Wnętrze mieszkania to nie tylko meble, kolor ścian czy podłóg. To również światło. Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi nadać wyjątkowego klimatu każdemu wnętrzu. Najlepiej zaplanować je jeszcze na etapie tworzenia projektu. W zależności jaki efekt chcesz osiągnąć, bardziej przytulny i przyciemniony, a może inspirujący do nauki postaw na inny odcień.

Jak zaplanować oświetlenie

Jeżeli korzystasz z usług projektanta wnętrz, to on zaplanuje wszystko za Ciebie. Możesz podać mu niezbędne wskazówki, jak chcesz czuć się w mieszkaniu. Oszczędzi Ci to wiele stresu związanego z planowaniem. Jeżeli jednak planujesz wykonać projekt samodzielnie sprawdzi się Tobie nauka CADa z ekspertem. W tym programie możesz zaprojektować całe mieszkanie i uwzględnić niezbędne kwestie.

Przemyśl również, w jakich godzinach do Twojego mieszkania wpada światło słoneczne oraz czego oczekujesz od pomieszczeń. Inaczej rozplanujesz pomieszczenie do pracy jak biuro, a inaczej salon czy sypialnie.

Jedną z kluczowych reguł jest przemyślenie całego projektu przed zakupem lamp. To najczęściej popełniany błąd. Całość lap musi stanowić spójny element wystroju, dlatego kupowanie randomowych, pojedynczych sztuk lamp jest fatalnym pomysłem. Dodatkowo później może okazać się, że zakupiony przedmiot jest trudny do zamontowania akurat w waszym mieszkaniu.

Dlaczego światło jest tak ważne

Oświetlenie wpływa na kluczowe reakcje naszego ciała takie jak nastrój, zdolność do pracy, koncentracji, czy jakość wypoczynku. Naukowcy potwierdzają, że bardziej od tego czy światło jest tradycyjne czy ledowe ważne jest jego natężenie oraz barwa.

Światło dzienne

Światło dzienne pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i nadaje rytmu dobowego, a dodatkowo pozwala kontrolować podstawowe procesy metaboliczne. Poprawia nastrój, redukuje stres oraz zwiększa koncentrację.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyeksponowanie światła dziennego w mieszkaniu. Często nie mamy wpływu na rozłożenie okien, jednak możemy ograniczyć rozpraszacze w postaci firan, bibelotów czy zwisających ozdób z okien.

Ponadto światło dzienne to najmniejsze straty środowiskowe i zoptymalizowanie zużycia światła sztucznego. W przyszłości wpłynie to pozytywnie na wielkość rachunków płaconych za zużycie prądu.

Światło sztuczne

Dostęp do światła naturalnego nie jest całodobowy, także kolejną ważną kwestią jest dobór oświetlenia. Należy kierować się, aby dobrany system był energooszczędny.

Światło białe z odcieniami niebieskimi sprawdzi się w pomieszczeniach dziennych np. kuchnia, czy biuro. Pobudza do bardziej efektywnej pracy i sprzyja koncentracji. Jeżeli Twoja sypialnia to równocześnie biuro postaw na światło białe jedynie punktowo, w miejscu gdzie masz biurko.

Resztę przestrzeni zaaranżuj przy użyciu barwy ciepłej o żółtych oraz czerwonych tonach. Barwy te wpływają na wyciszenie organizmu, uspokajają, pozwalają lepiej odpocząć, niż przy barwie białej.

Ostatnią z możliwości jest barwa neutralna, która łączy zalety barwy ciepłej i zimnej i nadaje się do większości pomieszczeń.

Zagraj światłem

Za pomocą dobrze dobranych lamp możesz optycznie powiększyć małe mieszkanie lub nadać przyjemniejszego odczucia dużej przestrzeni. Zrezygnuj z dużej ilości dekoracji okiennych, pozwoli to na łatwiejszy dostęp do światła dziennego. Punkty świetlne należy rozłożyć równomiernie po całym mieszkaniu.

Jeżeli posiadasz wysokie sufity postaw na większe lampy zwisające, które optycznie obniżą sufit. Dodatkowo  materiałowe wersje nadadzą przytulności. Ciekawym rozwiązaniem są światłą sufitowe z regulacją kierunku świecenia. Najlepiej będą wyglądać w niższych pomieszczeniach, a ich industrialny, metalowy wygląd może nadać nowoczesnego vibeu.

Kolejnym rozwiązaniem są taśmy LED, które mogą poszerzyć optycznie pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się w kuchni w celu doświetlenie blatu. Niektóre z firm posiadają paski LED, które zmieniają kolory. Można nimi zarządzać poprzez dołączony do zestawu pilot lub aplikację w telefonie.

Indywidualne podejście

Planując rozmieszczenie oświetlenia dopasuj go indywidualnie nie tylko do pomieszczenia ale również do potrzeb domowników. Różnicuj kolory, natężenia do wielkości wnętrz.

Świetnym rozwiązaniem jest posiadanie kilku oświetleniem. Na przykład głównego źródła z sufitu oraz lampki bardziej delikatnej, stojącej w rogu pomieszczenia. Sprawdzą się do tego również lampki nocne, lampy podłogowe i wcześniej wspomniane paski LED. W ten sposób można zmieniać klimat tego samego pomieszczenia przy użyciu jednego przycisku.