Obrus – choć kojarzy się zazwyczaj z jednolitym i gładkim, niezwykle eleganckim elementem dekoracyjnym stołu, wcale nie musi taki być. Jak dobrać obrus na stół? Dokonując wyboru obrusa idealnego, warto pamiętać, że powinien spełniać dwie istotne funkcje: dekoracyjną i ochronną. Powinien mieć także odpowiednie wymiary i wpasowywać się w styl pomieszczenia.

Jak dobrać odpowiedni wymiar obrusa? I czy kształt stołu ma znaczenie?

Wybierając obrus szczególną uwagę należy zwrócić na jego wymiar. Nie może być zbyt mały, ale także zbyt obszerny nie będzie wyglądał dobrze na żadnym stole. Przyjęło się, że dobrze dobrany do rozmiaru i kształtu stołu powinien delikatnie, lekko i elegancko zwisać po jego bokach. Aby dobrać odpowiedni rozmiar obrusu należy znać wymiary stołu, na którym ma on służyć. Do wymiarów dłuższej i krótszej krawędzi należy dodać około 40 – 50 cm. Wymiar, który otrzymamy będzie wymiarem obrusu, który będzie na naszym stole wyglądał najlepiej. 

W przypadku stołów okrągłych obowiązuje podobna zasada co do wymiaru obrusu – powinien on zwisać z każdej jego strony symetrycznie na długość około 20-25 cm. Dlatego też do średnicy posiadanego stołu należy doliczyć 40-50 cm – jak w przypadku stołów prostokątnych.

W przypadku niestandardowych wymiarów stołów warto rozważyć obrusy na wymiar, co w swojej ofercie ma producent obrusów FLHF Production.

Materiał wykonania – jaki będzie najlepszy?

Naturalne materiały takie jak bawełna czy len słyną z wysokiej jakości. Obrus wykonany z tych materiałów z pewnością będzie wyglądał elegancko i prezentował się niezwykle stylowo. Obrusy wykonane z poliestru są plamoodporne, w związku z czym idealnie sprawdzą się jako nakrycie stołu w miejscach, z których korzystają dzieci. Wybór obrusu wykonanego z włókien mieszanych (bawełna / len i poliester) przełoży się na łatwą konserwację i efektowny, elegancki wygląd. 

Gramatura wykonania także wpływa na jakość i postrzeganie tego tradycyjnego dodatku wykończeniowego. Aby obrus był elegancki i wytrzymały warto wybierać wśród tkanin o gramaturze 250 a 300 g/m2.

Rodzaje wykończenia obrusów

Rodzaj wykończenia obrusu nadaje mu indywidualności. Dokonując wyboru idealnego i wymarzonego obrusu do swojego wnętrza, warto znać podstawowe typy ich wykończenia. Część z nich przedstawiamy poniżej:

  • obrusy podszywane:
    • podszycie 2/2 – krawędzie są podszywane na zakładkę do wewnętrznej strony, na 2 cm;
    • podszycie 0,5 cm na tzw. „słomkę” – niewielkie podszycie na 0,5 cm;
  • obrusy z wykończeniem mankietowym: brzeg obrusu wywijany jest na zewnątrz, mankiet stanowi około 5 cm obszycia. Dodaje obrusowi szyku i elegancji;
  • wykończenie w stylu mankietu + wypustka lub sznurek w kolorze: wypustka stanowi ozdobną część obrusu;
  • wypalane fale: przeznaczone do wykończenia obrusów z tkaniny poliestrowej 100%;
  • listwa 10 cm: zazwyczaj stanowi połączenie dwóch tkanin;
  • lamówka lub wypustka: ozdobny element na samej krawędzi obrusu;
  • gipura: wykończenie brzegu koronką.

Kolory – czym się kierować przy wyborze

Najbardziej popularne obrusy występują w kolorze białym. Wybierając kolorystykę warto rozważyć wszelkie możliwe opcje, pamiętając przede wszystkim o tym, by do wzorzystej zastawy stołowej wybierać obrusy jednolite. 

Kolorowe obrusy są coraz częściej wykorzystywane – szczególnie podczas różnego rodzaju imprez urodzinowych (szczególnie dla dzieci) czy świąt. Ponadczasowe białe obrusy powinny znaleźć się w każdym domu, ponieważ sprawdzą się na każdą szczególnie uroczystą okazję.

Producent obrusów FLHFproduction.pl ma w swojej ofercie bogatą kolorystykę i wzornictwo tkanin, dzięki czemu możemy być pewni, że znajdziemy obrus z naszych marzeń, idealnie dopasowany do naszego wnętrza i stołu.