Skóra jest materiałem nadal chętnie wykorzystywanym i produkty z niej wykonywane wciąż mają powodzenie, nierzadko zaliczając się bardziej ekskluzywnych. Chociaż najnowsze technologie produkcji sztucznej skóry dają nierzadko taki efekt, że na pierwszy rzut oka niełatwo jest odróżnić sztuczną od imitacji. Skóra naturalna wymaga systematycznej konserwacji.

Rodzaje skór

Jednak metody czyszczenia i konserwacji skóry są bardzo różne, najczęściej w zależności od rodzaju materiału, z jakiego skórzany produkt został wykonany.
Wiele też zależy od przeznaczenia produktu skórzanego. W większości wypadków konserwujemy tak, by środki konserwujące nie farbowały przedmiotów lub ubrań, z którymi ma styczność powierzchnia wyrobu skórzanego. I w tym kontekście na pewno wyjątkiem będą buty, zwłaszcza wykonane ze skóry licowej.
Licowa stanowi jeden z podstawowych rodzajów skór. Jest gładka, delikatnie zabezpieczona odpowiednim impregnatem.
Skóry licowe mogą być między innymi cielęce, bydlęce lub jagnięce. Producenci dysponują różnymi kolorami tych skór.
Charakterystyczne są skóry szorstkie, czyli zamsz lub nabuk. Zamsz tym między innymi różni się od skóry licowej, że polerowany jest od spodu. Zamsz może być też gładki i przypominający nieco skórę licową, co jest efektem farbowania powierzchni. Często jest wykorzystywany do produkcji kurtek. Natomiast zamsz-welur jest miły w dotyku dzięki włoskowatej, aksamitnej powierzchni.
Z zamszem mylony bywa nabuk, który również posiada meszek, ale krótszy od tego, jakim charakteryzuje się welur. W przeciwieństwie do weluru nabuk powstaje poprzesz szlifowanie powierzchni (lica) skóry. Ze skór nabukowych wykonywane są ekskluzywne wyroby.

Czyszczenie i konserwacja produktów skórzanych

Oczywiście innych zabiegów konserwujących będą wymagały skóry licowe; innych welur i nabuk. Mimo to jedno w tym względzie te rodzaje skór łączy – przy konserwacji i czyszczeniu należy unikać moczenia w wodzie. Czasem przydaje się lekko wilgotna ściereczka i to głównie do czyszczenia skóry licowej.
Do gotowego produktu skórzanego najczęściej producent dołącza zestaw specjalnych preparatów – do czyszczenia i konserwacji. Mogą to być między innymi pianki do odplamiania w sprayu. Pamiętajmy, że zamsz, welur i nabuk bardziej są narażone na zaplamienia niż skory licowe.
Oczywiście dodatkowych zabiegów będą wymagały czyszczenie i konserwacja skórzanej tapicerki, na przykład kanapowej. Bardzo ważny jest pierwszy krok, czyli odkurzenie. Dalsze kroki pomogą nam również zrealizować odpowiednie preparaty.
Przy rozwianiu wątpliwości związanych z konserwacją i czyszczeniem drogich produktów skórzanych może się okazać niezbędna pomoc specjalisty.