Artykuł sponsorowany

Kominek z płaszczem wodnym podniesie nie tylko komfort cieplny w twoim wnętrzu, ale również estetykę pomieszczenia. Kto z nas nie chciałby odpocząć w zimowe wieczory przy wesoło migoczącym ogniu? Dowiedz się, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie.

Kominki z płaszczem wodnym

Konstrukcja takich kominków jest dość prosta. Obejmuje komorę spalania otoczoną płaszczem wodnym, zbudowanym z dwóch ścianek, pomiędzy którymi przepływa podgrzewana woda. Następnie za pomocą pompy trafia do instalacji grzewczej. Może być również transportowana do instalacji z wodą użytkową – za tą funkcję odpowiada już wężownica. Kluczowym aspektem jest maksymalne wykorzystanie ciepła, które wytwarzają nowoczesne kominki z płaszczem wodnym. Taka instalacja nie wymaga uzależnienia się od gazu czy węgla, generuje więc oszczędności rzędu kilku tysięcy rocznie. Można podłączyć ją do systemu centralnego ogrzewania w domu, zyskując całkiem nowe źródło ciepła.

Montaż kominków z płaszczem wodnym

Lokalizację kominka – o ile nie jest wolnostojący – określa zawsze projekt domu. Urządzenie musi znajdować się w bezpośredniej bliskości komina, a za pomocą rur oraz miedzianych kształtek połączysz kominek z centralnym ogrzewaniem. Kominek z płaszczem wodnym musi mieć także dostęp do zasilania elektrycznego, by mogła działać pompa oraz sterowniki. Montaż takiego kominka wymaga pracy fachowców, którzy zainstalują również bardzo ważny zbiornik buforowy. Konstrukcja przejmuje nadmiar ciepła, które wytwarza kominek i nie dopuszcza do jego przegrzania czy nadmiernego wzrostu temperatury.

Główną zaletą, jaką posiadają piece kominkowe z płaszczem wodnym, jest szybkość rozprowadzania ciepła. Praktycznie tuż po rozpaleniu, w pomieszczeniu panuje przyjemna temperatura. Możliwość podłączenia do centralnego ogrzewania przekłada się na ilość ogrzewanych pokoi. Po drugie, instalacja zapewnia nam spore oszczędności, rzędu 30% co roku, szczególnie jeśli głównym źródłem ogrzewania jest gaz. Wykupione przed sezonem grzewczym drewno można spokojnie składować, czekając na najzimniejsze miesiące.

Piękne kominki na pellet

Nowoczesny kominek na drewno lub pellet oferuje szereg możliwości. Dostępne na rynku rozwiązania z termostatem pozwalają na zaprogramowanie temperatury na konkretne godziny. Część wyposażona jest już w automatyczny system rozpalania i dozowania paliwa. Zapewniają łatwą obsługę, m.in. automatyczne czyszczenie paleniska, oraz ponadczasowy design. Kominki na pellet z płaszczem wodnym wydajnie ogrzewają dom bez produkowania dymu, pyłu węglowego i smogu.

Kominki wolnostojące z płaszczem wodnym

Tak zwane kozy, cieszą się największą popularnością spośród pieców z płaszczem wodnym. Piece wolnostojące zapewniają najszybszy montaż oraz niezrównaną estetykę. Dostępne są zarówno kominki narożne, jak i piece wolnostojące w wielu rozmiarach, co zawsze pozwoli dopasować je do wybranej przestrzeni. Zastanawiasz się nad mechanizmem działania kominka wolnostojącego? Kominki wolnostojące również można podpiąć pod centralne ogrzewanie, dzięki czemu oferują nie tylko uroczy widok trzaskających płomieni, ale i ciepło w całym domu.

Wkłady kominkowe

Kominki to nie tylko wolnostojące konstrukcje. Jeśli chcesz zapewnić sobie oszczędne ogrzewanie i wykorzystać istniejący otwór kominkowy, skorzystaj z szerokiej oferty wkładów kominkowych. To prosta instalacja, również wykorzystująca płaszcz wodny, która oddzieli pomieszczenie od huczącego ognia ceramiką żaroodporną. Takie biokominki są coraz popularniejsze – ze względu na dostępność surowca do palenia i widowiskową wydajność.