Artykuł sponsorowany
Rysy na szybach pojawiają się często i potrafią być niezwykle irytujące. Najczęściej borykamy się z nimi w przypadku samochodów, ale mogą się pojawić także w naszych domach. Usuwanie rys z szyby może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Wszystko zależy od ich głębokości.
Skąd się biorą rysy na szybach?
W przypadku samochodów sprawa jest bardzo prosta. Gdy pojazd pędzi z dużą prędkością, uderzenie nawet niewielkiego i pozornie niegroźnego elementu może sprawić, że pojawi się na szybie rysa. Możemy bardzo dbać o własny samochód, ale przy regularnym korzystaniu z pojazdu to coś właściwie nieuniknionego. W przypadku okien domowych sprawa wygląda podobnie, choć ryzyko zarysowania jest mniejsze. Zdarza się jednak, że nieuważni domownicy czy zwierzęta (np. koty drapiące w szybę) mogą doprowadzić do ich powstania. Jeśli zniszczenie jest stosunkowo niewielkie, zazwyczaj nie opłaca się wymiana całej tafli szkła. Wtedy właśnie myślimy o innych metodach usuwania rys z szyby.
Jak zapobiec rysom na szybie?
Zamiast zajmować się później polerowaniem szyb, spróbuj zapobiec powstawaniu rys. Do sprzątania wykorzystuj delikatne szmatki oraz dopasowane do powierzchni środki czystości. Unikaj przedmiotów, które mogą w jakikolwiek sposób zarysować szybę. Niestety nie uchronimy się przed wszystkimi wypadkami. Często pojawienie się rysy nie jest naszą winą, bo spowodować mogą je zarówno warunki pogodowe, jak i np. akty wandalizmu.
O co chodzi z polerowaniem szyb?
Szkło jest substancją niezwykle twardą. Dorównuje mu niewiele kamieni szlachetnych, w tym topaz i diament. Z tego powodu należy wziąć pod uwagę, że polerowanie szyb jest procesem znacznie żmudniejszym, niż w przypadku innych materiałów. Dodatkowo często wymaga wprawy, dlatego w przypadku większych uszkodzeń zwykle nie będziemy w stanie sobie z nimi poradzić samodzielnie. Jeśli jednak zniszczenie jest niewielkie, możemy spróbować domowych sposobów.
Jak usunąć rysę w domu?
Przede wszystkim uzbrój się w spokój i cierpliwość. Pamiętaj, że efekt może nie być w pełni zadowalający. Zwłaszcza jeśli rysa jest w miarę rozległa i głęboka. W warunkach domowych możemy skupić się właściwie tylko na polerowaniu szyb. Na pierwszym miejscu sprawi ono, że powierzchnia stanie się na powrót bardziej gładka i błyszcząca, ale może przynieść też mocniejszy efekt. Gdy to zrobisz, zacznij od dokładnego umycia i osuszenia szyby. W innym przypadku może okazać się, że tylko mocniej zarysujesz powierzchnię.
Polerowanie szyby w oknie
Jednym z domowych sposobów na usuwanie rysy z szyby w domu jest pocieranie jej wybielającą pastą do zębów przy użyciu niewielkiej szmatki. Nie skupiaj się na samej rysie, a na całej okolicy wokół niej. Pamiętaj, że chcesz wyrównać cały ten teren do jednej, w miarę równomiernej powierzchni. Poświęć temu trochę czasu. Rysa nie zniknie od razu! Jeśli i to nie da żadnego efektu, zostaw pastę na szybie na kilka lub kilkanaście godzin. Dalej to za mało? Wybierz się do sklepu budowlanego i zakup pastę polerską do szkła. Jej działanie powinno być mocniejsze i polerowanie szyby w oknie powinno przynieść lepszy efekt. Przeczytaj jednak dokładnie instrukcje.
Usuwanie rys to często wieloetapowy proces
Głębokie rysy zwykle wymagają dość skomplikowanych i trudnych działań, dlatego nie obejdzie się w ich przypadku bez skorzystania z usług profesjonalisty. Wtedy samo polerowanie to zwykle za mało. Zaczyna się wtedy od dokładnego szlifowania szkła. W każdym przypadku osoba usuwająca rysę z szyby musi dotrzeć aż do samego dna zniszczenia, aby wyrównać materiał do jednego poziomu. Nie jest to jednak proste, bo może doprowadzić do zniekształcania obrazu.
Ile kosztuje usuwanie rys z szyby?
Cena jest zależna od wielu czynników, między innymi od tego, jaka jest to szyba. Szkło hartowane albo szyba samochodowa to inne koszty. Ważny jest obszar uszkodzenia, ale istotne jest też umiejscowienie szyby. Czy trudno się do niej dostać? Na jakiej wysokości znajduje się rysa? Kwota każdej takiej usługi jest więc ustalana indywidualnie, zależnie od potrzeb klienta. Szacunkowo można przyjąć że cena polerowania szyby okiennej to ok. 80-100 zł za obszar wielkości kartki A4 (źródło).