Artykuł sponsorowany

Do nawożenia iglaków najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych, zawierających wszystkie makro- i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Podpowiadamy, jak dobrać najlepszy.

Iglaki to popularne rośliny występujące praktycznie w każdym ogrodzie. Ich uprawa jest stosunkowo łatwa, a walory estetyczne sprawiają, że stanowią dekorację ogrodu przez wszystkie pory roku. Jest to bardzo różnorodna grupa roślin charakteryzująca się różnym pokrojem, barwą igieł i tempem wzrostu. Mają określone wymagania dotyczące podłoża czy stanowiska, są jednak łatwe w uprawie i dość wytrzymałe, nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość iglaków jest zimozielona, nie traci igliwia na zimę, jest odporna na niskie temperatury, więc stanowi ozdobę ogrodu przez cały rok. Nie ma problemu z opadającymi liśćmi. Oprócz walorów dekoracyjnych iglaki spełniają również wiele funkcji użytecznych jak na przykład tworzenie żywopłotów lub zimowe okrycie dla innych roślin. Rośliny iglaste występują w naturalnych formach drzew, krzewów lub mogą być uprawiane w postaci zminiaturyzowanej. Najpopularniejsze rosnące w ogrodach to modrzewie, jodły szlachetne, sosny, świerki syberyjskie cisy, tuje, cyprysiki, daglezje i wiele innych.

Pielęgnacja iglaków

Przed zasadzeniem iglaków należy zaplanować konkretne miejsce posadzenia, bo te rośliny nie lubią częstego przesadzania. Są to rośliny kwasolubne, więc kwaśne podłoże powinno mieć pH poniżej 6,8. Odpowiednia ziemia jest warunkiem zdrowego wzrostu i udanej uprawy. Ważne jest odpowiednie nawadnianie. Iglaki potrzebują regularnego, obfitego, ale rzadkiego podlewania. Odpowiednio wyściółkowana ziemia wokół iglaków pomaga zatrzymać w glebie wilgoć i hamuje rozwój chwastów. Do ściółkowania wokół roślin iglastych dobrze sprawdza się przekompostowana kora sosnowa dostarczająca materii organicznej i utrzymująca odpowiednie pH wokół roślin. Żeby zapewnić roślinom optymalne warunki rozwoju i wzrostu należy również zadbać o dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych. Najskuteczniejszym sposobem dostarczenia niezbędnych mikroelementów jest nawożenie. Celem wiosennego nawożenia iglaków jest dostarczenie składników pokarmowych na początku sezonu wegetacyjnego, czyli w marcu i zakończenie nawożenia na początku lipca. Jesienne nawożenie iglaków wykonuje się od końca sierpnia do października, a jego celem jest przygotowanie roślin do zimy poprzez dostarczenie roślinom potasu i fosforu zwiększającego odporność iglaków na mrozy. Odpowiednie nawożenie ogranicza ryzyko brązowienia i żółknięcia igieł oraz pomaga utrzymać atrakcyjny wygląd roślin. Ważne jest zastosowanie odpowiednich rodzajów i dawek nawozów, bo szkodliwy dla roślin jest zarówno całkowity brak nawożenia, jak i niekorzystne będzie przenawożenie upraw.

Zapoznaj się z ofertą nawozów najwyższej jakości: https://www.inco.pl/dzialalnosci/nawozy-ogrodnicze

Jaki nawóz wybrać do nawożenia iglaków?

Celem nawożenia jest dostarczenie roślinom niezbędnych mikro i makroelementów oraz zadbanie o utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Do nawożenia iglaków najlepiej korzystać z nawozów wieloskładnikowych, zawierające wszystkie makro- i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Dostępne na rynku są nawozy płynne, krystaliczne, granulowane oraz nawozy długodziałające. Wśród wielu produktów dobrze sprawdzają się nawozy granulowane i płynne doglebowe jak Florovit nawóz do roślin iglastych produkowany przez GRUPA INCO S.A. https://www.inco.pl W tej grupie produktów znajdziemy również nawozy o przedłużonym działaniu szczególnie polecane dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację swoich roślin.