Fot. Bartosz Nowacki

Sezon palenia w kominku w pełni. Po kilkukrotnym użyciu domowego paleniska większość użytkowników dochodzi do wniosku, że trzaskający ogień wygląda atrakcyjniej, gdy nie przesłaniają go plamy sadzy na szybie. Pokazujemy, jak szybko, tanio i bez specjalnych środków chemicznych oczyścić szybę kominka.

Zwykle plamy z okopcenia na szybie pojawiają się gdy drewno opałowe jest zbyt wilgotne, a czasami szyba brudzi się nawet gdy drewno jest dobrze wysuszone. Taka dola. Trzeba się z tym pogodzić i znaleźć szybki i tani sposób oczyszczania szyby.czyszczenie szyby kominka z sadzy

Jeden z najbardziej niezawodnych, domowych sposobów polega na użyciu do czyszczenia tego, co akurat w kominku z reguły zawsze mamy pod ręką – popiołu z paleniska. Szmatkę lub papierowy ręcznik kuchenny zwilżamy wodą i przykładamy do popiołu w palenisku, by przyczepiły się do niego drobiny spalonego drewna.czyszczenie szyby kominka z sadzy

Za pomocą szmatki/ręcznika z popiołem ścieramy okopconą plamę sadzy z szyby kominka. Jeśli ktoś jest pedantem może jeszcze powtórnie przetrzeć szybę do czysta drugim zwilżonym papierowym ręcznikiem.Szmatkę lub papierowy ręcznik kuchenny zwilżamy wodą i przykładamy do popiołu w palenisku, by przyczepiły się do niego drobiny spalonego drewna.

Sadza usunięta, szyba czysta, kominek po wybraniu popiołu z paleniska będzie gotowy do następnego rozpalenia. Czyszczenie szyby trwa nie więcej niż 5 minut.Szmatkę lub papierowy ręcznik kuchenny zwilżamy wodą i przykładamy do popiołu w palenisku, by przyczepiły się do niego drobiny spalonego drewna.