Fot. Bartosz Nowacki

Nawet niewielkie oczko wodne urozmaica strukturę ogrodu, daje możliwość uprawy nowych gatunków roślin, fascynuje i poprawia nastrój domowników. Wpływa także korzystnie na środowisko naturalne, poprawiając mikroklimat panujący w ogrodzie. Kontakt z wodą umożliwiają nam także nieco większe stawy oraz cieki wodne, imitujące strumienie.

Ogrodowy zbiornik wodny, by dobrze pełnił swą funkcję, wcale nie musi być dużym stawem. Równie dobrze można zdecydować się na oczko wodne, strumień, małą fontannę czy niewielką rzeźbę tryskającą wodą. Właściciele dużych ogrodów, dysponujący wolnym miejscem, mogą oczywiście pokusić się o założenie stawu lub nawet basenu. Woda odpowiednio wkomponowana w otoczenie bardzo korzystnie wpływa na jego wygląd. Tafla zbiornika wodnego niczym lustro odbija obraz nieba, drzew i kwiatów. Ogromne zalety ma także woda płynąca. Wydaje ona miły dla ucha dźwięk, który relaksuje i odpręża. Różnego rodzaju zbiorniki wodne to gratka dla miłośników fauny i flory. Woda przyciąga zwierzęta i ptaki, a roślinom stwarza wspaniałe warunki do życia.

Oczko wodne Fot. GordoStudio

Oczko wodne Fot. GordoStudio

Oczko wodne w ogrodzie

Fot. Bartosz Nowacki

Oczka wodne

Oczko wodne nie musi być duże. Warto jednak pamiętać, że im większy zbiornik wodny, tym łatwiej utrzymać w nim stabilny ekosystem. Zawsze też trzeba pamiętać o odpowiedniej filtracji, która pozwoli zachować czystą i świeżą wodę. Ważnym elementem oczka wodnego są rośliny przybrzeżne. Są one elementem dekoracyjnym i zaopatrują wodę w tlen. Ponadto na krystalicznie czystą wodę w oczku wpływa wybór miejsca. Nie może ono znajdować się w punkcie silnie nasłonecznionym i położonym blisko drzew (zwłaszcza liściastych), ponieważ jesienią będą do niego wpadać liście, a korzenie mogą uszkadzać konstrukcję zbiornika. Budowa oczka wodnego w pobliżu domu (o powierzchni do 30 m²) nie wymaga pozwolenia na budowę, trzeba jedynie zgłosić zamiar budowy w starostwie na 30 dni przed przystąpieniem do budowy.

Zbiorniki i cieki wodne w ogrodzie

Fot. Bartosz Nowacki

Kaskady wodne

Kaskada to seria stopni ze zbiornikiem wodnym u podstawy. Dzięki posiadaniu wodospadu czy strumyka można uzyskać przede wszystkim miły dla ucha plusk wody. Kaskady wodne zapewniają ponadto wilgoć sąsiadującym z nimi roślinom. Można je zbudować z tworzywa sztucznego lub kamienia naturalnego. Kaskady zakłada się najłatwiej w miejscach, w których mamy znaczne różnice poziomów – nie jest wtedy konieczne sztuczne kształtowanie terenu.

Fontanny i źródełka

Fontanna może być ciekawym i fascynującym elementem każdego ogrodu. Przyciąga uwagę, relaksuje i zwiększa wilgotność powietrza. Można ją założyć w oczku wodnym lub stawie, ułożyć z kamieni lub przekształcić ogrodową rzeźbę tak, by wypływała z niej woda. Tego typu rozwiązania są bardzo ciekawe i cieszą oko.

Istnieje także opcja dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą decydować się na większy zbiornik wodny. Jest nią źródełko w ścianie, które świetnie sprawdzi się w małym ogrodzie, na dziedzińcu, a nawet na tarasie. Zwiększa ono wilgotność powietrza, korzystnie wpływa na rośliny rosnące w pobliżu, relaksuje i ma niewątpliwe duże walory estetyczne.

