Fot. Wolfcraft
Wiertarka należy do najczęściej używanych elektronarzędzi. Dzięki niej z reguły możemy szybko i skutecznie nawiercić potrzebne otwory w różnego rodzaju materiałach. Są jednak i takie zadania, przy których zwykła wiertarka jest zbyt mało precyzyjna lub w ogóle sobie nie radzi. Wtedy nieocenioną pomocą mogą być akcesoria do wiertarek.
Zwykłe wiertarki są zaprojektowane tak, by można było za ich pomocą wykonywać najpopularniejsze prace. Dlatego bez problemu można nimi nawiercić otwór w ceglanym murze, drewnianej desce, czy drzwiach. Jednak gdy musimy wywiercić otwór z dużą precyzją albo w miejscu gdzie zwykła wiertarka się nie zmieści, idealnym rozwiązaniem są różnego rodzaju akcesoria do wiertarek, które pozwalają poradzić sobie z niestandardowymi zadaniami. Są dostępne także akcesoria, które nie zmieniają zakresu zastosowań samej wiertarki, sprawiają jednak, że standardowe zadania wykonuje się łatwiej, szybciej i czyściej.
Akcesoria poszerzające zakres zastosowań wiertarki
Stojak (statyw) wiertarski – to nieoceniona pomoc, gdy musimy wywiercić otwór idealnie pionowo lub np. pod innym określonym przez projekt kątem. Statyw sprawdza się także, gdy wiercimy w przedmiotach o kształtach utrudniających właściwe prowadzenie wiertła, np. w wałkach lub kulach. Wiertarka zainstalowana w stojaku pozwala wykonać takie zadania bardzo precyzyjnie. Wiertarkę mocuje się w stojaku, zaciskając uchwyt stojaka na jej kołnierzu (zwykle tuż nad uchwytem wiertarskim). Podczas wiercenia wiertarka stabilnie osadzona w uchwycie precyzyjnie przesuwa się w stronę obrabianego przedmiotu wzdłuż prowadnicy. Na rynku dostępne są stojaki różnych rodzajów, do zastosowań amatorskich i profesjonalnych. Wszystkie model są wyposażone w precyzyjne ograniczniki głębokości wiercenia. Bardzo popularne są ustawiane na stole stojaki do wyjątkowo precyzyjnego wiercenia w elementach płaskich, okrągłych oraz listwach. Zwykle można nimi wiercić jedynie pod kątem prostym. Mają ciężką, stabilną postawę z frezowaną powierzchnią wyposażoną w rowki do mocowania uchwytów zaciskowych i imadeł oraz stabilną kolumnę, odporną na efekt „skręcania”. Coraz większym uznaniem cieszą się także przenośne stojaki do wiertarki (np. firmy Wolfcraft), pozwalające na dość precyzyjne wiercenie otworów w dowolnym miejscu, np. w ścianie, nad głową, na skosach, w materiałach okrągłych. Ich wielką zaletą jest pochylna, dwukolumnowa prowadnica z podziałką, umożliwiająca wiercenie w poziomie, pionie i pod kątem (+/– 45°). Stojaki takie zwykle mają także gniazdo do podłączenia odciągu, umożliwiające sprawne odsysanie urobku w miejscu pracy.
Specjalistyczne modele profesjonalne służą np. do wiercenia kilka otworów w jednakowym odstępie od krawędzi materiału lub ułatwiają wiercenie w schodach. Np. za pomocą precyzyjnego przyrządu do schodów Protool GDP D10-40A można wiercić potrzebne otwory w prawie wszystkich systemach policzkowych. Urządzenie doskonale radzi sobie z tzw. „krzywulcami”, wystarczy, że środek otworu zaznaczymy na stronie policzkowej, a krawędź profilu przyrządu ustawimy dokładnie przy zarysowaniu i zamocujemy – uzyskamy w ten sposób środek otworu dokładnie w preferowanym miejscu.
Kątowa głowica wiertarska – umożliwia wiercenie pod kątem 90º. Zakłada się ją na wrzeciono wiertarki zamiast standardowego uchwytu wiertarskiego. Pozwala na wiercenie w miejscach, w których wiertarka ze zwykłym uchwytem nie zmieściłaby się lub tam gdzie dostęp do punktu wiercenia jest utrudniony. Najbardziej praktyczne są głowice kątowe z dodatkową rękojeścią boczną – dzięki niej o wiele łatwiej operuje się narzędziem podczas wiercenia.
