Studnie są nadal użytkowane przez wiele gospodarstw domowych, pomimo powszechniejszego dostępu do sieci wodociągowej. Co więcej, wielu nowych inwestorów zastanawia się, czy podłączyć dom do wodociągu, czy też postawić na własną studnię głębinową. Czy wykopanie studni głębinowej jest opłacalnym rozwiązaniem? Małopolska i Kraków to rejony, w których na pewno warto postawić na wiercenie studni.

Co trzeba wiedzieć o studniach?

Niemożliwe jest życie bez wody – woda jest niezbędna do picia, gotowania, prania, mycia się, pojenia zwierząt gospodarskich i podlewania roślin. Jeżeli chce się korzystać ze studni, powinno się uwzględnić ten fakt już na etapie wybierania projektu domu. Wiercenie studni jest możliwe praktycznie wszędzie – zarówno na działkach położonych w mieście, jak i na terenach wiejskich. Dzięki temu bez trudu można znaleźć firmy, które trudnią się wierceniem studni głębinowych w miastach takich jak Kraków – obszar działalności przedsiębiorstw z Krakowa to zwykle cała Małopolska.

Zanim rozpocznie się wiercenie studni, warto zapamiętać, że studnie dzieli sią na dwa rodzaje – studnie kopane i studnie wiercone. Studnie kopane przez lata spotykało się na wsiach. Obecnie większość z nich przestała być użytkowana. Wykop wykonywano ręcznie, a jego głębokość nie przekraczała kilku metrów. Do wykopu wpuszczano kręgi betonowe, które zabezpieczały przed osuwaniem się ziemi do środka studni. Kręgi łączono szczelnie, dzięki czemu woda z wyższych, zanieczyszczonych warstw nie mogła mieszać się z wodą znajdującą się niżej. Ze względu na to, że czysta woda miała napływać z dołu wykopu, dno studni pokrywano specjalną siatką z otworami lub zasypywano żwirem. Wodę czerpano ręcznie, wciągając wiadra za pomocą kołowrotków lub żurawi. Obecnie w nadal użytkowanych studniach kopanych wykorzystuje się pompy zanurzeniowe zasilane elektrycznie. Na terenie miasta Kraków raczej nie spotyka się już takich studni, jednak niezurbanizowana Małopolska wciąż posiada ich wiele.

Studnie wiercone nazywa się studniami rurowymi lub głębinowymi. Ich głębokość przekracza najczęściej 10 m, dlatego wiercenie studni głębinowych na obszarze takim jak Małopolska pozostawia się wyspecjalizowanym firmom. Samodzielne kopanie tak głębokiego otworu może skończyć się tragicznie. Specjalne wiertnice wykonują wykop, który następnie wypełnia się rurą osłonową i rurą filtracyjną. Rura osłonowa dociera do warstwy wodonośnej, natomiast rura filtracyjna wnika w głąb tej warstwy. Do górnej części rury osłonowej montuje się przyłącza wody i zawór odcinający, a na dnie studni umieszcza się pompę, która zasysa wodę. Wiercenie studni oferowane przez firmy z miasta Kraków nie kończy się zatem na wykonaniu otworu, lecz na zamontowaniu przyłączy doprowadzających wodę do budynku mieszkalnego i na umieszczeniu pompy w studni.

Czy własna studnia głębinowa pozwala zaoszczędzić?

Kraków, jak i cała Małopolska, to obszary, na których woda wodociągowa jest droga. Nawet nieduże gospodarstwa domowe wydają kilka tysięcy złotych rocznie na rachunki za ciepłą i zimną wodę. Wiercenie studni oraz zakup pompy są dość drogie, jednak już po kilku latach inwestycja się zwraca. Studnia głębinowa może być eksploatowana nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności wiercenia głębiej lub wymieniania rur i pompy. Dodatkowo pozyskiwana woda jest czysta i miększa niż woda wodociągowa, co wydłuża żywotność sprzętów AGD.

Aby zamówić wiercenie studni w okolicach miasta Kraków, warto zapoznać się z ofertą Naterm – wiercenie studni Kraków.