Artykuł sponsorowany

Keramzyt to uniwersalny materiał, który w ogrodzie można zastosować na wiele sposobów. Jest niezawodny, całkowicie bezpieczny dla roślin i środowiska, a przy tym jego cena nie jest specjalnie wygórowana. Czym jest keramzyt i dlaczego warto stosować go w ogrodzie?

Czym jest i jak wygląda keramzyt?

Keramzyt jest lekkim materiałem o porowatej powierzchni, w kształcie niewielkich kulek otoczonych twardą skorupką. Materiał ten powstaje w wyniku wypalania gliny w temperaturze około 1200°C. Dzięki temu zneutralizowane zostają w materiale wszystkie substancje organiczne. Efektem tego jest to, że keramzyt jest całkowicie wolny od patogenów, więc bezpiecznie można stosować go w ogrodnictwie na wiele sposobów.

Jakie właściwości ma keramzyt?

Jedną z najcenniejszych właściwości keramzytu jest obojętność chemiczna. Oznacza to, że nie wchodzi on w reakcje z żadnymi substancjami, które mogłyby przedostać się do gleby i wyrządzić spore szkody w ogrodzie. To całkowicie bezpieczny materiał niewchodzący w reakcję ani z nawozami, ani kwasami humusowymi. Warto również zaznaczyć, że w żaden sposób nie wpływa na pH gleby, przez co może być stosowany z każdym typem roślin.

Badając właściwości keramzytu, należy zwrócić również uwagę na to, że nie ulega on rozkładowi mikrobiologicznemu. Niezależnie od tego jak wiele lat mija od dnia jego produkcji, materiał ten zawsze będzie zachowywał swoje właściwości, a co za tym idzie, można wykorzystywać go wiele razy.

Keramzyt, jako że powstaje w procesie wypalania gliny w wysokiej temperaturze, jest odporny na działanie pleśni i grzybów. W ogrodzie to bardzo cenna właściwość, ponieważ te dwa czynniki często przyczyniają się do infekcji roślin, które w rezultacie doprowadzają do ich uszkodzenia.

W jaki sposób można wykorzystać keramzyt w uprawie roślin?

Keramzyt w ogrodzie można zastosować na wiele różnych sposobów. W każdym będzie się sprawdzał doskonale, zapewniając roślinom odpowiednią ochronę niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jednym ze sposobów na wykorzystanie tego materiału w ogrodzie jest stworzenie przy jego pomocy warstwy drenującej, która jest niezbędna do tego, by rośliny doniczkowe mogły rozwijać się w sposób prawidłowy. Dzięki systemowi nie dojdzie do nadmiaru wilgoci w doniczce, która mogłaby spowodować gnicie roślin, zasychanie liści i w efekcie obumarcie roślin. Keramzyt należy umieszczać na dnie doniczki – warstwa keramzytu nie powinna przekraczać ¼ objętości doniczki.

Świetnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie keramzytu jako materiału spulchniającego. Dzięki niemu zapewniony zostanie swobodny dostęp powietrza do systemu korzeniowego, ziemia będzie odpowiednio spulchniona i napowietrzona, co stworzy warunki sprzyjające prawidłowemu rozwojowi rośliny. Keramzyt należy dodać do podłoża w objętości nieprzekraczającej 40% objętości całej doniczki.

Być może wiele osób nieco to zaskoczy, ale keramzyt można również wykorzystywać do nawilżania powietrza – to rozwiązanie będzie szczególnie pomocne osobom, które uprawiają w swoich mieszkaniach rośliny egzotyczne bądź odmiany, które do prawidłowego wzrostu potrzebują sporo wilgoci.

Zwiększając wilgotność w pomieszczeniu, wystarczy odrobinę keramzytu wysypać na takce czy podstawkę i zalać wodą. Można umieścić na tym roślinę lub umieścić tackę z kuleczkami pomiędzy kilkoma doniczkami. W każdym przypadku parująca woda będzie wpływała na zwiększenie wilgotności w powietrzu.

Keramzyt jest materiałem o wielu cennych właściwości – jest niezastąpiony w ogrodzie i domowych uprawach doniczkowych. Nie tylko jest użyteczny, ale i bezpieczny dla roślin. Świetnie sprawdza się również przy uprawach doniczkowych. Dodatkowo jest nie drogi, więc to jeden z lepszych sposobów na to, by niskim kosztem, ale w skuteczny sposób zadbać o ulubione rośliny.