Wybór odpowiedniej podłogi to z całą pewnością decyzja na lata. Oczywiste jest to, że idealna podłoga musi posiadać w sobie cechy uniwersalności. Praktycznie co roku, aktualna moda na określony wystrój wnętrza się zmienia. Przy każdej modernizacji i remoncie warto mieć tę kwestię na uwadze i jeżeli to możliwe postawić na modną ponadczasowość. Sprawdźmy jednak, jakie są aktualne trendy na rynku podłóg.

Każda osoba, która dopiero się urządza, lub zmienia obecny wystrój swojej przestrzeni życiowej, z pewnością potwierdzi, że wybór podłogi jest kluczowym i jednym z najważniejszych aspektów, często przesądzającym o wyglądzie całego mieszkania. Fronty szafek kuchennych i innych mebli można łatwo wymienić, ściany szybko przemalować, zaś wymiana podłogi nie jest już tak prostą sprawą. Na rynku, w tej kategorii, można zauważyć, że większość producentów wiedząc, że podłoga musi posiadać w sobie cechy nie tylko funkcjonalne, ale i uniwersalne, stawia w swoich kolekcjach na tradycyjne rozwiązania. Zmieniająca się moda ma jednak wpływ na kolorystykę, fakturę i kształt podłóg i tak naprawdę tylko te aspekty ulegają metamorfozie wraz z nowymi kolekcjami. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że od lat niezmiennie, na podłogach króluje drewno. Niezależnie od jego wyboru – czy to będzie deska, panele, czy może płytki imitujące drewno – jest to materiał najchętniej wybierany bez względu na zmiany zachodzące w trendach. Po prostu drewno jest ponadczasowe i zawsze się w nie wpisuje. Mamy więc dość duży wybór możliwości, jeżeli akurat jesteśmy na etapie urządzania nowego mieszkania od dewelopera lub budując dom.

Panele i deski

W aktualnym sezonie, najmodniejsze i najchętniej wybierane są panele – czyli podłogi drewnopodobne, utrzymane są w naturalnej, orzechowej i dębowej kolorystyce. Jeszcze w ubiegłym sezonie, na podłogach dominowały kontrastujące tony – najmodniejsze były panele w odcieniu venge z białymi listwami przypodłogowymi lub jasne, popielate w kolorze białego dębu. Obecnie, projektanci wnętrz skłaniają się bardziej w cieplejsze odcienie drewna z dobrze zaznaczoną jego naturalną strukturą. Odchodzi się także, od bardzo popularnej jeszcze do niedawna V – fugi na rzecz gładkiej powierzchni bez bardzo wyraźnie zaznaczonych żłobień. Poruszając temat rodzaju paneli, coraz bardziej polecane stają się panele winylowe, które oddają odczucie prawdziwego drewna, a przy tym są cienki i trwałe – można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że stały się najgorętszym, aktualnym trendem na rynku. Jeżeli chodzi o kolorystkę to takie same wyznaczniki obowiązują w kategorii podłóg z prawdziwego drewna – tak zwanej deski. Podłogi drewniane, lub z imitacji drewna są wykorzystywane nie tylko w pokojach dziennych, ale i w kuchni, przedpokoju, łazience – niemal w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu!

Oryginalne ułożenie

Ciekawą odmianą, coraz częściej wykorzystywaną przez projektantów w różnego rodzaju wnętrzach, jest forma ułożenia podłogi. Nowe trendy sugerują układanie desek w formie jodełki (tak często układany był parkiet w latach 80tych) i bardziej współczesny chevron – czyli zygzak. Dzięki zastosowaniu oryginalnego ułożenia, każde pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru, przyciąga wzrok i uwydatnia strukturę desek. Taki rodzaj instalacji jest jednak polecany do dużych pomieszczeń, ponieważ może mieć tendencję do ich optycznego pomniejszania.

Ekologia

Wraz ze wzrostem świadomości z zakresu dbania o własne zdrowie i szeroko pojętą ochronę środowiska – poza wyglądem podłogi, jej właściciele chcą coraz częściej wiedzieć z jakiego źródła ona pochodzi. Bardzo modne i chętnie wybierane są podłogi wykonane z materiałów naturalnych, odnawialnych i z recyklingu. Można pokusić się o stwierdzenie, że obecne trendy w kategorii podłóg są nastawione na ekologię i życie w zgodzie z naturą.

Kamień passe?

Nieco osłabł szał na zastosowanie posadzki z kamienia. W poprzednim sezonie, kamień był obecny wszędzie – nie tylko na podłogach, ale i na ścianach i blatach. Aktualne trendy nieco zepchnęły podłogę z kamienia – zarówno naturalnego jak i imitacji, na boczne tory. Klienci rzadziej wybierają gres. Duże płytki ustąpiły miejsca, podłodze wykonanej z mozaiki w kształcie heksagonu (jego forma przypomina plater miodu). Ten wzór jest bardzo modny – można go zaobserwować w różnych projektach i stylach. Występuje zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, ale także z powodzeniem tworzy prowansalski i skandynawski klimat. Nadal modne jest zastosowanie marokańskich wzorów na podłodze w kuchni i łazience. Dominującą kolorystką, którą można zaobserwować w tego rodzaju płytkach są ciepłe odcienie zgaszonej pomarańczy połączone z niebieskimi i zielonymi tonami. Oprócz takiej oryginalności, nadal niezmiennie modne są biel i różne odcienie szarości – chociaż nie wywołują już takich pozytywnych uczuć jak w poprzednim sezonie.

W branży podłóg, jak co roku, wiele się dzieje. W gąszczu różnych ofert warto wybrać taką opcję, która przede wszystkim będzie pasowała zarówno do wnętrza, jak i gustu jej właściciela. Nie można zapomnieć, że decyzja o wyborze podłogi jest zazwyczaj wieloletnia – warto wziąć zatem poprawkę na wszystkie bardzo oryginalne wzory na rzecz klasyki z nutką współczesności, ponieważ ona nigdy nie wychodzi z mody.

Artykuł przygotowano we współpracy z firmą POWER Rubber.