Obowiązkowym narzędziem do pielęgnacji trawnika jest kosiarka. Bez względu na rodzaj silnika, jaki znajduje się w urządzeniu, sprzęt wymaga regularnej konserwacji. Tylko sprawna i dobrze przygotowana do pracy kosiarka elektryczna czy spalinowa zadba o elegancki wygląd trawy przed domem czy w ogrodzie. Kiedy i jakie prace konserwacyjne trzeba wykonać?

Kiedy czyścić kosiarkę spalinową i elektryczną?

Prace konserwacyjne w przypadku kosiarki spalinowej wymagają poświęcenia nieco większej uwagi i czasu niż w przypadku kosiarki z silnikiem elektrycznym. Niemniej jednak każde urządzenie wymaga oczyszczenia i rzetelnego przygotowania do pracy. Kosiarkę elektryczną i spalinową powinno się oczyścić, zwłaszcza od spodu, po każdym koszeniu trawnika. Na nożach pozostają resztki traw, a źdźbła dostają się nawet do wnętrza obudowy. Jeśli je pozostawimy, mogą doprowadzić do przegrzania silnika. Do wymycia kosiarki spalinowej można użyć zimnej wody, natomiast kosiarka elektryczna powinna być oczyszczona szczotką z twardym włosiem bądź sprężonym powietrzem. Nigdy nie zalewaj silnika elektrycznego wodą. Pamiętaj także, że przed każdym czyszczeniem i po zakończonej pracy kosiarki, należy ją odłączyć od zasilania elektrycznego.

Poza systematyczną pielęgnacją, kosiarka, elektryczna czy spalinowa, wymaga właściwego przygotowania do odpoczynku i przechowania poza sezonem.

Jakie narzędzia stosować do czyszczenia kosiarek?

Faktem jest, że sprawnie działający sprzęt zużywa mniej energii elektrycznej czy też paliwa, a jego silnik długo działa bezawaryjnie. Do oczyszczenia sprzętu potrzebne będą: miękka szmatka, sprężone powietrze (jeśli nie posiadasz sprężarki, możesz zakupić sprężone powietrze w puszce), woda, szczotka z twardego włosia. Przydać się może również olej do zabezpieczenia noży i delikatny detergent do przetarcia obudowy z zewnątrz.

Kosiarka elektryczna i kosiarka spalinowa – jak je czyścić?

Przed przystąpieniem do czyszczenia sprzętu koniecznie odłącz je od gniazda elektrycznego. Pracę zacznij od spodu kosiarki, wyjmując noże. Usuń z nich resztki traw i dokładnie wytrzyj. Pozostające na nożach źdźbła powodują korozję i wpływają na szybkie tępienie się ostrzy. Noże możesz samodzielnie naostrzyć szlifierką. Pamiętaj również o ich wyważeniu. To od ich stanu technicznego w dużej mierze zależy praca sprzętu. Następnie zdejmij obudowę i przetrzyj ją szmatką z delikatnym detergentem. Uważaj, kosiarka elektryczna nie powinna być zalana wodą, więc ściereczka powinna być tylko zwilżona. Teraz zadbaj o silnik. W radiatorach często gromadzą się źdźbła traw – usuń je, bo jeśli zostaną mogą doprowadzić do przegrzania urządzenia. Jeśli do czynienia masz z kosiarką spalinową, sprawdź świece zapłonowe i wymień olej. Warto także zwrócić uwagę na filtr powietrza. Przy niewielkim zabrudzeniu powinno wystarczyć przetarcie szczotką, ale silnie zabrudzony filtr trzeba wymienić na nowy.

Zasady przechowywania urządzenia

W przypadku kosiarki spalinowej trzeba mieć na uwadze pozycję, w jakiej kosiarka będzie czekała na następny sezon pracy. Powinna spoczywać poziomo, tak jak układa się podczas koszenia. Po ostatnim koszeniu trawy, trzeba opróżnić zbiornik paliwa. Pamiętaj, że zawartości zbiornika nie wolno wylewać na ziemię. Najlepiej przelać płyn do innego pojemnika. Kosiarki spalinowej nie przechowuje się w pozycji pionowej, tak jak można to czynić z kosiarką elektryczną. Oczywiście w czasie składowania urządzenie musi być odłączone od prądu, a przewód powinien być prawidłowo zwinięty, by nie został przygnieciony czy przypadkowo uszkodzony przez inne urządzenia w składziku.

Regularnej i rzetelnej konserwacji kosiarki warto poświęcić nieco uwagi. Jeśli zadbasz o silnik, z pewnością przedłużysz jego żywotność, a to zaowocuje przyjemną pracą w ogrodzie.