Drewniane meble i elementy wykończenia wnętrz są ponadczasowe i komponują się z różnymi stylami architektonicznymi. Można je malować na dowolne kolory i nadawać matowe, satynowe lub błyszczące wykończenie. Podstawą prac renowacyjnych jest oczyszczenie drewnianej powierzchni i przygotowanie jej do nałożenia nowej warstwy farby lub lakieru.

Stare drewniane meble mogą być dopełnieniem wnętrza w stylu vintage, klasycznym lub rustykalnym. Zachowane w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało będą pasować też do aranżacji skandynawskich i prowansalskich.

Przygotowanie drewna do renowacji

Drewniane meble, ramy obrazów, kolumny i inne przedmioty w naszych domach nadają się do renowacji. Odnawianie pozwala nadać im zupełnie nowy wygląd i wydłuża ich żywotność. To, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem prac, dotyczy przede wszystkim właściwego oczyszczenia powierzchni mebla. Pierwszym krokiem jest usunięcie starej powłoki. Do tego celu przyda się papier ścierny, chemiczne żele (rozpuszczają lakier lub farbę), cykliny (specjalne skrobaki do zdejmowania starych warstw) oraz szlifierki. Osobom początkującym zaleca się używanie chemii i papieru ściernego naprzemiennie. Nie każdy mebel wymaga usunięcia warstwy wierzchniej. W przypadku drewna pokrytego farbą kredową wystarczy lekko zmatowić powierzchnię, aby można było pokryć ją nową farbą. Po usunięciu pozostałości ze starych preparatów należy wytrzeć mebel mokrą ściereczką i pozostawić go do wyschnięcia. Ten krok pozwala pozbyć się wszelkich pyłów i kurzu, co zwiększa przyczepność świeżej farby.

Czym malować drewno po odnowieniu?

Oczyszczone meble można malować farbami, lakierem, woskiem, bejcą lub politurą. Wybór jest uzależniony od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli nie chcemy mieć widocznego rysunku słojów, najlepiej wybrać farbę ftalową lub akrylową. Przy użyciu farby i szablonu można stworzyć na powierzchni mebla dowolne wzory i efekty. Do pozostawienia naturalnej struktury drewna i jednocześnie zmiany jego koloru, należy użyć bejc. Za ich pomocą można w efektowny sposób bielić drewno i tworzyć efekt postarzanych mebli. Warto wiedzieć, że im więcej warstw bejcy użyjemy, tym ciemniejszy kolor uzyskamy. Dobrej jakości drewno po oczyszczeniu można też pozostawić w pierwotnym kolorze. Wówczas dla zabezpieczenia jego powierzchni przed absorpcją wilgoci i uszkodzeniami warto pomalować je lakierem, olejem lub woskiem. Preparaty te nadadzą słojom drewna głębię i wyrazistość, a ponadto zapobiegną sinieniu i uodpornią na promieniowanie UV. Decydując się na użycie olejów lub wosków, trzeba pamiętać, że wymagają one regularnych zabiegów konserwatorskich. Ich częstotliwość zależy od wskazówek zamieszczonych na opakowaniu produktu (średnio jest to okres 2‒4 lat). Podczas aplikacji środków impregnujących warto stosować się do wskazówek producenta. Przykładowo, jeżeli nałożymy więcej warstw matowego lakieru, niż zaleca instrukcja, możemy ostatecznie otrzymać powierzchnię satynową lub błyszczącą, co nie zawsze jest naszym celem.