Oświetlenie można bez przesady nazwać jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Choćbyś kupił najpiękniejszy zestaw wypoczynkowy, eleganckie meble z wysokiej jakości drewna i luksusowe dodatki – jeśli nie zadbasz o wybranie efektownego oświetlenia, Twoje starania spełzną na niczym. To właśnie światło pozwala uwydatnić piękno wnętrza, zapewnia jego klimat i charakter. Podkreśla kolory i kształty, wprowadza do pomieszczenia stosowną atmosferę. Jednym słowem – wyboru oświetlenia nie wolno pozostawić przypadkowi.

Obecnie na rynku mamy niezwykle bogatą ofertę różnorodnych źródeł światła – są halogeny, lampy wiszące LED, kinkiety, lampy stojące. Wśród setek produktów trudno wybrać jeden. W tym artykule omówimy szczegółowo wszystkie aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając oświetlenie LED sufitowe.

Wielkość pomieszczenia a ilość i umiejscowienie lamp sufitowych

Zwykle za najważniejszy czynnik determinujący wybór oświetlenia sufitowego uważa się właśnie wielkość wnętrza. I jest to oczywiście prawda, tyle że częściowa. Ilość i rozmieszczenie lamp sufitowych, ale także ich rodzaj, będą zależały od metrażu konkretnego wnętrza. Nadrzędną funkcją, jaką mają do spełnienia lampy sufitowe, jest jego równomierne oświetlenie – natomiast zadanie uwydatnienia szczegółów, mebli, dekoracji czy półek należy do lamp punktowych. Oczekujemy więc, że sufitowe źródło światła przede wszystkim rozjaśni wnętrze, pozwalając nam komfortowo z niego korzystać i przebywać w nim także po zmroku.

Oświetlenie sufitowe LED – rodzaje

Do wyboru mamy przynajmniej kilka rodzajów oświetlenia sufitowego:

  • lampy wiszące – są to lampy sufitowe, które pięknie prezentują się w pomieszczeniach wykończonych w stylu rustykalnym, vintage, skandynawskim, ultranowoczesnym – wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, pasujący kolorystyką i stylem do wystroju wnętrza. Na rynku obecnych jest wiele modeli lamp z jednym, dwoma lub wieloma kloszami, dzięki czemu dopasujemy je zarówno do bardzo małych, jak i przestronnych pomieszczeń;
  • plafony – są to niewielkie, różnych kształtów lampy, które montujemy, w przeciwieństwie do lamp wiszących, ściśle przy suficie – sprawiają więc wrażenie przyklejonych do niego. Najlepiej prezentować się będą we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Do wyboru mamy wiele różnorodnych modeli – okrągłych, kwadratowych, z szeroką lub wąską oprawą i inne, dzięki czemu z łatwością wybierzemy taki, który spełnia wszelkie nasze oczekiwania;
  • reflektory – wyglądają dokładnie jak kinkiety, ale montuje się je na suficie. Są wyjątkowo praktyczne – każdy z reflektorów możemy regulować dowolnie i niezależnie od innych, tym samym oświetlając te strefy pomieszczenia, które chcemy. Mogą być one jedno- i wielopunktowe, na prostej listwie, listwie na planie koła czy w innych kształtach;
  • listwy sufitowe LED – najlepiej sprawdzają się na suficie podwieszanym z tak zwaną wyspą. Listwę instaluje się w wolnej przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym, dzięki czemu osiągamy szczególnego rodzaju efekt dekoracyjny. Trzeba jednak pamiętać, że stosując ten typ źródła światła prawdopodobnie nie doświetlimy pomieszczenia w dostatecznym stopniu. Idealnie więc sprawdzi się na przykład w sypialni, ale także w salonie jako oświetlenie opcjonalne, na przykład na czas oglądania filmu albo romantycznego wieczoru we dwoje.

Więcej niezwykle oryginalnych lamp sufitowych w różnych kolorach i stylach znajdziesz tutaj: https://www.salonled.pl/pl/62-oswietlenie-sufitowe-led  

Wybieramy oświetlenie LED

Na który z typów się zdecydować, jak lampa będzie się dobrze prezentowała w pomieszczeniach różnej wielkości? Z pewnością najprościej będzie nam dobrać oświetlenie sufitowe do niedużych wnętrz. Niezależnie od tego, czy będzie to lampa wisząca, reflektor czy plafon – prawdopodobnie uda Ci się uczynić pomieszczenie jasnym i przytulnym. Wystarczy tylko wybrać lampę, która swoim stylem pasuje do wystroju wnętrza i zawiesić ją. Jeśli będzie to jedyna lampa sufitowa, należy ją zawiesić centralnie.

