Artykuł sponsorowany

Decydując się na remont mieszkania, domownicy biorą pod uwagę różne kryteria, wśród których prym najczęściej wiedzie cena. Warto jednak skupić się na ważniejszym aspekcie, jakim bez wątpienia jest rzeczywisty wpływ zastosowanych materiałów na Twoje zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, jak urządzić zdrowe mieszkanie, w którym będziesz spędzać czas z prawdziwą przyjemnością!

Trzy najważniejsze czynniki, które cechują zdrowe mieszkanie

Twoje mieszkanie posiada swój specyficzny klimat wewnętrzny, będący wypadkową wielu czynników. Ich rola w codziennym życiu jest niebagatelna, a zaniedbanie poszczególnych kryteriów może mieć znaczący wpływ na pogorszenie samopoczucia a nawet zdrowia a na pewno odczuwanie dyskomfortu.

Temperatura mieszkania

O ile każdy domownik posiada w tym zakresie swoje indywidualne preferencje, wielu ekspertów twierdzi, że optymalna temperatura to ok. 21°C. Stanowi ona średnią trzech wartości – 23°C w łazience, 20°C w pokoju dziennym i 18°C w sypialni. Na powyższe wyniki wpływ ma zarówno temperatura cieplna, jak i promieniowanie cieplne (nagrzewanie się np. ścian i podłóg).

Wilgotność powietrza

Za komfortowy poziom wilgotności uznaje się ten mieszczący się w zakresie 40-60%. Zachowanie tego pułapu jest bardzo istotne. Niższe wskaźniki mogą przełożyć się na m.in. problemy z drogami oddechowymi. Z kolei zbyt wysoka wilgotność (w połączeniu ze złą wentylacją) może poskutkować pojawieniem się grzybów-pleśni.

Naturalne oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń przynosi same pozytywne rezultaty. Światło wywołuje dobre samopoczucie i sprawia, że wzrok się nie męczy. Ma to kluczowe znaczenie np. dla osób, które codziennie pracują w domowym zaciszu.

Jakie elementy klimatu wewnętrznego mogą ulec zmianie?

O ile na powyższe czynniki dominujący wpływ ma specyfika miejsca zamieszkania, dwa kolejne są ściśle powiązane z elementami budowlanymi, z których będziesz korzystał w trakcie remontu.

Hałas

To jeden z czynników, na który domownicy mają najmniejszy wpływ. Hałas jest jednym z najważniejszych elementów stresogennych, który negatywnie odbija się na śnie, zdolności regeneracji czy ogólnym samopoczuciu. O ile domownicy nie mają zbyt wielkiego wpływu na natężenie hałasu na zewnątrz, mogą oni ograniczyć jego oddziaływanie. Testy, przeprowadzone w parku badawczym Viva firmy Baumit, jednoznacznie wskazały, że kluczem do akustycznej izolacji domu jest zastosowanie masywnych materiałów budowlanych i odpowiednie ocieplenie budynku.

Zapach

Abstrahując od czynników, na które nie masz wpływu (bliska obecność zakładu wulkanizacyjnego bądź uciążliwej firmy produkcyjnej), część zapachów w mieszkaniu bierze się wprost z zastosowanych materiałów budowlanych. Ich drażniący wpływ to nie tylko kwestia dyskomfortu – w skrajnych przypadkach prowadzą one bezpośrednio do uciążliwych dolegliwości, takich jak ból głowy, podrażnienia czy nadmierne zmęczenie.

Emisja zanieczyszczeń

Klimat wewnętrzny Twojego mieszkania jest narażony na specyficzny rodzaj „smogu”. Chodzi tu o tzw. LZO – lotne związki organiczne, które wydzielają m.in. materiały budowlane czy meble. Jak stworzyć zdrowe mieszkanie, w którym emisja zanieczyszczeń zostanie obniżona do minimum?

Skorzystaj ze sprawdzonych produktów

Zdrowe mieszkanie wymaga dedykowanych rozwiązań do każdego rodzaju prac. Chcesz, aby efekt remontu był zarówno estetyczny, jak i korzystny dla Twojego zdrowia? Wybierz produkty tworzone z myślą o kreowaniu przyjaznego środowiska wewnętrznego.

Tynk, który wspiera mikroklimat mieszkania

Otynkowanie wewnątrz pomieszczeń najczęściej stosuje się w celu ochrony powierzchni przed szkodliwymi czynnikami wewnętrznymi. Aby Twoje zdrowe mieszkanie cechowało się odpowiednią wilgotnością i zdrowym mikroklimatem, zastosuj tynk wapienny KlimaWhite. Ten naturalnie biały tynk nie zawiera szkodliwych substancji i może być stosowany zarówno jako jednowarstwowy tynk zacierany, jak i tynk podkładowy.

Malowanie ścian farbą bez LZO

Decydując się na odświeżenie koloru ścian, warto postawić na farbę KlimaColor. Została ona stworzona z myślą o wysokiej paroprzepuszczalności i regulacji wilgoci. Dzięki temu zyskasz pewność, że na Twoich ścianach nie rozwinie się trudny do usunięcia grzyb czy pleśń. Cechuje się ona również bardzo dobrą siłą krycia, dzięki czemu już jedna warstwa powłoki zapewnia pożądany kolor i strukturę.

Wybór gładzi odpornej na wilgoć

Ściany przed malowaniem nierzadko trzeba wyrównać. Dobrym rozwiązaniem okaże się mineralna zaprawa taka jak gładź wapienna KlimaFino, która poprawia mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach i nie zawiera szkodliwych substancji. Stanowi ona dobrą bazę pod dalsze prace, tworząc gładką powierzchnię o wysokiej jakości – wolnej do szkodliwych substancji i odpornej na rozwój grzybów-pleśni.

Możliwości polepszenia mikroklimatu swojego mieszkania jest więcej. Na generalnym remoncie nie warto oszczędzać – w końcu wykonuje się go z myślą o długotrwałym efekcie. Zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci ekologiczne odświeżenie Twoich czterech kątów i przekonaj się, że zdrowe mieszkanie daje wiele korzyści wszystkim domownikom!