Drzwi zewnętrzne są bardzo ważnym elementem wyposażenia domu. Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom oraz chronią ich przestrzeń osobistą przed wejściem osób z zewnątrz, które nie są mile widziane. Poza tym – odpowiednio dobrane – izolują wnętrze, zapobiegając nadmiernej utracie ciepła. Te i inne funkcje sprawiają, że wybór właściwego modelu ma duże znaczenie. Czym się przy nim kierować?

Materiał produkcji, czyli metalowe i drewniane – czym się charakteryzują?

Producenci, którzy oferują drzwi zewnętrzne do domów, dokładają starań, aby ich propozycja była bardzo zróżnicowana i pozwalała na zaspokojenie potrzeb każdego klienta. Dlatego w sprzedaży spotkasz modele wykonane z różnym materiałów, które decydują o wytrzymałości, jakości, komforcie eksploatacji czy estetyce produktu. Do najczęściej spotykanych zaliczają się modele wykonane z drewna i metalu. Każde z nich mają swoje dobre i słabsze strony:

  • drzwi zewnętrzne drewniane – są bardzo wytrzymałe, dobrze izolują przed zimnem, a naturalny materiał doskonale prezentuje się w każdej aranżacji. Jednocześnie ich słabą stroną jest podatność na wpływ warunków środowiskowych, a w szczególności wilgoci. Dlatego decydując się na naturalne drewno, zwróć uwagę, czy jest ono odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone.
  • drzwi zewnętrzne metalowe – są znacznie mniej estetyczne niż drzwi drewniane, ale mają nad nimi przewagę pod względem wytrzymałości i odporności na czynniki środowiskowe. Metalu nie atakują pleśnie i grzyby czy pasożyty drewna, nie wchłania on wilgoci, a więc nie próchnieje. Niestety stal nierdzewna jest zimna, dlatego wymaga odpowiedniego ocieplenia wnętrza skrzydła i ościeżnic. Decydując się na taki model, sprawdź, czy jest wypełniony pianką poliuretanową.

Przed zakupem musisz też wiedzieć, że drzwi drewniane nie zawsze są wykonywane z litego drewna. Produkuje się je również z płyt drewnopochodnych HDF i okleja fornirem drewnianym. Dzięki temu skrzydła wyglądają naturalnie, a jednocześnie są tańsze.

Zwróć uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe

Zarówno drzwi drewniane jak i drzwi metalowe są wyposażone w różne elementy uzupełniające, które umożliwiają ich komfortowe otwieranie lub zamykanie i w określonym stopniu chronią przed ingerencją osób trzecich. Bardzo istotne są w nich zabezpieczenia przed włamaniem, których brak umożliwi sforsowanie skrzydła przez złodzieja w kilkanaście sekund. Jeśli chcesz poczuć się bezpiecznie sprawdź czy kupujesz drzwi antywłamaniowe.

Standardowo pod tym względem drzwi klasyfikuje się przypisując im jedną z sześciu klas. Za model antywłamaniowy uznaje się taki, który opatrzono minimum czwartą klasą. Do cech takich produktów zaliczają się:

  • zawiasy, które uniemożliwiają wyjęcie skrzydła z ościeżnicy,
  • dodatkowe haki lub bolce, które chronią przed wyjęciem skrzydła w przypadku przecięcia zawiasów,
  • zamki minimum 4-ryglowe,
  • minimum dwa zamki w drzwiach,
  • osłony metalowe na zamek, zabezpieczające przed przewierceniem.

Wyjątkowo bezpieczne drzwi antywłamaniowe są wyposażone w tzw. zamek wielopunktowy. Jest on otwierany unikalnym, niemożliwym do podrobienia centralnym kluczem.

drzwi do domu bezpieczne klucze

Izolacja termiczna jest ważna

Zapewnienie bezpieczeństwa domownikom to nie jedyny cel, jaki warto wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych. W dobie energooszczędności bardzo ważne jest też zatroszczenie się o komfort termiczny wnętrza domu, przy jak najniższych nakładach na ogrzewanie. Ma to znaczenie również w przypadku drzwi. Niewłaściwie dopasowane, nieszczelne czy źle ocieplone, będą się przyczyniać do intensywnej wymiany ciepła z zewnętrznym otoczeniem. W efekcie dom będzie wymagał intensywniejszego grzania.

Pod tym względem ma znaczenie izolacyjność termiczna zarówno materiału, z którego wykonano drzwi zewnętrzne, jak i całej konstrukcji. Warto bowiem wiedzieć, że nawet najlepszy materiał o dobrych parametrach termoizolacyjnych nie będzie wystarczający, jeśli między skrzydłem a ościeżnicą lub progiem pozostają szczeliny. Izolacyjność termiczną drzwi określa współczynnik przenikania ciepła U = W/(m2*K). Im jest on niższy, tym lepsza ochrona termiczna.

drzwi do domu

Zobacz ofertę drzwi w Warszawie: http://www.salon-drzwi.pl/

Nie zapomnij o izolacji akustycznej

Drzwi zewnętrzne powinny też chronić wnętrze domu przed hałasem napływającym z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy budynek jest usytuowany w centrum miasta lub w sąsiedztwie ruchliwej arterii. Zarówno drzwi zewnętrzne metalowe, jak i drewniane są konstruowane tak, aby częściowo wygłuszały dźwięki. Jeśli chcesz cieszyć się ciszą nawet w najbardziej intensywnych godzinach szczytu zwróć uwagę, jaki współczynnik ich izolacyjności akustycznej.

Zgodnie z normami budowlanymi powinien on wynosić R’A1 = 25 dB dla budynków mieszkalnych oraz R’A1 = 20 – 30 dB dla budynków biurowych. Na ochronę przed dźwiękiem mają wpływ odpowiednie uszczelki, które nie tylko eliminują szczeliny, ale też powodują lepsze dociągnięcie drzwi do ościeżnicy, tłumiąc ich wibracje.

Elegancki i atrakcyjny wygląd drzwi zewnętrznych

Chociaż wymieniany na ostatnim miejscu, efektowny wygląd ma równie istotne znaczenie co ich parametry antywłamaniowe czy izolacyjne. Drzwi zewnętrzne drewniane czy metalowe są przecież wizytówką domu i pomagają tworzyć pierwsze wrażenie. Dlatego powinny być estetycznie wykończone, dzięki czemu nie stworzą wrażenia niechlujstwa i braku troski o dom. Warto też zwrócić uwagę na dopasowanie wzornictwa do stylu i kolorystyki budynku, stolarki okiennej, drzwi garażowych oraz bezpośredniego otoczenia.