Jeżeli zamierzamy wybudować dom, z pewnością zastanawiamy się nad kosztami takiej inwestycji. Zazwyczaj posiadamy bowiem przygotowaną określoną kwotę na realizację przedsięwzięcia, której nie chcielibyśmy przekroczyć. Aby realnie wyliczyć wydatki na budowę, powinniśmy zachować sporą ostrożność oraz pamiętać o zachowaniu pewnej rezerwy w budżecie. Jak oszacować takie koszty oraz co wpływa na ich wysokość?

Jak obliczyć koszt budowy domu?

Wielu inwestorów zastanawia się, jak obliczyć koszt budowy domu? Jest to szczególnie trudne w ostatnich latach, gdy ceny materiałów budowlanych i robocizny nieustannie wzrastają. Niestety generuje to spore problemy w rzetelnym oszacowaniu wydatków.

Aby ułatwić sobie to zadanie, możemy zlecić wykonanie kosztorysu inwestorskiego. Przygotowywany przez specjalistę przed rozpoczęciem robót uwzględnia aktualne, uśrednione stawki – ułatwiając obliczenie orientacyjnej wartości przedsięwzięcia.

Ponadto w sieci dostępne są wygodne kalkulatory budowlane, służące do wyliczania zużycia materiałów i wydatków związanych z ich zakupem. Mając w ręce wybrane projekty domów, możemy zaznaczyć najbardziej istotne parametry budynku, by już po chwili poznać orientacyjny koszt jego wzniesienia.

Pamiętajmy przy tym o zachowaniu zdrowego rozsądku i sporej dozy ostrożności. Obowiązujące w momencie przygotowywania kosztorysu stawki mogą zmieniać się w trakcie trwającej wiele miesięcy budowy – niestety zazwyczaj na niekorzyść inwestora. Z tego względu warto zaplanować nadwyżki w budżecie wynoszące od 10 do 20% wartości całej inwestycji. Będą one stanowić nasz margines bezpieczeństwa w przypadku wzrostu cen materiałów lub robocizny.

Jak szacować koszty budowy domu jednorodzinnego?

Co wpływa na koszt budowy domu?

Należy wyróżnić kilka czynników, które w głównej mierze wpływają na koszt budowy. Pierwszym z nich jest projekt domu. Jeżeli zdecydujemy się na okazałą willę o znacznym metrażu, posiadającą wiele dekoracyjnych detali – powinniśmy przygotować się na większe wydatki. Szukamy oszczędności? Weźmy pod uwagę gotowe koncepcje ze strony https://projekty.muratordom.pl o mniejszej powierzchni użytkowej, wyróżniające się kompaktową bryłą i nieskomplikowanym zadaszeniem. Na ostateczny koszt wpływa także liczba kondygnacji czy technologia budowy – stąd parametry te warto uwzględniać podczas przeglądania gotowych projektów domów.

Kolejnym istotnym aspektem jest sposób prowadzenia robót. Wybierając system zlecony, możemy liczyć na szybsze tempo prac i ich profesjonalne wykonanie. Niestety zatrudnianie wyspecjalizowanych ekip pociąga także za sobą wyższe koszty inwestycji. W celu zmniejszenia wydatków, możemy samodzielnie wykonać część mniej wymagających czynności. Musimy jednak uwzględnić wydłużenie czasu budowy oraz konieczność poświęcenia własnych sił, nierzadko kosztem wypoczynku po pracy czy braku możliwości wyjazdu na urlop.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem determinującym koszty jest lokalizacja inwestycji. Zazwyczaj budowy realizowane w pobliżu dużych miast wiążą się z większymi wydatkami zwłaszcza na robociznę, aniżeli przedsięwzięcia prowadzone z dala od aglomeracji miejskich. Należy przygotować się tutaj na różnice sięgające nawet kilkunastu procent.

Planując oszacowanie kosztów budowy, musimy wziąć pod uwagę wiele zróżnicowanych czynników. Mowa tu nie tylko o wydatkach na materiały i robociznę, ale również innych związanych z całym przedsięwzięciem – takich, jak zakup projektu, usługi geodety czy doprowadzenie mediów do budynku. Ostrożne wyliczenie stawek pozwoli nam łatwiej przygotować budżet na realizację inwestycji, minimalizując ryzyko przykrego zaskoczenia znacznie większymi kosztami.

Zdjęcie główne: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska
Zdjęcie w treści: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl