Wiele osób, decydując się na zakup okuć okiennych, wybiera okna PCV. Jakie są najważniejsze zalety tej technologii i z czego wynika jej rosnąca popularność? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Choć mogłoby się wydawać, że okna są na tyle prostą konstrukcją, że wystarczy jedynie wymierzyć wnękę i zakupić dowolny ich rodzaj, nic bardziej mylnego. Okna stanowią z reguły inwestycję na lata, warto więc zadbać o to, aby były wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią odpowiednią izolację cieplną, akustyczną, a także swobodny dostęp światła słonecznego do wnętrza. Wbrew pozorom, nie musisz decydować się na zakup drogich okien drewnianych – warianty plastikowe sprawdzą się doskonale w większości zastosowań.

Okna PCV – dlaczego warto?

Czym charakteryzuje się tworzywo PCV, czyli polichlorek winylu? Do najważniejszych jego zalet można zaliczyć trwałość i izolacyjność. Ważną zaletą tego rozwiązania jest cenaokna PCV, nazywane plastikowymi, są znacznie tańsze od drewnianych odpowiedników. W przeciwieństwie do nich, nie wymagają także regularnego sprawdzania stanu lakieru i konserwacji. Wystarczy je od czasu do czasu oczyścić.

Wbrew pozorom, pod względem parametrów izolacyjnych okna PCV w niczym nie ustępują produktom wykonywanym z drewna. Najcieplejsze okna to te, które mają niski współczynnik przenikania ciepła – Uw. Przyjmuje się, że dla zapewnienia optymalnego komfortu domownikom, jego wartość powinna wynosić mniej niż 0,9 W / m2K. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru okien, jest również grubość skrzydła, a także liczba szyb, które składają się na tzw. pakiety szybowe.

Okno PCV najwyższej jakości powinno posiadać trzy szyby – warianty te są niemal dwukrotnie cieplejsze od okien dwuszybowych. Za wyborem takiego rozwiązania przemawia także wysoka energooszczędność – każda kolejna szyba i przestrzeń między nimi, to dodatkowa warstwa izolacyjna. Choć wydatek związany z oknami potrójnymi jest wyższy, to pamiętajmy, że jest on jednorazowy i dość szybko się zwróci. Zaoszczędzisz bowiem na ogrzewaniu pomieszczeń – Twoje rachunki za zużycie energii będą niższe.

To, na co warto zwrócić uwagę, przeglądać oferty rozmaitych producentów okien PCV, to możliwość ich regulacji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że skrzydła okienne mają z biegiem czasu tendencję do opadania względem ościeżnic. Dzieje się tak na skutek działania niekorzystnych warunków zewnętrznych, m.in. wiatru czy mrozu. Źle wyregulowane okno PCV może przyczynić się do zmniejszenia komfortu termicznego lub całkowicie uniemożliwić otwarcie skrzydła. Na szczęście regulacja okien PCV jest banalnie prosta – możesz zmniejszyć lub zwiększyć siłę docisku, korzystając z klucza imbusowego. Po dokręceniu śruby w prawo, skrzydło okienne się podniesie.

W jakich miejscach sprawdzą się okna PCV?

Okna PCV Montuje się zarówno w prywatnych mieszkaniach, domach jednorodzinnych, jak i biurach czy instytucjach publicznych. Choć w miejscach tych dominują modele w kolorze białym, na rynku dostępna jest szeroka kolorystyka okien PCV. Duży wybór oklein ułatwia dopasowanie konkretnego skrzydła i ościeżnic do koloru elewacji, a także stylu aranżacyjnego panującego we wnętrzu. Zwróć uwagę, czy dany producent okien PCV umożliwia zastosowania niewidocznych zawiasów i zaślepek na odwodnienia w kolorze odpowiadającym skrzydłu. Dzięki tym dodatkom podniesiesz walory estetyczne okna.

Jeśli masz wątpliwości, jakie okna do domu wybrać, sprawdź ofertę firmy Oknoplast – rodzimego producenta, w portfolio którego znajdziesz szeroki wybór wysokiej klasy okuć okiennych. Wyspecjalizowani monterzy z przyjemnością doradzą w zakupach, pomagając dobrać m.in. kolorystykę okien PCV do stylu zewnętrznej elewacji.