Czynniki atmosferyczne, czy nieprawidłowa konserwacja okien mogą przyczyniać się do obniżenia ich atrakcyjności wizualnej. Natomiast to, w jaki sposób eksploatuje się ten obowiązkowy element większości pomieszczeń użytkowych, przekłada się na ich żywotność. Sprawdź, jak należy postępować, aby utrzymać okna plastikowe w dobrym stanie przez długi czas.

Jak myć i pielęgnować okna plastikowe?

Mogłoby się wydawać, że mycie okien plastikowych jest dziecinnie proste. Jednak zdarza się, że działając odruchowo i bazując na błędnych przyzwyczajeniach, wyrządzamy im więcej szkód niż pożytku. Zatem, jak należy postępować, aby na szybach nie było smug, a okna stanowiły wizytówkę domu, czy mieszkania? Oto podstawowe wskazówki:

  • Przed przystąpieniem do sprzątania przygotuj miejsce pracy – odsuń firanki, zasłony oraz żaluzje, jak również usuń przedmioty znajdujące się na parapecie.
  • Zaopatrz się w niezbędny sprzęt, taki jak: specjalne preparaty, wiadro na wodę oraz akcesoria do czyszczenia na mokro i na sucho.
  • Dobieraj rodzaj środka czyszczącego do materiału, z jakiego jest wykonana rama okienna.
  • Okno to nie tylko szyba – pamiętaj, aby podczas mycia starannie oczyścić z zabrudzeń wszystkie elementy (nawet te trudno dostępne).
  • Nie zapominaj o właściwej kolejności – pierwszy krok to umycie framugi i ramy okiennej, a dopiero kolejnym jest polerowanie szyb.
  • Myj okna przynajmniej cztery razy w ciągu roku, a jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy – musisz czynić to nieco częściej.

Jaka pora jest najlepsza na mycie okien?

Pokutuje błędne przekonanie, że słoneczna pogoda to idealny moment na umycie okien. Jednak wtedy szyba jest najbardziej nagrzana, przez co trudno ją doczyścić i usunąć pojawiające się między czasie smugi oraz zacieki. Dlatego, za takie prace porządkowe warto zabrać się w pochmurny, jednak bezdeszczowy dzień. Drugim wyjściem jest mycie okien wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy promienie słoneczne nie są jeszcze zbyt mocne.

Kiedy należy dokonać konserwacji okien plastikowych?

Konserwacja okien plastikowych powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Najczęściej wykonuje się ją jednocześnie z pierwszym po zimie myciem okien. Po ich precyzyjnym wyczyszczeniu sprawdza się stan poszczególnych elementów, reguluje okucia oraz smaruje ruchome części okna specjalnym olejem lub smarem. Regularna konserwacja okien to gwarancja ich dobrej szczelności oraz bezproblemowej eksploatacji – warto o niej pamiętać.

Jak zabezpieczyć okna plastikowe na czas remontu?

W trakcie przeprowadzania prac remontowych wewnątrz budynku niezbędne jest zabezpieczenie całego wyposażenia przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie można zapominać również o oknach. Prostym i sprawdzonym rozwiązaniem jest osłonięcie ich folią malarską o właściwych wymiarach. Mocuje się ją za pomocą taśmy, która zapobiega przemieszczaniu się osłony. Dzięki temu szyby i ramy okienne zostają ochronione przed kurzem, zanieczyszczeniami, czy farbą. Nie tylko wpływa to pozytywnie na kondycję i wygląd okien, ale również pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jakie należałoby przeznaczyć na usuwanie powstałych zabrudzeń.

Naprawa i serwis okien plastikowych – kiedy są niezbędne?

Nawet jeśli dbamy o okna i pamiętamy o ich odpowiednim użytkowaniu, może dojść do sytuacji, w której wystąpi usterka. W taki przypadku bardzo często nie mamy niezbędnych umiejętności oraz narzędzi, dzięki którym byłoby możliwe szybkie uporanie się z awarią. Wtedy najbardziej rozsądnym rozwiązaniem pozostaje postawienie na pomoc oferowaną przez profesjonalny serwis okien plastikowych. Wrocław oraz inne większe, czy mniejsze miasta to lokalizacje, w których z łatwością znajdziesz odpowiednich fachowców. Naprawią oni uszkodzoną szybę albo usuną problem związany z niedomykającym się oknem.

Źródło zdjęć: freepik.com