Artykuł sponsorowany

Iglaki płożące to wyjątkowe krzewy w naszych ogrodach. Zdobią je przez cały rok, ciesząc nasze oczy zielonym kolorem. Są bardzo łatwe w uprawie, dzięki czemu można je sadzić także w pojemnikach. Doskonale sprawdzają się do wypełnienia przestrzeni w ogrodzie, tworząc zimozielone dywany. Jakie szczególnie warto posadzić, aby móc podziwiać je przez cały rok? Przeczytaj nasz artykuł!

Iglaki płożące – czyli właściwie jakie?

Płożące iglaki to wyjątkowe rośliny, które przede wszystkim charakteryzują się niskim wzrostem. Krzewy te pokrywają powierzchnię ziemi, sprawiając wrażenie pełzających roślin. W zależności od odmiany można spotkać także o pędach rosnących ku górze, ale o rozłożystym pokroju. Rośliny te są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Doskonale okrywają inne rośliny, dzięki czemu pięknie prezentują się pod koronami drzew, a także krzewów o większych rozmiarach. W okresie wiosennym i letnim wybijają się na tle wielobarwnych kwiatów. Jesienią wspaniale kontrastują z żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi liśćmi, a śnieżną zimą sprawiają, że ogród nabiera żywego charakteru. Iglaki płożące są cudowną formą dekoracji przez cały rok. Należy jednak pamiętać o ich systematycznym przycinaniu – potrafią się rozrastać do sporych rozmiarów. A jakie warto wybrać? W tym zadaniu pomoże Ci Ogrodowa Galeria.

Iglaki płożąceJałowiec płożący – numer jeden w ogrodach

Nie bez powodu jałowiec płożący jest bardzo ceniony w przydomowych ogrodach i zieleniach miejskich. Wykazuje dużą elastyczność aranżacji i ma małe wymagania pielęgnacyjne. Zazwyczaj krzewy jałowca płożącego dorastają do 20-40 cm wysokości, osiągając tym samym 2-3 m szerokości. Jego poszczególne odmiany różnią się wyglądem igieł lub łusek i zabarwieniem.

Jałowce płożące – ciekawe odmiany

Poniżej przedstawiamy TOP 3 polecanych odmian jałowca płożącego o różnym zabarwieniu.

Jałowiec płożący, Juniperus Horizontalis 'Blue Chip’

To nisko płożący się krzew, który po 10 latach dorasta do 20 cm wysokości i 1,5m szerokości. Jego końce skierowane są do góry. Odmiana ‘Blue Chip’ charakteryzuje się niewielkimi srebrzystoniebieskimi igłami, które zimą wybarwiają się na bladofioletowo. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie i rozwija się na stanowiskach silnie nasłonecznionych.

Jałowiec pospolity, Juniperus communis 'Goldschatz’

Odmiana tego jałowca pospolitego charakteryzuje się igłami w żółtym kolorze. To niezwykle ozdobny krzew o miniaturowym wzroście. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Tak jak każdy jałowiec nie ma specjalnych wymagań i  jest bardzo łatwy w uprawie. Dobrze znosi niskie temperatury, z powodzeniem może rosnąć również w pojemnikach.

Jałowiec płożący, Juniperus horizontalis, 'Wiltonii’

Charakteryzujący się płożącym pokrojem, ale i dość silnym wzrostem jałowiec ‘Wiltonii’ jest krzewem bardzo dekoracyjnym. Jego znakiem rozpoznawczym są wałeczkowate i pełzające po powierzchni niebieskozielone pędy. Po 10 latach wzrostu osiąga 10 cm wysokości, przy szerokości 2-2,5 m. Bardzo lubi silnie nasłonecznione stanowiska, jest krzewem bardzo łatwym w uprawie.

Iglaki płożące w Twoim ogrodzie

Przy wyborze iglaków płożących do ogrodu warto kierować się przede wszystkim wymaganiami danego gatunku, barwą i siłą wzrostu. W ten sposób możesz malowniczo ozdobić ogród skalny, okryć murki czy zadarnić skarpy.