Wydawać by się mogło, że wybór domowego kosza na śmieci jest bardzo prosta sprawą. Jak się często okazuje, rzeczywistość jest zupełnie inna. Mnóstwo materiałów, rozwiązań estetycznych i technicznych z jednej strony ułatwia zakup, a z drugiej utrudnia.

Przede wszystkim praktyczny!

Kosz powinien być przede wszystkim praktyczny, ale też ciekawie wpisywać się w aranżację wnętrza. Najczęściej szukamy kosza do kuchni, a wtedy wymagania względem niego są jeszcze większe. Niezależnie do miejsca, w którym stanie (w szafce czy na otwartej przestrzeni) musi być praktyczny, czyli poręczny i łatwy do opróżniania). Na pewno nie może być duży, bo będą do niego trafiały odpady organiczne, które trzeba szybciej wyrzucać. Kosz o dużych rozmiarach dłużej się zapełnia, dlatego wiąże się to z ryzykiem zalegania w nim odpadów i gnicia. W efekcie może dojść do rozprzestrzeniania się pleśni na inne produkty.

Kosz kuchenny może tez być wyposażony w wyjmowany pojemnik na odpady organiczne, dzięki czemu łatwiej będzie można go opróżnić bez wyciągania z szafki. Bardzo poręczne są kosze z pokrywą uchylną, którą można zablokować w pozycji otwartej. Takie udogodnienie ułatwia wykonywanie prac kuchennych, np. podczas gotowania czy pieczenia.


plastikowy kosz na śmieci z pokrywą Flip Bin marki Curver

Jaki materiał będzie najlepszy?

Druciany, metalowy, drewniany czy plastikowy? Jeśli kosz ma stanąć w kuchni, to raczej na pewno nie sprawdzi się ten wykonany z drutu. Kolei metalowe, lite kosze są cięższe ,ale za to bardziej stabilne. Może nie wyglądają za ciekawie wizualnie, ale jeśli mają znajdować się w miejscu zamkniętym, wtedy kwestie walorów estetycznych schodzą na drugi plan. Ten, kto lubi tego typu rozwiązania, będzie zadowolony.

Z kolei kosze wykonane na bazie tworzywa sztucznego, spełnią wymagania nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Lekkie, mobilne, funkcjonalne, często o ciekawym designie, prezentują się świetnie na otwartej przestrzeni. Jeśli taki kosz zostanie dopasowany do ogólnej aranżacji wnętrza, wtedy efekty wizualne będą jeszcze ciekawsze.

Warto też przyjrzeć się jeszcze innemu rozwiązaniu. Kosz z tworzywa sztucznego pokryty metalizowaną okleiną to unikalne połączenie trwałości i estetyki. Komfort użytkowania jest naprawdę wysoki.


plastikowy kosz na śmieci z pedałem marki Curver

Kosz do małej kuchni

Czasami metraż kuchni może ograniczać, dlatego zakup każdej rzeczy musi zostać dobrze przemyślany. Tam, gdzie można, trzeba zaoszczędzić na każdym centymetrze, a w przypadku kosza na śmieci jest to jak najbardziej możliwe. Dobrym pomysłem na małe wnętrze może być zakup kosza, składającego się z kilku pojemników, przeznaczonych do segregacji różnych odpadów: organicznych, szkła, papieru itd. Tego typu kosze z łatwością się opróżnia, wyjmując pojedynczo kolejne z pojemników. Alternatywnym rozwiązaniem będzie ustawienie w kuchni dwóch, czy trzech koszów na sobie – w pionie lub poziomie. Każdy z nich będzie miał inne przeznaczenie, a miejsce zostanie zaoszczędzone.


metalowy bezdotykowy kosz na śmieci marki Ninestars

Rodzaj otwierania też ma znaczenie!

Tradycjonaliści wybiorą zapewne kosz typu push, którego pokrywa otwiera się lekkim pchnięciem. Łatwo się go czyści, jest praktyczny i cichy. Charakteryzuje się także wysokimi walorami estetycznymi, ponieważ nie widać umieszczonego w nim worka na śmieci.

Kosz otwierany za pomocą pedału, ma także swoich zwolenników. Otwartą pokrywę można zablokować na dłużej, co ułatwi wykonywanie prac kuchennych. Taki kosz to także świetna ochrona przed bakteriami. Używając go, nie trzeba dotykać pokrywy dłońmi.

Kolejne, innowacyjne kosze to te na podczerwień. Otwierają automatycznie na skutek działania czujnika. Również są bardzo estetyczne, nie wymagają kontaktu z dłońmi i przede wszystkim mają ciekawy design. Te i inne modele koszy na śmieci można zobaczyć na eco-market.pl.

Reasumując

Kosz na śmieci do kuchni powinien spełniać wymagania, co do jego użytkowania. Nie może być ani za duży, ani za mały i dobrze też, aby wpisywał się estetycznie w wystrój wnętrza. Koniecznie trzeba pomyśleć o segregacji odpadów w kuchni, bo może się ich nagromadzić naprawdę sporo. Wspomniane wyżej kosze z przegródkami funkcyjnymi są świetnym rozwiązaniem. Dla tych, co szukają prostych i praktycznych rozwiązań oraz dbają o środowisko.