Artykuł sponsorowany

W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszą się blaszane pokrycia dachowe. Szczególnie chętnie wybierana jest dachówka modułowa, która w porównaniu do odpowiednika w formie ciętych arkuszy, ma mnóstwo istotnych zalet. Jesteś ciekaw, jakie konkretnie i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat blachodachówek w postaci prefabrykowanych modułów, które przedstawiają specjaliści z branży – sprawdź, co opłaca się wiedzieć.

Jakie są zalety blaszanych dachówek?

Na początek dowiedz się o zaletach wynikających ze stosowania blaszanych pokryć dachowych, zarówno modułowych, jak i w formie ciętych arkuszy. Ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, że metalowe dachówki:

  • tworzą idealnie płaską i elegancką powierzchnię dachu, która świetnie koresponduje z nowoczesnym i klasycznym stylem elewacji budynku,
  • odznacza wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych,
  • są ponadczasowe – wyglądają świetnie niezależnie od aktualnych trendów architektonicznych w budownictwie,
  • są relatywnie tanie i co najważniejsze – lekkie, dzięki czemu blachodachówkę można układać nawet na starszych domach ze “zmęczoną” konstrukcją dachową.

Do powyższych zalet należy dodać jeszcze prostotę montażu dachówek blaszanych, ale tutaj pojawiają się już pewne różnice. Wersje cięte z arkuszy wymagają znacznie więcej pracy niż w przypadku modułowych odpowiedników.

Co wyróżnia blachodachówki modułowe?

Decydując się na dachówkę w formie dużych arkuszy blaszanych, trzeba liczyć się z pewnymi trudnościami podczas ich wnoszenia na dach – są duże i nieporęczne. Z tego powodu niestety dość łatwo je zarysować, co może doprowadzić do uszkodzenia powłoki antykorozyjnej. Jednocześnie istnieje ryzyko nieodwracalnego wygięcia blach.

Oprócz tego przez spore wymiary arkuszy blachodachówek trudniej jest oszacować potrzebną ich ilość pod kątem powierzchni dachu. Oczywiście materiały w takiej postaci muszą być docinane – powstaje mnóstwo odpadów, czego efektem są straty finansowe. Dodatkowo montaż zawsze oznacza konieczność przeprowadzenia wielu obróbek dekarskich, co podnosi koszt wykonania pokrycia dachowego.

Blachodachówka modułowa eliminuje wszystkie powyższe niedogodności. Jest sprzedawana w postaci niewielkich, wyjątkowo prostych w montażu modułów. Doskonałym tego przykładem są dachówki blaszane Galeco IZI, które wyposażone zostały w przetłoczenia typu Z. Dzięki temu rozwiązaniu poszczególne elementy łączy się ze sobą “na zamek”, bez konieczności stosowania dodatkowych wkrętów.

Oprócz tego, stawiając na dachówki modułowe:

  • uzyskasz idealnie równą powierzchnię pokrycia dachowego, bez ryzyka powstania nieestetycznych wybrzuszeń,
  • ograniczysz do minimum straty materiałów – mniej docinania i prostsze wyliczanie ilości potrzebnych elementów,
  • znacząco ułatwisz sobie wnoszenie modułów na dach.

O czym należy pamiętać podczas montażu blachodachówek modułowych?

Choć niewątpliwie wykonanie blaszanego pokrycia dachowego jest stosunkowo łatwe, tak montaż należy przeprowadzać przy zachowaniu pewnych zasad. Przede wszystkim pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Blachodachówki modułowe mają ostre krawędzie, o które można się skaleczyć – dobra odzież ochronna oraz grube rękawice są więc obowiązkowe.

Podstawą prawidłowego ułożenia takich dachówek jest odpowiednie zaplanowanie pracy. Zacząć należy od bardzo dokładnego wymierzenia dachu oraz ustalenia jego geometrii. Zwróć przy tym szczególną uwagę na symetrię krawędzi, różnego rodzaju kąty oraz przeszkody w postaci np. okien dachowych czy kominów. Dzięki wszystkim informacjom będziesz w stanie w miarę precyzyjnie ustalić ilość potrzebnych blaszanych modułów. W celu prawidłowego zamocowania elementów możesz wstępnie rozłożyć je na całej połaci dachowej, bez ich łączenia.

Jeśli blachodachówkę modułową musisz docinać, kategorycznie unikaj stosowania metod cięcia na gorąco, np. z wykorzystaniem szlifierki kątowej. Podgrzewanie materiału lub spadające na niego iskry, mogą doprowadzić do uszkodzenia powłoki antykorozyjnej. Zalecane jest używanie do tego profesjonalnych nożyc do blachy – mogą być nawet ręczne.

Dachówki modułowe są wyjątkowo trwałe!

Wahasz się pomiędzy wyborem klasycznej dachówki ceramicznej lub cementowej a odpowiednikiem blaszanym, modułowym? Jeśli obawiasz się, że drugie z rozwiązań będzie mniej trwałe, to jesteś w dużym błędzie! Pokrycia dachowe z blachy są ocynkowane i dodatkowo pokrywane nowoczesnymi powłokami antykorozyjnymi. Jeżeli tylko prawidłowo je zamontujesz, wytrzymają dekady, czego potwierdzeniem jest długa gwarancja udzielana przez dobrych producentów – nierzadko nawet na ponad 50 lat!

Oczywiście pamiętaj, że montaż blachodachówek modułowych musi wiązać się z pewnymi obróbkami dekarskimi. Należy je przeprowadzić m.in. na krawędziach dachu, w narożnikach oraz miejscach styku z różnymi elementami konstrukcyjnymi.

Montaż dachówek modułowych najlepiej zostaw w rękach fachowców!

Choć samo układanie dachówki blaszanej jest proste z racji innowacyjnego systemu łączenia modułów, tak zadanie to wymaga wysokiej precyzji oraz wiedzy. Do tego potrzebne są specjalistyczne narzędzia i przede wszystkim duże doświadczenie dekarskie. Dlatego montaż blachodachówek modułowych najlepiej zostaw w rękach specjalistów. Wykonają wszystkie prace zgodnie z najwyższymi standardami technologicznymi, a do tego wystawią gwarancję na zrealizowaną usługę.

Blachodachówka modułowa to tanie, estetyczne i trwałe pokrycie dachowe!

Relatywnie niska cena, prostota montażu, trwałość oraz wyjątkowa estetyka to niezaprzeczalne zalety tych pokryć dachowych. Głównie z powyższych powodów blachodachówki modułowe cieszą się tak dużą popularnością. Ich zakup jest inwestycją na długie lata i jeśli zdecydujesz się na taki krok, koniecznie postaw na dachówki blaszane od dobrego producenta, np. Galeco. Zyskasz pewność, że są solidne i profesjonalnie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, czego potwierdzeniem jest długa gwarancja!