Artykuł sponsorowany

Aby ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej lub płyt ażurowych, nie wystarczą dobre rękawice i młotek brukarski. Bardziej zaawansowany sprzęt to konieczność. Sprawdźmy więc, czym się charakteryzują niektóre narzędzia brukarskie i jakie powinny mieć właściwości, aby sprawdzić się na placu budowy.

Chwytaki i wózki brukarskie

Nieodłącznym elementem prac brukarskich jest przenoszenie ciężarów. Poszczególne fragmenty kostki brukowej swoje ważą, to fakt. Ale faktem jest również to, że prosty wózek pozwoli przenosić materiały z miejsca na miejsce i tym samym usprawnić układanie. Dostępne dziś w internecie narzędzia ręczne (norwit.pl/shop/category/narzedzia-reczne-294 ) są bardzo praktyczne. Regulowany wózek do transportu na przykład powinien utrzymać obciążenie robocze sięgające 400 kilogramów, podczas gdy samo urządzenie nie przekroczy 70. Chwytanie i zaciskanie zaś musi odbywać się za pomocą dźwigni. Taki sprzęt koniecznie powinien też posiadać mechanizm zabezpieczający przed przeciążeniem.

Chwytak poprzeczny Jazon

Chwytak poprzeczny Jazon

Kostka brukowa to również krawężniki. Chwytaki ręczne do układania krawężników mogą dziś udźwignąć materiał o wadze nawet do 100 kg. Wybierając taki sprzęt, trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma osłonę galwaniczną, która umożliwia ochronę powierzchni. Chodzi o to, aby nic nie zostało uszkodzone podczas precyzyjnego układania. To samo można powiedzieć o ręcznym chwytaku do wszelkiego rodzaju płytek. Powinien pozwolić na łagodny i bezszkodowy transport dowolnej płyty o wadzę do ok 60 kg i maksymalnej szerokości w okolicach 600-700 milimetrów.

Gilotyny brukarskie i maszyny do fugowania

Powyższe to tak naprawdę tylko wstęp do konkretnych narzędzi brukarskich. Jednym z takich urządzeń jest gilotyna. To stosunkowo prosta konstrukcja manualna, która jednak umożliwia precyzyjne cięcie nawet bardzo grubego materiału. Maszyn tego typu jest całkiem sporo. Aby wybrać najlepszą, należy sprawdzić, ile trzeba włożyć wysiłku, żeby przeciąć pojedynczy blok. Naprawdę dobre gilotyny do bruku będą wyposażone w system ułatwiający ręczne przecinanie. Ma to znaczenie, zwłaszcza gdy trzeba wykonać znaczą liczbę operacji w ciągu dnia.

Profesjonalne narzędzia dla brukarzy również sprzęt przeznaczony do fugowania. Tu już mowa o napędzie silnikowym. Dlatego przy kupowaniu maszyny trzeba sprawdzić parametry silnika właśnie. Produkty Hondy są zwykle najbardziej niezawodne i wydajne zarazem. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie norwit.pl/shop/category/narzedzia-reczne-294.