Fot. Franc Gardiner
Chłodne mieszkanie i spokojny sen podczas upałów są możliwe. Co zrobić, aby dobrze czuć się w czterech kątach w upalne dni i jak zatrzymać napływ gorącego powietrza do wnętrza? Rozwiązań jest wiele: rolety, wiatraki i przenośne klimatyzatory. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na walkę z wysokimi temperaturami.
Wpływ gorącego powietrza na samopoczucie
Niekiedy bóle głowy, a nawet migreny w trakcie miesięcy letnich mogą być związane z upałem. Podczas wysokich temperatur zmianie ulega ciśnienie krwi, które przyczynia się właśnie do bólu głowy i silniej odczuwalnego zmęczenia. Upał powoduje również spadek energii i problemy z koncentracją. Przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu, które nie jest chronione przed promieniami słonecznymi potęguje uczucie osłabienia organizmu. Z kolei w nocy ciężkie i gęste letnie powietrze może przeszkadzać w zaśnięciu.
Jak skutecznie chłodzić mieszkanie?
Rynek oferuje kilka metod na radzenie sobie z upałem w domu. Wszystko zależy od sposobu, w jaki chcemy walczyć z gorącym powietrzem i ceny, jaką możemy przeznaczyć na ten cel. Mieszkanie można chłodzić za pomocą klimatyzatorów lub wiatraków. Można też zaciemnić okno dzięki specjalnym roletom lub zasłonom. Przenośne klimatyzatory dedykowane do mieszkań chłodzą pomieszczenie, uciążliwe może być jednak to, że w wielu modelach trzeba odprowadzać na zewnątrz ciepłe powietrze. Należy też pamiętać o tym, że stosując klimatyzator, różnica temperatur pomiędzy powietrzem w klimatyzowanym pomieszczeniu, a powietrzem na zewnątrz powinna wynieść maksymalnie 7°C. dla zachowania dobrego samopoczucia. Jeśli wybór padnie na wiatrak, warto pamiętać, by strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na twarz, łatwo w ten sposób się przeziębić.
– Skutecznym rozwiązaniem, które jednocześnie ochroni przed słońcem i posłuży jako dekoracja, są rolety. Korzystanie z nich w trakcie gorących, letnich dni ograniczy dopływ promieni słonecznych i ciepłego powietrza. W zależności od wyboru tkaniny roletowej, światło może być przepuszczane do wnętrza lub pomieszczenie może być całkowicie zaciemnione – mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta osłon okiennych.
Skuteczna ochrona przed słońcem
Tradycyjne rolety wolnowiszące, rolety w kasecie, czy plisy okienne − to tylko niektóre z propozycji dostępnych na rynku. Osłony można dostosowywać do okien, również tych niestandardowych za pomocą różnego typu mocowań. Rolety mogą być montowane do sufitu, ściany, wnęki okiennej i na skrzydło okienne. Niemniej ważna jest tkanina osłony, szczególnie jeśli mowa o ochronie przed ostrym słońcem. By w mieszkaniu panował przyjemny chłód, a światło nie przeszkadzało w pracy lub wypoczynku warto pomyśleć o tkaninach zaciemniających lub tkaninie typu SCREEN. Tkaniny zaciemniające nie tylko zablokują całkowicie dostęp światła do pomieszczenia, ale spełnią też funkcję termoizolacyjną. Jeśli chcemy kontrolować stopień zaciemnienia warto wziąć pod uwagę roletę typu Dzień i Noc, wykonaną z pasów tkanin transparentnych i kryjących, które blokują lub przepuszczają światło w zależności od potrzeb.
Dobrą propozycją dla osób, które nie chcą w ciągu dnia całkowicie zaciemnić wnętrza, ale jedynie ograniczyć dopływ promieni słonecznych będzie osłona okna z tkaniną typu SCREEN. Jej unikatowy splot rozprasza światło i zapewnia odpowiedni stopień otwarcia na promienie słoneczne. Chroni przy tym wzrok przed intensywnym światłem słonecznym, zapewniając komfortową pracę i wypoczynek. – Roleta z tkaniną typu SCREEN zapewni optymalną temperaturę w mieszkaniu, ponieważ redukuje ciepło słoneczne wpadające przez okno. Dodatkowo ochroni oczy przed ostrym słońcem o poranku i w 96% zablokuje dopływ promieni słonecznych, nie zaciemniając przy tym pomieszczenia – dodaje Leszek Jarema.
Komfort snu podczas ciepłych, letnich nocy
Latem okna od południa lub południowego zachodu dostarczają przez kilka godzin dziennie solidnej dawki promieni słonecznych, powodując szybkie nagrzewanie się pomieszczeń. Na silne nasłonecznienie narażone są również pomieszczenia usytuowane na poddaszu. Odpowiednia temperatura i stopień zaciemnienia wnętrza mogą to zmienić. W zależności od preferencji temperatura w sypialni nie powinna wynosić mniej niż 18° C i nie więcej niż 22° C (wtedy organizm będzie najlepiej wypoczywał). Warto zatem wywietrzyć przed snem sypialnię dla lepszej cyrkulacji powietrza. Komfort snu zapewni też odpowiednie zaciemnienie okna za pomocą zasłony lub rolety. Zaciemniające rolety przydadzą się, by za dnia pokój nie nagrzewał się, a w nocy osłaniał przed światłem ulicznych latarni.