Fot. SOD

Pogoda ostatnio bywa kapryśna, dlatego niemal w każdym ogrodzie sprawdzą się inspekty – drewniane skrzynie z przeszklonym wiekiem, chroniące rośliny przed przymrozkami, wiatrem, deszczem i gradem. Dzięki nim okres uprawy wydłuża się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pokazujemy, jak wykonać inspekt samodzielnie.

Inspekty ogrodowe - inspekt wielopoziomowy

Inspekt wielopoziomowy na rośliny w doniczkach, produkowany przez firmę SOD. Fot. SOD

Inspekt ogrodniczy to najczęściej drewniana skrzynia bez dna, wyposażona w ruchomą, przeszkloną (lub pokrytą folią) pokrywę na zawiasie, dzięki któremu można ją unosić, by wietrzyć wnętrze. Inspekty z reguły ustawia się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Korzystne jest, gdy miejsce to jest przynajmniej trochę osłonięte od wiatru.

Inspektów używa się przede wszystkim do przygotowywania wiosną rozsady roślin ozdobnych. Pod osłoną folii lub szkła gleba i powietrze szybciej się ogrzewają. Dlatego, bez inwestowania w dodatkowe ogrzewanie, możemy wcześniej uprawiać rośliny ciepłolubne, hartować rośliny przenoszone ze szklarni ogrodowej do gruntu albo przyspieszyć kiełkowanie nasion i wzrost roślin. Z powodzeniem można też uprawiać w inspektach nowalijki, dzięki czemu na pierwsze zbiory sałaty i rzodkiewek nie trzeba czekać do późnej wiosny. Rozsadę i nowalijki można siać w inspekcie już w połowie marca. Przed wysianiem roślin przekopujemy glebę i po ustawieniu inspektu w wybranym miejscu wypełniamy skrzynie inspektu dodatkowo około 20-centymetrową warstwą żyznej gleby, najlepiej dobraną do roślin, jakie chcemy w nim uprawiać. W cieplarnianych warunkach inspektu rośliny urosną o wiele szybciej niż  na otwartej przestrzeni. W ciągu dnia, kiedy świeci słońce i temperatura wewnątrz inspektu nadmiernie wzrasta, należy unieść pokrywę i wietrzyć. Na noc pokrywa powinna być zamknięta, a gdy są zapowiadane przymrozki, nie zaszkodzi dodatkowo przykryć ją słomianą matą. Na stałe pokrywę można otworzyć dopiero po zimnych ogrodnikach.

inspekty ogrodowe - jak zbudować

Klasyczny inspekt ogrodowy z drewna sosnowego firmy SOD. Fot. SOD

W inspektach wyjątkowo dobrze udają się delikatne warzywa, takie jak oberżyna, pomidory balkonowe, papryka i ogórki sałatkowe. W ich przypadku pokrywę można zostawiać otwartą na noc dopiero od połowy czerwca.

Jeśli nie mamy możliwości, by samodzielnie zbudować inspekt, możemy go kupić. Na rynku jest wielu producentów solidnych inspektów. Na przykład firma SOD oferuje klasyczne inspekty skrzyniowe (o wymiarach 100 x 63 x 38 cm) oraz przypominające regał inspekty wielopoziomowe na rośliny w doniczkach (o wymiarach 58 x 45 x 120 cm).

inspekty ogrodowe - inspekt wielopoziomowy

W takim inspekcie możemy przyspieszyć wzrost ziół w doniczkach lub kwiatów. Fot. SOD

Budujemy inspekt

Majsterkowicz dysponujący choćby skromnie wyposażonym warsztatem bez problemu zdoła jednak zbudować inspekt samodzielnie. Drewniane inspekty są niedrogie i łatwe do zbudowania. Skrzynię można wykonać np. z podłogowych desek sosnowych łączonych na pióro i wpust. Deski sosnowe muszą być jednak bardzo dobrze zabezpieczone przed trudnymi warunkami pogodowymi, np. impregnatem ochronnym lub pokostem lnianym. Pokrywę inspektu montuje się na otaczającej górną krawędź skrzyni ramie z krawędziaków. Pokrywa może mieć wypełnienie ze szkła, ale bardziej praktyczne jest użycie grubej folii, folii pleksi albo nietłukącego się szkła akrylowego. Aby pokrywę wygodnie się uchylało i otwierało, warto przymocować ją z jednej strony na zawiasy.

Jeśli nie mamy akurat niepotrzebnych desek podłogowych i musimy kupić materiał do budowy inspektu, warto zdecydować się na płytę MFP. To tani, łatwy do obróbki, ekologiczny i co najważniejsze odporny na wilgoć materiał, dostępny w marketach budowlanych.

Inspekty ogrodowe

Rys. Pfleiderer

Etap 1

Potrzebna będzie płyta MFP, listwy drewniane, stalowe kątowniki i zawiasy oraz szkło, pleksi lub folia do pokrycia wieka.

  1. Przednia ściana inspektu
  2. Tylna ściana inspektu
  3. Boczne ściany inspektu
  4. Listwy drewniane
  5. Kątowniki stalowe
  6. Zawiasy
  7. Podstawowe narzędzia
inspekty ogrodowe

Rys. Pfleiderer

Etap 2

Pierwszy etap to montaż skrzyni. Jako elementów narożnych używamy stalowych kątowników, które później posłużą także jako elementy stabilizujące.

  1. Przednia ściana inspektu
  2. Tylna ściana inspektu
  3. Boczne ściany inspektu
  4. Kątowniki stalowe
Inspekty ogrodowe - jak zbudować

Rys. Pfleiderer

Etap 3

Kolejny krok to wykonanie przeszklonej pokrywy. Jest to prosta drewniana rama (może być łączona za pomocą płaskowników montażowych), wypełniona przezroczystym materiałem. Może być to szkło, pleksi lub folia. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

  1. Zmontowana wcześniej skrzynia
  2. Listwy stabilizujące
  3. Przeszklona pokrywa
  4. Klocek drewniany utrzymujący odpowiednią szerokość otwarcia