Problemy ze snem mogą polegać zarówno na tym, że po położeniu się do łóżka przez długi czas nie możesz zasnąć, jak i na tym, że budzisz się często w nocy oraz wstajesz zbyt wcześnie i nie możesz już potem zasnąć. W walce z bezsennością pomoże aranżacja sypialni sprzyjająca wyciszeniu i odpoczynkowi.

Dobrze zaciemnione okna

Najważniejsze jest dobre zaciemnienie okien. Dzięki nieprzepuszczającym światła roletom łatwiej zapadniesz w sen, do środka nie przedostaną się także światła samochodów jeżdżących nocą za oknami. W sklepach dostępne są żaluzje plisowane oraz rolety„dzień noc”, które składają się z dwóch warstw tkaniny: częściowo przepuszczającej światło (na dzień) i nieprzepuszczającej światła (na noc). Taka roleta powinna być dopasowana do wielkości okna, a nawet wystawać nieco poza krawędź światła szyby. Należy ją też zamontować tak, aby nie było żadnej szczeliny, przez którą mogłoby się przedostać światło.

Kolor ścian w sypialni

Zbyt żywe i intensywne kolory ścian mogą utrudniać wyciszenie się i zaśnięcie. Najlepszym wyborem będzie pomalowanie ścian farbą w kolorze jasnych pastelowych błękitów, fioletów i zieleni. Ściany w sypialni mogą mieć też ciepły kolor, np. kremowy lub beżowy. Należy unikać barw takich jak czerwień, pomarańcz, jaskrawa zieleń, szafir. Na ścianach w sypialni nie powinno się też „zbyt dużo dziać”, dlatego najlepiej, kiedy są jednolite, bez rzucających się w oczy wzorów i obrazów.

Ustawienie łóżka w pomieszczeniu

Łóżko najlepiej jest ustawić w dalekim od okien kącie pokoju. Powinno ono być częściowo oddzielone od reszty pomieszczenia, można w tym celu wykorzystać parawan. Łóżko nie powinno stać przy ścianie, za którą w nocy może być słychać jakieś dźwięki z domu, np. przy korytarzu czy łazience.

Zaciemnienie okien, np. przy pomocy żaluzji plisowanych, zmiana koloru ścian na bardziej stonowany i ustawienie łóżka w zacisznym miejscu to sposoby, które warto wypróbować, walcząc z bezsennością.

Zobacz też: Jak stworzyć przytulną atmosferę w sypialni