Fontanna przy tarasie. Fot. GordoStudio

Fontanna przy tarasie. Fot. GordoStudio

Fontanny i źródełka ścienne działają na zasadzie krążenia wody w zamkniętym obiegu. Na ich wygląd estetyczny wpływ mają materiały użyte do wykończenia ściany, zbiornika wodnego i wylotu wodotrysku. Można także zadbać o zasadzenie dekoracyjnych roślin i odpowiednie oświetlenie. Na rynku są dostępne płaskorzeźby do wykończenia wylotu wodotrysku oraz dopasowane do nich gotowe zbiorniki. Najczęściej są to elementy ceramiczne, kamienne (z piaskowca lub granitu) oraz metalowe. Do obudowy źródełka można użyć także starej misy lub balii, do której pasować będzie rzeźba z brązu lub mosiądzu. Ciekawie wyglądają również źródełka, których zbiornikami są donice.

Dekoracyjny staw kąpielowy. Fot. GordoStudio

Dekoracyjny staw kąpielowy. Fot. GordoStudio

Staw kąpielowy

Staw kąpielowy to alternatywa dla basenu. Pozwala zrelaksować się, odprężyć i ochłodzić we własnym ogrodzie. Wielkim atutem stawów kąpielowych jest to, że idealnie komponują się z naturalnym otoczeniem. Są ozdobą dla każdego ogrodu, a ponadto stanowią źródło rozrywki i zabawy dla domowników, ich przyjaciół czy znajomych. Można również zadbać o zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia, a nawet o podgrzanie wody.
Stawy ogrodowe to jednak dość poważne inwestycje, wymagające pozwolenia na budowę (powyżej 30 m²), więc załatwienie wszystkich formalności wymaga więcej wysiłku. W przypadku budowy stawu trzeba też pamiętać o zaleceniach specjalistów – najlepiej by znajdował się on w miejscu oświetlonym przez słońce przez kilka godzin w ciągu dnia (ale nie non stop), w znacznej odległości od drzew. By móc się nim stale cieszyć warto umiejscowić go tak, by był widoczny z okien domu oraz by znajdował się w pobliżu miejsc wypoczynku.

Basen kąpielowy

Wielu właścicieli przydomowych ogrodów decyduje się na założenie w nich basenów kąpielowych. Pozwalają one na odprężenie i relaks bez konieczności opuszczania własnej posesji. To właśnie w nich można najbardziej aktywnie spędzać czas wolny. Odpowiednie oświetlenie pozwala nadać basenowi atrakcyjny wygląd. W basenach kąpielowych niezbędne jest stosowanie systemu filtracyjnego i środków chemicznych. Tego rodzaju akcesoria pozwolą na zachowanie świeżości i krystalicznie czystej wody.

Ogrodowy basen. Fot. GordoStudio

Ogrodowy basen. Fot. GordoStudio

Małe oczko wodne, strumień lub prostą fontannę można zbudować lub zmontować samodzielnie. W przypadku stawu kąpielowego i basenu chodzi o dość skomplikowaną inwestycję, wymagającą zaangażowania znacznych sił oraz dużego doświadczenia. Ponadto budowa dużych zbiorników wodnych z ciężkich materiałów (beton, bentonit, cegła, kamień) jest nie tylko pracochłonna lecz także kosztowna. Dlatego warto wynająć do takiej pracy doświadczonych specjalistów. Wyspecjalizowane firmy zakładają różnego rodzaju zbiorniki wodne: oczka wodne, fontanny, źródełka, kaskady, wodospady, baseny i stawy kąpielowe. Dobierają odpowiednie pompy i filtry, pozwalające na zachowanie krystalicznie czystej oraz świeżej wody. Zapewniają także stałą pielęgnację zbiorników wodnych, która pozwala uniknąć wielu potencjalnych problemów.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy GordoStudio.