Nieco inaczej ma się sprawa z dużym pomieszczeniem, na przykład przestronnym salonem. W takim przypadku zastosowanie jednego źródła światła nie wystarczy – środkowa część pokoju będzie wprawdzie oświetlona, ale już jego dalsze strefy pozostaną ciemne. Jak temu zaradzić? Tutaj sprawdzą się reflektory lub plafony – cztery lub sześć plafonów będzie się świetnie prezentowało, jeśli zainstalujemy je symetrycznie na suficie. W takim wypadku warto przemyśleć również zastosowanie oświetlenia punktowego i zainstalować na ścianach kinkiety i halogeny oraz postawić na przykład lampę stojącą tuż obok fotela czy sofy.

Natomiast w mieszkaniu z otwartą, wspólną przestrzenią salonu, kuchni i jadalni, trzeba się będzie nieco nagimnastykować. W takim układzie musimy z jednej strony podzielić całość na wyraźnie wyodrębnione strefy, ale równocześnie zachować między nimi harmonię i pewną spójność. Nad stołem w jadalni powinna zawisnąć lampa, kuchnię zaś i salon warto oświetlić plafonami lub listwami LED. Można także zaplanować oświetlenie nieco inaczej, właściwie według własnego gustu – ważne, aby nie przesadzić.

Oświetlenie LED a rodzaj pomieszczenia

Zastosowanie różnych rodzajów oświetlenia w salonie już omówiliśmy. Ale przecież równie ważne będzie ono w kuchni, przedpokoju, łazience, sypialni czy jadalni. Jak więc je zaprojektować, aby cieszyć się wspaniałym, przytulnym klimatem w swoim domu? Oto inspiracje.

W przedpokoju warto zainstalować plafony lub małe reflektory LED – tutaj musi być wyjątkowo jasno, i to w każdym zakamarku. Podobnie będzie w łazience, którą warto podzielić na strefy (nad umywalką, wanną lub kabiną prysznicową, nad półkami lub szafkami, nad muszlą klozetową) i każdą z nich oświetlić indywidualnym źródłem światła. Wtedy korzystanie z łazienki będzie czystą przyjemnością.

Wielu z nas myśli zapewne, że wybranie dobrego oświetlenia do kuchni jest trudne. Ale i tutaj możemy dać się ponieść fantazji i stworzyć zupełnie oryginalny klimat, dbając równocześnie o to, by pomieszczenie to było jasne. Jeśli posiadasz w swojej kuchni wyspę, warto zawiesić nad nią piękną lampę wiszącą LED. Pamiętaj jednak, że największa ilość światła w kuchni potrzebna jest na blatach roboczych, warto więc pod górnymi szafkami zainstalować małe reflektory lub listwy LED. Dodatkowo zamontuj oświetlenie sufitowe – lampę, plafony lub reflektory na listwie. W ten sposób będzie i jasno, i stylowo.

Sypialnia jest pomieszczeniem szczególnym, a więc i zainstalowane w niej oświetlenie powinno być wyjątkowe. Tutaj nie oczekujemy wyrazistej i intensywnej iluminacji – wystarczy delikatna, bardzo subtelna. Świetnie sprawdzi się więc pojedyncza, dekoracyjna lampa wisząca zamontowana nad łóżkiem albo piękny, oryginalny żyrandol dopasowany stylem i kolorystyką do wystroju wnętrza. Możesz także postawić na reflektory na listwie lub lampę tak zwanego pająka. Twój wybór powinien być podyktowany stylistyką wnętrza.

Wśród setek produktów każdy z nas znajdzie lampy idealnie dopasowane do wielkości i designu oraz rodzaju pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, aby zawsze w pierwszej kolejności brać pod uwagę funkcjonalność – na nic nam nawet najbardziej dekoracyjna lampa, jeśli nie będzie z niej żadnego pożytku.