Czy ogrzewanie domu w obecnych czasach, w których stale drożeją koszty eksploatacji prądu i paliw kopalnych, musi wiązać się z dużymi kosztami? Jak się okazuje – zupełnie niekoniecznie. Wystarczy poznać popularne metody alternatywnego ogrzewania budynku mieszkalnego. O jakich metodach mowa? Z pewnością warto poznać te najczęściej wybierane. Świadomych inwestorów obecnie wcale nie brakuje. Jakie możliwości grzewcze oferuje nam współczesny rynek?

Sposoby ogrzewania domu

Pomysłów na skuteczne zapewnienie pożądanego poziomu ciepła we własnym domu obecnie nie brakuje. Z jakich opcji skorzystać mogą współcześni inwestorzy? Ci mogą się zdecydować na ogrzewanie domu, wykorzystując energię wiatru, geotermalną, słoneczną lub biopaliwo. Która z możliwości będzie najlepszą z dostępnych?

W naszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym metodom alternatywnego ogrzewania własnego “M”. Dużą i stale rosnącą popularnością cieszą się przede wszystkim inwestycje związane z instalacją systemu fotowoltaicznego.

Ogrzewanie domu z fotowoltaiki

Jakie czynniki mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej? Ogromne znaczenie ma nie tylko moc samego systemu PV, ale i jakość ocieplenia budynku mieszkalnego. Im będzie ono lepsze, tym mniej ciepła ucieknie na zewnątrz budynku, a przy tym zlikwidowane zostaną mostki cieplne istniejące przy drzwiach i oknach.

Ponadto fotowoltaika z powodzeniem będzie produkować energię także w okresie zimowym. Przyjmuje się, że średnio każdy 1 kWp instalacji PV generować będzie od 900 do nawet 1200 kWh ciepła. Jeśli zastanawiamy się więc, czym ogrzewać dom w 2021 roku – z pewnością dobrym pomysłem będzie postawienie na montaż nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej.

Wspomniana wcześniej wartość produkcji energii w okresie zimowym z sukcesem zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło nawet 3-, 4-osobowej rodziny. Więcej na temat skuteczności ogrzewania domu z wykorzystaniem fotowoltaiki i kolektorów słonecznych, przeczytać można na stronie: https://n-energia.pl/ogrzewanie-domu-fotowoltaika/.

Ogrzewanie domu prądem

Powyżej poruszyliśmy temat ogrzewania budynku mieszkalnego za pomocą prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną. Warto jednocześnie też wiedzieć, czy dobrym pomysłem byłoby postawienie na grzanie wyłącznie z wykorzystaniem prądu elektrycznego pochodzącego z sieci. Czy taka opcja nie wiązałaby się z ogromnymi kosztami?

Jak się okazuje, nie zawsze ogrzewanie prądem będzie bardzo kosztowne. Wystarczy zainwestować w przemyślaną instalację grzewczą i wybrać np. nowoczesne grzejniki konwektorowe, promiennikowe lub radiacyjne. Z niskimi kosztami eksploatacyjnymi wiązać się będzie również wybór ogrzewania akumulacyjnego, którego sercem jest piec akumulacyjny. Istotne staje się takie podłączenie pieca do instalacji, by produkował ciepło jedynie w trakcie obowiązywania tańszej taryfy nocnej, a następnie oddawał je stopniowo w ciągu dnia. Jak się więc okazuje, tanie ogrzewanie domu prądem również jest możliwe – i to nie tylko, gdy inwestorzy zdecydują się na montaż nowoczesnej instalacji PV.

Inne sposoby ogrzewania mieszkania

Ogrzewanie gazowe to kolejna opcja ogrzewania własnego “M” – zaliczana do jednej z najlepszych pod względem stosunku ceny do jakości. Równie ważny jest też wysoki komfort użytkowania. Warto podkreślić, że dobrej jakości piec gazowy podłączony do instalacji centralnego ogrzewania będzie włączać się automatycznie wówczas, gdy temperatura osiągnie niższą wartość niż określony przez inwestora poziom. Z racji tego, że cały proces odbywa się automatycznie, użytkownik nie musi martwić się o to, że piec miałby działać nieprawidłowo. Wystarczy, że najpierw zadba o jego prawidłowe zaprogramowanie, a w przyszłości będzie systematycznie opłacał rachunki za gaz.

Ciekawym i alternatywnym zarazem sposobem na niedrogie ogrzewanie własnego “M” jest też inwestycja w kominek z płaszczem wodnym. To rozwiązanie zaliczane do wyjątkowo ekonomicznych, jednak dość pracochłonnych. W zestawieniu ze standardowymi kominkami takie urządzenie nie będzie ogrzewać jedynie powietrza w swojej najbliższej okolicy, ale z sukcesem ogrzeje również wodę, która finalnie trafia do systemu centralnego ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym to także polecane rozwiązanie dla osób, którym zależy na ekonomicznym grzaniu mieszkania, a dodatkowy nakład pracy nie jest dla nich żadnym problemem. Wybierając tę opcję grzewczą, trzeba liczyć się jednak z koniecznością poniesienia wydatków na zakup drewna – te jednak na sezon powinny zmieścić się w kwocie 1500–2000 zł.

Słowem podsumowania

Analizując różne z alternatywnych, obecnie dostępnych sposobów ogrzewania domu, warto zrobić dokładne porównanie i zestawienie tych metod. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę różnorodne czynniki, a najlepiej – skonsultować planowane działania z wysokiej klasy specjalistą z branży. Taka konsultacja może zdziałać naprawdę wiele dobrego.