Artykuł sponsorowany

Fasola to roślina, która powinna znaleźć się w naszym ogrodzie warzywnym. Warto spożywać ją regularnie zwłaszcza, gdy stosujemy dietę wegańską, gdyż stanowi on bardzo dobre źródło roślinnego białka. W fasoli znajdziemy również spore ilości potasu czy witamin z grupy B. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na posadzenie nasion tej rośliny.

Kilka słów o fasoli

Fasola to popularna w Polsce roślina jednoroczna wchodząca w skład rodziny bobowatych. W naturalnych warunkach fasola rośnie w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W Europie została rozpowszechniona w związku z wyprawami Krzysztofa Kolumba (w Polsce jest ona uprawiana od 18 wieku). Obecnie fasola jest jedną z popularniejszych roślin uprawnych na całym świecie. Cienkie i wijące się łodygi fasoli w sprzyjających warunkach mogą osiągać do 6 metrów długości. Korzeń fasoli jest palowy, mocno rozbudowany (z tego też względu fasola źle znosi przesadzanie). Roślina posiada liście złożone, z 3 listkami, a także z drobnymi przylistkami. Fasola posiada motylkowe kwiaty, które zebrane są w luźne grona. Możemy spotkać fasolę z płatkami o barwie białej, czerwonej, a także pomarańczowo-czerwonej. Owocami fasoli są strąki, w których znajdują się białe lub różnobarwne nasiona. Nasiona fasoli zawierają duże ilość składników odżywczych – białka, witamin, minerałów. Są ponadto dobrym źródłem błonnika. W Polsce uprawia się około 20 odmian fasoli. Roślina ta może być uprawiana w ogrodach warzywnych, a także w pojemnikach na balkonach bądź tarasach.

Co trzeba wiedzieć o uprawie fasoli?

Zanim zdecydujemy się na uprawę fasoli w przydomowym ogrodzie, musimy zdać sobie sprawę, że jest ona rośliną ciepłolubną (chłód może spowodować gnicie nasion fasoli). Z racji swojego tropikalnego pochodzenia jest bardzo wrażliwa na chłody. Optymalna temperatura potrzebna do wzrostu tej rośliny waha się pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza.

Dla fasoli należy zarezerwować stanowisko dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Optymalne podłoże dla tej rośliny jest żyzne lub średnio żyzne, o pH od lekko kwaśnego do lekko obojętnego.

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby nasiona fasoli sadzić bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja. Nie wcześniej, gdyż dopiero w połowie maja ryzyko wystąpienia przymrozków jest już mało prawdopodobne. Dobrym przedplonem dla fasoli są wczesne ziemniaki, rzodkiewka lub sałata.

Fasola potrzebuje regularnego podlewania, nie trzeba jej natomiast nawozić.

Jeżeli decydujemy się na uprawę fasoli w ogrodzie warzywnym, musimy mieć świadomość, że roślina ta może zostać zaatakowana przez wiele chorób. Zagrażają jej między innymi: żółta mozaika fasoli, rdza fasoli, mozaika fasoli, fuzaryjne więdnięcie fasoli, bakterioza obwódkowa fasoli.

Jak wybrać pełnowartościowe nasiona fasoli?

Fasolę należy uprawiać z wysokiej jakości nasion (dotyczy to zwłaszcza rośliny uprawianej w celach użytkowych). Zdaniem doświadczonych ogrodników w nasiona fasoli najlepiej jest się zaopatrywać u renomowanych producentów. Szeroki wybór nasion różnych gatunków fasoli znajdziemy między innymi na plantet.pl. Pamiętajmy, żeby nigdy nie kupować nasiona fasoli sprzedawanych na wagę czy nasion niewiadomego pochodzenia (istnieje duże ryzyko, że będą one przeterminowane lub chore). Opakowanie nasion musi być dokładnie opisane. Ważne jest również, żeby zawierało ważny termin przydatności. Najlepiej jest kupować taką ilość nasion jaką jesteśmy w stanie jednorazowo wykorzystać. Jeżeli jednak mamy więcej nasion – przechowujmy je w chłodnym i suchym pomieszczeniu.