Artykuł sponsorowany  Fot. Bondex

Drewno to powszechnie używany materiał budowlany, który daje nam wiele możliwości konstrukcyjnych. Z drewna wykonywane są nie tylko ogrodzenia, tarasy czy wiaty, lecz także parapety, meble i zabawki. Sporym plusem drewna będzie łatwość, z jaką można je impregnować oraz malować. W tym celu, jednakże będą nam potrzebne właściwe farby do drewna, a tych w sklepach można znaleźć naprawdę dużo. Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając taki preparat i jak należy go używać?

Farby do drewna – najpopularniejsze rodzaje

W zasadzie wyróżniamy trzy typ farb do drewna (https://hipper.pl/malowanie-farby-specjalne-farby-do-drewna-i-metalu), które różnią się między sobą uzyskaną powłoką oraz przeznaczeniem.

Farby alkidowe

Pierwszą grupą farb do drewna, są emulsje alkidowe, które powstają na bazie oleju. Ze względu na to, pozwalają na uzyskanie jednolitej, połyskującej powłoki, są bardzo trwałe oraz odporne na oddziaływanie atmosferycznych czynników. Alkidowe farby do drewna dość długo schną (nawet 12 godzin) i wydzielają nieprzyjemny, drażniący zapach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie ich na zewnątrz, bez udziału dzieci. Alkidowe emulsje tworzą na powierzchni elastyczną oraz twardą powłokę. Bardzo dobrze sprawdzają się do malowania części narażonych na ścieranie oraz działanie wysokiej temperatury.

Farby akrylowe

Farby do drewna akrylowe, posiadają w swoim składzie wodę, niemniej jednak za sprawą akrylowej żywicy umożliwiają tworzenie jednolitej, jak i gładkiej powłoki. Emulsja akrylowa bardzo dobrze zabezpieczy też drewno przed plamami, wilgocią czy zarysowaniami. Farby tego typu dają półmatowe, matowe oraz satynowe wykończenie, są pozbawione zapachu i łatwe do aplikowania. Do ich nałożenia możemy skorzystać z wałka albo pędzla. W odróżnieniu do kredowych emulsji, akryle dłużej schną i mogą powodować reakcje alergiczne. Równocześnie zapewnią dobrą trwałość pokrytej powierzchni. Z uwagi na znakomitą przyczepność, akrylowe farby mogą być również używane do tworzyw sztucznych, metalu oraz szkła.

Farby kredowe

Farby kredowe stosuje się głównie celem odnowienia starszych mebli. Łatwe aplikowanie, jak i brak konieczności dokładnego przygotowania powierzchni przyczynia się do faktu, iż kredowe farby bardzo dobrze sprawdzają się podczas prac DIY. Farby kredowe mogą dawać półmatowe albo matowe wykończenie i umożliwiają uzyskanie efektu postarzanego, przecieranego drewna, typowego dla stylu shabby chic czy prowansalskiego. Farby kredowe produkuje się na bazie wody, bardzo szybko wysychają i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.