Artykuł sponsorowany

Popularność rolet wynika przede wszystkim z ich licznych zalet. W nocy zaciemniają pomieszczenia, a w dzień, zwłaszcza latem mogą powstrzymać działanie promieni słonecznych, dzięki czemu użytkownik korzysta z przyjemnego chłodu. Dodatkowo rolety zewnętrzne zimą zapobiegają utracie ciepła. Stanowią również ochronę przed hałasem i element zabezpieczający przed włamaniem. Odpowiadają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

1. Typy rolet wewnętrznych

2. Typy rolet zewnętrznych

3. Jak wybrać rolety?

Rolety okienne, poza funkcją praktyczną, pełnią także zadania estetyczne. Pasują również do nietypowych pomieszczeń i niestandardowych rozmiarów, na przykład okien dachowych, wystarczy zdecydować się na rolety na wymiar.

Typy rolet wewnętrznych

Roleta okienna niejedno ma imię – w sklepie stacjonarnym lub za pośrednictwem strony internetowej kupić możesz jeden z kilku popularnych rodzajów. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim:

  • rolety klasyczne, czyli najprostszy model montowany ma ramie okiennej. Składa się z odpowiedniej tkaniny zamontowanej w kasecie, a regulacja położenia odbywa się za pomocą sznurka,
  • rolety rzymskie – składające się z ozdobnej tkaniny. Często nie potrzebują już żadnych dodatków – samodzielnie stanowią interesującą dekorację okna,
  • rolety okienne „dzień noc” – składają się z dwóch rodzajów materiału – jednego grubszego, gęsto tkanego, drugiego delikatnego i ażurowego. Ułożone naprzemiennie pozwalają dopasować ustawienia: całkowicie zaciemnić pomieszczenie albo wpuścić światło – częściowo bądź całościowo,
  • rolety zaciemniające – w tych roletach okiennych stosuje się specjalny, podgumowany materiał, dzięki którym zyskuje on nieprzepuszczalność.

Rolety wewnętrzne to wygodne rozwiązanie, po które sięgnąć można na każdym etapie urządzania domu.

Typy rolet zewnętrznych

Dużą popularnością cieszą się także rolety montowane na zewnątrz. Najczęściej planowane są podczas budowy domu, ale można sięgnąć po nie także później. Wśród nich wyróżnić można:

  • rolety elewacyjne – montowane bezpośrednio na ścianie budynku,
  • rolety naokienne – montowane we wnęce okiennej,
  • rolety nakładane – całkowicie montowane w ścianie, dlatego też można zastosować je wyłącznie podczas wymiany okien,
  • rolety podtynkowe – instalowane w elewacji (można to zrobić tylko na etapie budowy).

Mnogość wariantów sprawia, że nietrudno wybrać osłony okienne odpowiednie dla każdego domu lub mieszkania. Jak mierzyć roletę zewnętrzną? Wszystko zależy od wybranego typu. Również cena rolety zewnętrznej jest uzależniona od stopnia zaawansowania.

Jak wybrać rolety?

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety? Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami: rolety dzień noc, choć są bardzo estetyczne, nigdy nie dadzą całkowitego zaciemnienia. Okna dachowe także wymagają innego podejścia. Wybierać możesz spośród rozmaitych typów i w wielu wersjach kolorystycznych.