Artykuł sponsorowany

Winogrona to jedne z najsmaczniejszych i najbardziej lubianych owoców deserowych (także wykorzystywanych w przetwórstwie) w Polsce. W ich konsumpcji ważną rolę odgrywają wielkość i smak owocu, natomiast w przetwórstwie ważny jest ich aromat. Winorośl jest jedną z najstarszych, użytkowych roślin uprawianych przez ludzi. Posiada wiele odmian. Odmiany mieszańcowe bez problemów radzą sobie z chłodem, zaś szczepy winorośli właściwej wymagają odpowiednich warunków do wzrostu. O rodzajach winorośli i ich przystosowaniach można przeczytać poniżej.

Odmiany deserowe

Winorośle z odmian deserowych dają duże, soczyste owoce. Najlepiej przystosowane do polskich warunków klimatycznych są odmiany takie jak: „Reliance”, „Einset Seedless”, „Seneca”, „Alden”. Uprawiając winorośle odmian szlachetnych trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich przed niskimi temperaturami i chorobami grzybowymi. Wiele odmian deserowych przemarza przy temperaturze -15 stopni Celsjusza. Nawet jeśli uda im się przetrwać takie mrozy, pąki mogą ulec zniszczeniu przez przymrozki (przez co nie będą owocować). Odmiany, które wymagają szczególnej pielęgnacji podczas uprawy to:

– Arkadia (odmiana plenna, ukraińska, dojrzewa w 2 połowie września, daje smaczne, mięsiste, jasnożółte owoce o jajowatym kształcie, wrażliwa na niskie temperatury, powinna być uprawiana pod osłonami),

– Nero (odmiana wczesna, węgierska, dojrzewa w 2 połowie sierpnia, daje okrągłe, fioletowe, smaczne owoce),

– Prim (odmiana plenna, dojrzewająca we wrześniu, daje średnie, wydłużone, żółte owoce o smaku muszkatałowym).

Winorośl Reliance jest bezpestkowa, uprawiana amatorsko, w celach konsumpcyjnych. Szczególnie lubiana przez dzieci i osoby starsze. Kulki winogron są słodkie, chrupiące. Odmiana często uprawiana w przydomowych ogrodach.

Jedną z najczęściej wybieranych odmian winorośli o białych owocach w Polsce jest Arkadia. Kiście winogron są duże, owoce jajowate i mięsiste. Najwcześniejsze zbiory uprawiane są pod osłonami. Do uprawy w gruncie znajdującej się na pergoli dobrze nadaje się odmiana Regina. Ma jasne, duże i słodkie owoce. Jej plony można zbierać we wrześniu (pod osłonami w sierpniu).

Winorośl na sok, do jedzenia

Odmiana Swenson Red jest odmianą altanową, nadającą się do ekologicznej uprawy (bez oprysków). Jest dobrze odporna na mróz, gdy zostanie zasadzona w ciepłej ekspozycji. Można ją sadzić na pergolach, altanach. Ma czerwone, duże owoce. Sok, jaki można z niej wytłoczyć jest słodki, z lekką goryczką, o winnym posmaku. Dojrzałe owoce długo wiszą na krzewach, nie opadają i nie gniją.

Winorośl Muscat Bleu do produkcji win a la muscat

Winorośl tę oprawia się głównie w celu produkcji win półwytrawnych i wytrawnych. Jest to bardzo stara odmiana uprawiana od czasów starożytności. Posiada słodkie owoce. Pachnie połączeniem jaśminu, geranium, kwiatu pomarańczy, wosku pszczelego, lipy. Przez intensywny aromat owoców i krzewów jest niezwykle oryginalna i trudno ją pomylić z gatunkiem innego rodzaju.

Po te i wiele innych gatunków winogron zapraszamy do sklepu z krzewami do ogrodu.