Fot. Bosch

Jeśli kochasz zimę i masz ochotę wykonać własnoręcznie coś oryginalnego, praktycznego oraz wprowadzającego tę porę roku do twojego mieszkania na stałe, zrób wieszak z sanek! Taki dekoracyjny mebel doskonale sprawdzi się w przedpokoju lub pokoju dziecięcym.

Genialność tego pomysłu polega na tym, że każde sanki, ze względu na swój kształt, są jakby stworzone do tego, by przekształcić je w wieszak do przedpokoju. Siedzisko automatycznie staje się półką do odkładania, np. czapek, szalików lub torebek, a jedna z płóz – drążkiem do zawieszania na wieszakach kurtek lub płaszczy. Jeśli korytarz jest wystarczająco długi, warto wykonać wieszak z dwóch par sanek – wieszak nie tylko zrobi się pojemniejszy, będzie też wyglądał bardziej estetycznie.

Wieszak z sanekKrok 1

Wyznacz orientacyjnie dystans, jaki musisz zachować między otworami na haki, na których powiesisz sanki. Następnie młotowiertarką (np. Bosch Uneo Maxx), wywierć otwory w ścianie w wyznaczonych miejscach. Laser krzyżowy (np. Bosch Quigo) lub poziomnica przyda się do sprawdzenia, czy sanie będą wisieć równo.

 

Wieszak z sanek

Krok 2

Wkręć haki oczkowe w wywiercone otwory – tak, aby solidnie utrzymywały wieszak z sanek. Nie zapomnij o kołkach rozporowych. Następnie zawieś sanki na ścianie za pomocą haków dwustronnych (jak na zdjęciu obok). Dzięki temu będą trzymać się prosto i bez problemu powiesisz na nich nawet cięższe ubrania, np. płaszcze i kurtki.

 

Wieszak z sanek

Krok 3

Ostatni krok to przytwierdzenie płóz sań do ściany. Najszybciej zrobiśz to wiertarko-wkrętarką lub uniwersalnym narzędziem Bosch Uneo Maxx. Na koniec dodaj wieszaki na odzież. Siedziska sanek mogą służyć jako półki, do przechowywać na nich szalików oraz czapek. Można też ustawić na nich dekoracje, np. kwiaty czy ramki ze zdjęciami.

 

Wieszak z sanekTo będzie potrzebne

  • 2 pary drewnianych sanek
  • 2 haki oczkowych (6 mm) z pasującymi do nich kołkami rozporowymi
  • 4 kołki rozporowe średnicy 8 mm oraz 4 długie śruby 5 x 80 mm
  • wiertło do drewna średnicy 6 mm
  • wiertło do betonu średnicy 8 mm
  • 2 haki dwustronne długości 7 cm
  • ołówek
  • laser krzyżowy (np. Bosch Quigo) lub poziomnica
  • akumulatorowy młot udarowo-obrotowy Bosch Uneo Maxx lub wiertarka udarowa

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów firmy Bosch.