Posiadasz taras i uwielbiasz z niego korzystać? A może dopiero planujesz jego wybudowanie? W obu przypadkach warto pomyśleć o jego zadaszeniu. Dlaczego? Przyczyna jest prosta – wybudowanie tej prostej konstrukcji zapewni osłonę przed wiatrem, czy deszczem. Warto jednak zrobić to z głową i uniknąć kilku podstawowych błędów.

Dobór materiałów

Do budowy zadaszenia tarasu wykorzystuje się różne materiały. Część osób stawia na lekki i częściowo przepuszczający światło poliwęglan, inni wolą sięgnąć po drewno lub dachówki. W przypadku dwóch ostatnich technik koniecznie trzeba pamiętać o spójności z architekturą reszty budynku. Użycie materiału skrajnie odbiegającego wizualnie od surowców wykorzystanych przy wykończeniu domu wygląda po prostu kiepsko. Teoretycznie można wykonać tez zadaszenie szklane, jednak jest ono dość kosztowne w porównaniu z wspomnianymi płytami poliwęglanowymi..

ogrodosfera

Zadaszenie drewniane z wkładem poliwęglanowym. Fot. Ogrodosfera

Budując zadaszenie tarasu pamiętaj, że powinno mieć ono odpowiednią wysokość, aby nie ograniczyć dostępu do światła. I to nie tylko na samym tarasie – w końcu po drugiej stronie okien znajduje się pomieszczenie mieszkalne. Problem ten jest szczególnie ważny w przypadku tarasów znajdujących się po północnej stronie budynku. Czy istnieje rozwiązanie? Tak – można podnieść wysokość (oczywiście na tyle, na ile pozwala umiejscowienie okien na piętrze) lub skrócić długość całej konstrukcji. Dodatkowo można pomyśleć o umieszczeniu w daszku okien, dopuszczając w ten sposób więcej światła. Wyjściem jest tez stosowanie wspomnianych już płyt poliwęglanowych w wersji bezbarwnej. Generalnie w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z architektem.

zadaszenie tarasu

Wiata tarasowa o aluminiowej konstrukcji. Fot. Ogrodosfera

Zadaszenie musi mieć podpórki. Materiałów jest wiele, ale najlepiej wykorzystać metal. Owszem, kamienne słupy mogą kusić, ale pamiętaj, że ich szerokość niepotrzebnie zaciemni taras. Pamiętaj jednak, że podpórki powinny być na tyle solidne, by zimą utrzymać zalegający śnieg – nie oszczędzaj więc na ich jakości! Pamiętaj o pochyleniu. W niektórych przypadkach zupełnie poziome zadaszenie tarasu może wydawać się atrakcyjne, jest to jednak błędne podejście do tematu. Trzeba pamiętać, że w przypadku opadów deszczu, czy topnienia śniegu, pozioma konstrukcja spowoduje niepotrzebne zaleganie wody. Mało tego, gdy mowa o śniegu, pochylenie zadaszenia sprawi, że większość śniegu po prostu spadnie, bez niepotrzebnego obciążania konstrukcji.

ogrodosfera2

Zadaszenie dostosowane do kąta padania promieni słonecznych. Fot. Ogrodosfera

Informacje zawarte artykule pochodzą ze strony ogrodosfera.pl/zadaszenia-tarasow