Wałek giętki – służy do przenoszenia napędu wiertarki na precyzyjny uchwyt zaciskowy, który trzyma się w dłoni. Uchwyt ten jest połączony z wiertarką długim, elastycznym wałkiem. Dzięki temu możemy wiercić w ciasnych, trudno dostępnych miejscach. Wałek giętki przenosi niewielki moment obrotowy ale pozwala osiągnąć wysoką prędkość obrotową. Dzięki temu wiertarka może także pełnić funkcję ręcznej obrabiarki wielofunkcyjnej, pozwalającej na pracę frezami, ściernicami trzpieniowymi, wiertłami, szczotkami i innymi końcówkami roboczymi, różnych rodzajów i rozmiarów. Końcówki robocze umożliwiają rzeźbienie, grawerowanie, frezowanie, szlifowanie, czyszczenie, polerowanie, ostrzenie itd. Różne modele wałków giętkich mogą mieć różną długość i różne rodzaje zacisków, np. o zakresie zacisku 0,5–6 mm lub 0,5–8 mm. Podczas pracy z wałkiem giętkim wiertarka powinna być stabilnie unieruchomiona, np. za pomocą uniwersalnego uchwytu stołowego do wiertarek.
Uniwersalny uchwyt stołowy do wiertarek – służy do pewnego i stabilnego mocowania wiertarki w dowolnej pozycji np. na stole warsztatowym. Dzięki temu można jej bezpiecznie używać przy pracy np. z wałkiem giętkim, dyskiem szlifierskim, czyszczącym lub tarczą polerską. Uchwyty stołowe najczęściej można dowolnie skręcać w poziomie w zakresie 360° i w pionie w zakresie 90°. Solidne uchwyty stołowe markowych producentów są produkowane z ciśnieniowego odlewu z aluminium, tańsze wersje są wykonane z tworzywa sztucznego. Większość uchwytów stołowych ma gniazdo na kołnierz wiertarki o standardowej średnicy 43 mm.
Akcesoria ułatwiające pracę wiertarką
Adapter do wierteł (przejściówka) – służy do mocowania w uchwycie wiertarskim wierteł z chwytem innym niż typowy, przewidziany przez producenta danego modelu wiertarki. Adapter pozwala np. na zamocowanie w wiertarce ze zwykłym uchwytem samozaciskowym wiertła SDS-plus lub SDS-max. Adaptery pozwalają zwiększyć asortyment osprzętu, którego możemy używać z daną wiertarką.
Systemy odsysania pyłu i wiórów – pozwalają zachować czystość w miejscu wiercenia otworów. Wpływają także korzystnie na precyzję wykonywanych prac, gdyż zasysany na bieżąco urobek nie zalega w miejscu wykonywania otworu i tym samym nie zasłania miejsca pracy. Producenci oferują dwa podstawowe rodzaje systemów odsysania – zintegrowany i zewnętrzny. Zintegrowany system odsysania pyłu to najczęściej dmuchawa zasysająca z systemem mikrofiltrów, która w miarę efektywnie wychwytuje powstające podczas wiercenia pył i kurz.
Wbudowane systemy odsysania z reguły mają jednak graniczoną moc, dlatego dobrze spełniają swą funkcję jedynie w przypadku drobnych prac, gdy pyłu i kurzu nie ma zbyt dużo. Bardziej wydajne są systemy zewnętrzne, w których pyły są zasysane za pomocą węża ssawnego podłączonego do odkurzacza. Ponieważ współczesne odkurzacze warsztatowe mają wystarczająco dużą moc, system taki sprawnie radzi sobie nawet z dużym zapyleniu.
Wszelkiego rodzaju systemy odsysania pyłu i kurzu są wielką pomocą, gdy musimy wiercić w pełni wykończonych i umeblowanych wnętrzach. Jeśli system działa wystarczająco sprawnie, dzięki niemu nie musimy zabezpieczać pomieszczenia i mebli przed osiadającym pyłem.
Artykuły pokrewne: