Kalina wonna – Fot. 1 – Sten Porse

Choć zima kojarzy nam się przede wszystkim z bielą, okazuje się, że może mieć także kolorowe akcenty. Wszystko to dzięki kwiatom, które wcześnie rozpoczynają swoją wegetację i kwitną zimą. Warto mieć je w swoim ogrodzie, aby cieszyć nimi oczy i zadziwiać znajomych.

Zimowe kwiaty

Ciemiernik biały – Fot. 2 – Wildfeuer, licencja pod artykułem

Sabina Sosnowska

Ogród nigdy nie śpi, nawet zimą. To właśnie wtedy niektóre rośliny szykują się do tego, aby nagle, właściwie z dnia na dzień, zakwitnąć i sprawić nam uroczą niespodziankę. Zimowe kwiaty mogą być, wspaniałą, zaskakującą ozdobą niemal każdego ogrodu.

Jedną z takich roślin jest ciemiernik, a w szczególności ciemiernik biały. Kwiat ten nazywany jest także różą Bożego Narodzenia, bowiem pierwsze kwiaty pojawiają właśnie przed tym świętem. Najpóźniej ciemierniki zakwitają w maju. Rośliny te są bardzo odporne na niskie temperatury, ale wolą stanowiska zacienione, ciche i osłonięte od wiatru. Jeśli zapewnimy im takie warunki, odwdzięczą się pięknym kwiatami o pięciu płatkach i jednej z kilku barw: białej, różowej, czerwonej, bordowej bądź prawie czarnej.

Zimowe kwiaty

Wrzosiec – Fot. 3 – Jerzy Opioła, licencja pod artykułem

Zimowe kwiaty

Kalina wonna – Fot. 4 – Sten Porse, licencja pod artykułem

Kolejnymi ciekawymi roślinkami są wrzośce. To małe, gęste krzewinki o zimozielonych liściach i kwiatach pojawiających się zazwyczaj w grudniu. Wrzośce lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste, a także gleby kwaśne i umiarkowanie wilgotne Nie lubią jednak zbyt dużych mrozów, dlatego też należy je okrywać, by ochronić przed działaniem bardzo niskich temperatur.

Ciekawą rośliną ogrodowym jest kalina wonna. Krzew ten zakwita w styczniu lub lutym (gdy zima jest łagodna) bądź w marcu (gdy zima jest mroźna). Na krzewie pojawiają się wtedy pięknie pachnące, różowe (a później zmieniające się w białe) pączki kwiatowe. Kalina jest ozdobą ogrodu nie tylko zimą. Pięknie się prezentuje także jesienią, a to dzięki czerwono-brązowym liściom.

Zimowe kwiaty

Jaśmin nagokwiatowy – Fot. 5 – Jean-Jacques MILAN, licencja pod artykułem

Jaśmin nagokwiatowy to kolejna wspaniała roślina dekoracyjna, niestety rzadko pojawiająca się w polskich ogrodach. Jaśmin zakwita w październiku i kwitnie stopniowo (tzn. z przerwami na mrozy) aż do końca kwietnia. Na jego bezlistnych i cienkich pędach pojawiają się małe kwiaty o intensywnej, żółtej barwie. Roślina ta świetnie sprawdza się jako pnącze, musimy jednak ją przywiązać do podpory.

Zimowe kwiaty

Zimokwiat wczesny – Fot. 6 – H. Zell, licencja pod artykułem

Zimowe kwiaty

Zimokwiat wczesny – Fot. 7 – Kurt Stüber, licencja pod artykułem

Ciekawą ozdobą ogrodu może być także mylony z forsycją zimokwiat wczesny. Jak sama jego nazwa wskazuje, zimokwiat upodobał sobie zimę na czas kwitnięcia. Ma on dzwonkowate kwiatki o żółtych (zewnętrznych) i purpurowych (wewnętrznych) płatkach. Pochodzi z Chin, dlatego też nie jest odporny na bardzo ostre zimy. Gdy panują siarczyste mrozy zimokwiat warto owinąć np. agrowłókniną.

 

Fotografie – licencje:

Fot. 1 – Sten Porse (Own photo, taken in Jutland.) [GFDL, CC-BY-SA-3.0]

Fot. 2 – Wildfeuer (Own work (own photo)) [GFDL, CC-BY-SA-3.0]

Fot 3 – Jerzy Opioła (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Fot. 4 – Sten Porse (Own photo, taken in Jutland.) [GFDL or CC-BY-SA-3.0]

Fot. 5 – Jean-Jacques MILAN (Created by Jean-Jacques MILAN) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Fot. 6 – H. Zell (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Fot. 7 – Kurt Stüber [1] [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons