Artykuł sponsorowany

Jaka pompa do pieca C.O. będzie najlepszym rozwiązaniem? Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę do instalacji C.O.? Na pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zależy Ci na poprawnym i efektywnym działaniu centralnego układu ogrzewania? Jeśli tak, musisz wybrać odpowiednią do instalacji C.O. pompę. Przede wszystkim pompa powinna być dostosowana do warunków panujących w danej nieruchomości. Jakie właściwości pompy są najważniejsze? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jaka pompa do pieca C.O.?

Jaką pompę do pieca C.O. wybrać? Aktualnie do nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania dobiera się pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne. W obu przypadkach otrzymujesz rozwiązanie, dzięki któremu ciepła woda bardzo szybko dociera do konkretnego miejsca. Ale to nie jedyna zaleta obu pomp. Według informacji opublikowanych na stronie sklep-watermark.pl/jaka-pompa-do-pieca-c-o zarówno pompa obiegowa, jak i pompa cyrkulacyjna skutecznie zabezpieczają przed uszkodzeniem instalacji czy kotła grzewczego, do czego dochodzi z reguły, gdy mamy do czynienia ze zbyt dużą temperaturą lub nadmiernym ciśnieniem. Czym różni się pompa obiegowa od pompy cyrkulacyjnej? Na pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. 

Czym wyróżnia się pompa obiegowa?

Jaka jest różnica między pompą obiegową a cyrkulacyjną? Przede wszystkim zastosowanie. Pompy obiegowe przeznaczone są do pracy w systemie grzewczym i chłodniczym. Może załączać się okresowo i tym samym wprowadzać wodę do obiegu, utrzymując przy tym takie samo – stałe – ciśnienie. Pompa cyrkulacyjna natomiast przeznaczona jest do pracy tylko i wyłącznie z systemem ciepłej wody użytkowej. W porównaniu do pompy obiegowej urządzenia cyrkulacyjne działają także w stałym trybie. Dzięki temu są w stanie zagwarantować niczym nieprzerywaną cyrkulację wody ciepłej w systemie C.W.U.

Jakie parametry pompy obiegowej są istotne?

Kupując pompę do instalacji C.O., pamiętaj o tym, że urządzenie należy prawidłowo dopasować do wszystkich warunków – w tym również warunków pracy. Jeśli zamontujesz za dużą pompę, będziesz mieć do czynienia z większym poborem mocy i nadmiernym hałasem. Ponadto niektóre elementy pompy mogą szybciej się zużywać. Za słaba pompa natomiast nie będzie skuteczne. A zatem, na co zwrócić uwagę, kupując pompę do instalacji C.O.?

Najważniejsza jest maksymalna wydajność pompy oraz wysokość podnoszenia cieczy. Już na samym początku musisz określić ciśnienie, jakie wybrana pompa musi wytwarzać. Właściwość uzależniona jest między innymi od oporu całego systemu. Ten parametr natomiast wynika z miejscowych spadków instalacji, wewnętrznej chropowatości zamontowanych rur czy obniżenia ciśnienia w zainstalowanych w domu grzejnikach. Jeśli – na przykład – w Twoim mieszkaniu lub domu najwyższy punkt znajduje się na około 8 metrach, polecamy wybierać pompę obiegową lub cyrkulacyjną taką, która jest w stanie wtłoczyć wodę na ponad 8 metrów. Wysoka wydajność pompy obiegowej oraz niskie zużycie energii elektrycznej to istotne parametry, którymi charakteryzują się dobre pompy obiegowe.