Artykuł sponsorowany

Planując aranżację domu czy mieszkania po raz pierwszy, nie mamy wiedzy na temat całego procesu. W efekcie popełnić możemy sporo błędów, które w momencie użytkowania pomieszczeń zaczynają nam przeszkadzać. Projektant wnętrz może już na etapie początkowym pełnić rolę podwójną: doradczą i ekspercką. O czym pamiętać, korzystając z jego pomocy?

1. Styl wnętrza

2. Funkcjonalność

3. Specjalne życzenia kontra projektant wnętrz

Trendy wnętrzarskie to zjawisko bardzo dynamiczne. Co kilka miesięcy na rynku pojawiają się nowinki, które zachwycają nieoczywistym podejściem. Pamiętać jednak należy, że prywatne mieszkanie to nie przestrzeń wystawiennicza, a każdy pomysł zderzać będziemy z codziennym funkcjonowaniem. Projektant wnętrz dysponuje wiedzą, pozwalającą przekuć nowoczesne koncepcje w wystrój domu skrojony na miarę potrzeb jego rezydentów.

Styl wnętrza

Zanim zaczniemy działać należy określić styl, w jakim ma być utrzymana całość. Eklektyzm i łączenie trendów jest dobre, ale tylko gdy stanowi efekt zaplanowanych działań, a nie ogólnego chaosu i niezdecydowania. Modny styl skandynawski, nowoczesna przestrzeń na miarę XXI wieku czy rustykalny klimat – nie ma złych rozwiązań, niezależnie od tego, czy miejscem akcji jest Kraków, Warszawa czy Tarnów. Ważne, aby motyw przewodni ustalony został odpowiednio wcześnie i nadał całości ton.

Funkcjonalność

Istotną kwestią jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i ich odległość względem siebie. Sporo czasu poświęcić należy przeanalizowaniu optymalnych odległości kuchni od drzwi wejściowych i garażu lub sypialni od toalety. W czasie planowania lokalizacji poszczególnych sprzętów nie każda wizja będzie możliwa do zrealizowania. Pod uwagę należy wziąć bowiem cechy konstrukcyjne budynku i sposób prowadzenia instalacji. Projekt wykonawczy uwzględniać powinien wiele stałych i zmiennych, z których tylko część wymieniona jest tutaj: www.udzielaarchitekci.pl.

Specjalne życzenia kontra projektant wnętrz

Aranżacja wnętrz powinna uwzględniać życzenia specjalne. Wanna w sypialni? Fototapeta jednoznacznie wskazująca, że Katowice to nasze miasto? Szyba zamiast ściany? Projektowanie wnętrz to moment, w którym o takich wyjątkowych marzeniach warto pomyśleć krytycznie, konfrontując je z rzeczywistością. Czy szkło łatwo będzie czyścić? Czy nie lepiej odciąć się w mieszkaniu od świata zewnętrznego? Czy osobna łazienka nie jest bardziej praktyczna? Projektant wnętrz jest osobą, która ma wiedzę, a wcześniej przeprowadziła wiele podobnych projektów. Dzięki doświadczeniom innych osób będziemy mogli uniknąć ewentualnych pomyłek.