Artykuł sponsorowany

Do każdego materiału stosowane są inne narzędzia i materiały kompatybilne z danym produktem. Podobnie jest w przypadku kleju. Ten stosowany do drewna powinien być odpowiednio dobrany, aby nie zniszczył materiału, ale jednocześnie odpowiednio trzymał. Jak zatem wybrać odpowiedni klej do drewna? Po więcej wskazówek zapraszamy na naszą stronę: Timber Market, lub do przeczytania poniższego artykułu.

Jakie kleje do drewna?

Kleje używane do łączenia elementów drewnianych zazwyczaj należą do jednej z następujących grup klejów:

– klejów na bazie polioctanu winylu — są to uniwersalne kleje, które sprawdzają się podczas montażu drewna twardego, miękkiego, klejonego, a nawet materiałów drewnopochodnych. Co ciekawe, w niektórych przypadkach można stosować go nawet do łączenia różnych materiałów z drewnem. Są szybkoschnące, ale zgodnie z informacjami od producentów, pełne wiązanie występuje po 24 godzinach.

– klejów na bazie żywic alifatycznych — są to produkty specjalistyczne, nakładane natryskowo. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach mogą działać agresywnie na materiał, zaleca się aplikację cienkiej warstwy.

– kleju na bazie poliuretanu — ich cechą charakterystyczna jest zdolność do mocnego wiązania, dlatego często wykorzystuje się je do montowania solidnych konstrukcji, np. schodów.

Zazwyczaj wybierany rodzaj kleju nie zależy od tego, z jakim rodzajem drewna ma się do czynienia. Głównym kryterium podczas wyboru kleju powinien być rodzaj konstrukcji, jaka jest tworzona za pomocą danego kleju.

Klej montażowy, czy kontaktowy?

W budownictwie można spotkać się z koniecznością stosowania klejów kontaktowych i klejów montażowych. Są one wykorzystywane na szeroką skalę, a ich zastosowanie może wydawać się podobne. Choć różnią się od siebie składem i właściwościami, to są stosowane w podobnych warunkach. Kleje montażowe są przystosowane do klejenia nieregularnych powierzchni, w tym drewna. Dodatkowo pełnią funkcję wypełniającą i uszczelniającą, ponieważ wypełniają przestrzenie pomiędzy klejonymi elementami. Z kolei kleje kontaktowe także sprawdzają się w przypadku, nieregularnych powierzchni. W skuteczny sposób są w stanie wypełnić przestrzeń, jednak nie aż w takim dużym stopniu, jak np. pianka montażowa.

Czym kierować się podczas wyboru klejów do drewna?

Jak już wspomniano, dwoma pierwszymi kryteriami powinien być rodzaj materiału oraz rodzaj konstrukcji. Istotną kwestią jest także fakt, jak duża jest wielkość klejonej powierzchni. Wówczas powinno wybierać się kleje wydajne i łatwe w aplikacji. Takie są właśnie wymieniane już kleje montażowe. W przypadku małych elementów, które wymagają precyzyjnego klejenia, najlepsze są takie, które nie powodują wypełniania powierzchni. Warto też zwrócić uwagę na to, czy miejsce będzie narażone na działanie wody. Wówczas należy wybrać kleje wodoodporne, które zabezpieczą drewno i zagwarantują, że spoiwo będzie się trzymało nawet w trudnych warunkach.

Kleje do drewna dostępne na naszym rynku

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór klejów służący do łączenia ze sobą elementów drewnianych. Najlepiej wybierać kleje oferowane przez sprawdzonych i doświadczonych producentów jak Kleiberit czy też Rakoll. Są to firmy, które już od lat oferują kleje służące do łączenia elementów drewnianych, jak np. Rakoll Express lub Kleiberit 303. To popularne rozwiązania od lat stosowane przez stolarzy, budowlańców i producentów mebli.

Jeżeli są Państwo zainteresowani szeroką ofertą klejów do drewna, zapraszamy do naszego sklepu: Timber Market – Kleje do DrewnaDoradzimy, które kleje oraz jakich firm wybrać, tak aby byli Państwo zadowoleni w 100% !