Szlifierki kątowe to wszechstronne elektronarzędzia, używane do cięcia, polerowania, czyszczenia metalu, betonu, ceramiki oraz drewna. Podpowiadamy, jak dobrać model do planowanych zadań.

Urządzenia do cięcia twardych materiałów (jak np. metal) oraz ich szlifowania to szlifierki kątowe. Urządzenia te częściej są używane do cięcia metali niż do szlifowania. Ich moc zazwyczaj wynosi od 500 W do 2500 W, prędkość obrotowa to z kolei od 6000 do 11 500 obr./min. Są to urządzenia wysoce poręczne, chociaż istnieją większe modele, które wymagają używania przy pracy obu rąk (osobom początkującym zaleca się korzystanie ze szlifierek jednoręcznych). Rodzaje szlifierek wyróżnia się zazwyczaj ze względu na rozmiary tarczy oraz moc, jaką ma silnik. W zależności od zasilania są to narzędzia pneumatyczne oraz elektryczne (rzadkością są urządzenia z silnikami spalinowymi).

Stosując szlifierki kątowe, mamy możliwość przecinania prętów zbrojeniowych, metalowych profili, elementów betonowych, kamiennych czy ceramicznych. Szlifierką kątową przetniemy nawet kostkę brukową. Oprócz możliwości przycinania różnych materiałów urządzenia te służą do polerowania oraz czyszczenia różnorakich powierzchni. Przy ich użyciu np.: łatwo zedrzemy starą farbę z metalowych materiałów oraz rdzę. Nadadzą się do czyszczenia i wygładzania odlewów metalowych oraz żeliwnych. Najogólniej są wykorzystywane do obróbki metalu, betonu, ceramiki oraz drewna. Urządzenia te są wysoce powszechne, stosuje się je nie tylko podczas prac budowlanych. Zastosowanie znajdują w warsztatach samochodowych, blacharskich, zakładach przemysłowych oraz w innych podobnych miejscach.

Małe szlifierki kątowe - szlifowanie

Fot. Metabo

Szlifierki kątowe są urządzeniami wszechstronnymi oraz prostymi w użytku. Dzięki temu są wykorzystywane w pracy efektywnie przez specjalistów, jak i osoby o mniejszym doświadczeniu w czynnościach budowlanych. Przede wszystkim decydując się na dany model, warto zastanowić się czy będzie to nasze narzędzie w pracy, lub czy wykorzystywać je będziemy sporadycznie np.: podczas drobnych prac remontowych, lub ogrodowych. Wybierając szlifierkę kątową, należy wcześniej upewnić się, czy jest to model odpowiednio izolowany. Urządzenie to będzie zawsze narażone na generowanie wielkich ilości pyłu. W przypadku słabego uszczelnienia szybko dojdzie do awarii mechanizmów w środku.

Używając szlifierki kątowej, należy szczególną uwagę poświęcić kwestiom bezpieczeństwa. Urządzenie zawsze należy trzymać pod kątem. W czasie swojej pracy generują ogromne ilości iskier. Musimy upewnić się, czy w pobliżu nie ma substancji łatwopalnych. Zdarza się, że tarcza szlifierki może pęknąć w czasie pracy. Aby nie zranić się odłamkami, urządzenie powinno być wyposażone w ochronę tarczy. Ponadto warto używać okularów ochronnych.