Artykuł sponsorowany

Domki modułowe zyskują w ostatnim czasie na popularności. Trudno się dziwić – są w atrakcyjnych cenach, ich budowa jest szybka, a same budynki nadają się do całorocznego użytkowania. Wprost mówi się, że tego rodzaju budownictwo będzie stanowić odpowiedź na pogłębiający się kryzys mieszkaniowy. Aby jednak taki domek sobie sprawić, trzeba wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie działki, na której ma stanąć gotowy obiekt. Formalności w tym względzie nie ma wiele, ale o kilku istotnych kwestiach trzeba pamiętać. O jakich?

Absolutną podstawą do postawienia domku modułowego jest w ogóle posiadanie działki nadającej się do takiej inwestycji. Jeśli takowej nie posiadamy, w pierwszej kolejności musimy takową nabyć. Dopiero później możemy myśleć o zamówieniu konkretnego projektu. Jak wiadomo – domki modułowe powstają u producenta – w fabryce lub na jego placu. Przy takiej budowie odpada całkowicie problem ogromnego bałaganu, jaki zwykle robi się w trakcie wznoszenia obiektu bezpośrednio na docelowej działce. To jednak nie oznacza, że nie należy jej uprzednio przygotować. Zadbać należy o następujące kwestie.

Wielkość i kształt działki

Przy wyborze działki pod dom modułowy należy zwrócić uwagę na wielkość i ukształtowanie terenu, który posłuży do postawienia obiektu. Obszar nie może być za mały, a jego kształt powinien odpowiadać temu, jakiego projektu budynek na nim zostanie ulokowany. Warto tego typu kwestie określić sobie odpowiednio wcześniej, by później, w trakcie montażu, nie pojawiły się niemiłe niespodzianki.

Pozwolenie na budowę

W wielu przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Nie ma znaczenia, że obiekt zostanie gotowy przywieziony na działkę docelową. Pod wieloma względami jest to przecież taki sam budynek jak tradycyjny dom jednorodzinny i trzeba spełnić dla niego szereg formalności. Ostatnie zmiany w prawie budowlanym wprowadziły jednak pewne ułatwienia. Niektóre domki modułowe nie potrzebują pozwolenia i można je wznieść na tzw. zgłoszenie. Z taką sytuacją mamy do czynienia w następujących przypadkach:

  • powierzchnia budynku nie przekracza 35 m², a ilość wszystkich znajdujących się na jednej działce jest nie większa niż 2 na każde 500 m² powierzchni działki;
  • gdy obiekt nie jest na stałe połączony z gruntem,
  • jeśli obszar oddziaływania budynku mieści się w całości na działce, na jakiej ma być docelowo ulokowany.

Co ważne – brak konieczności uzyskania pozwolenia nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia faktu stawiania domku modułowego na konkretnym terenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z formalnościami, jakie należy wypełnić, warto skontaktować się z odpowiednim urzędem miasta.

Fundamenty

Domek modułowy nie jest stawiany na gołej ziemi. Na właścicielu działki spoczywa obowiązek wylania fundamentów pod taki obiekt. Istnieje kilka możliwości technologicznych w kwestii podłoża do usadowienia domku modularnego. Wybór najlepszej opcji zależeć będzie choćby od ukształtowania terenu, wielkości budynku, jego przeznaczenia (czy będzie to dom sezonowy czy letniskowy) itd.

Media

Domki modułowe mogą być od razu gotowe do użytkowania, tzn. w pełni wykończone pod klucz. Same z siebie nie będą jednak gwarantować dostępu do mediów. Właściciel działki musi ją wcześniej uzbroić i przygotować domek do podłączenia do niego elektryczności, wody itd.

Dojazd

Niezwykle ważną rzeczą jest zapewnienie również dojazdu do działki. Pamiętam trzeba, że domek modułowy przywiezie ciężki sprzęt. Producent może odmówić dostarczenia gotowego produktu, jeśli nie będzie możliwości dostać się do docelowej lokalizacji poszczególnymi pojazdami transportującymi.

Kwestie estetyczne

Wybierając działkę pod domek modułowy warto zwrócić uwagę na walory krajobrazowe. Dokonując takiego zakupu zróbmy wszystko, by teren spełniał wszelkie nasze oczekiwania, a widok z okna był zachwycający. Koniec końców, domek modułowy ma być przyjazną przestrzenią do funkcjonowania, a to, co znajduje się wokół działki, na pewno ma ogromne znaczenie na ogólną ocenę ogólnych walorów całej lokalizacji budynku.