Fot. Stanley

Miara zwijana to jedno z podstawowych narzędzi każdego majsterkowicza i budowlańca. Jest niezastąpiona przy większości prac wykonywanych w warsztacie lub na budowie. By pomiary były dokładne powinniśmy używać miary wysokiej jakości. Dlatego przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

O jakości i przeznaczeniu miary zwijanej decyduje zastosowana w niej taśma miernicza. Markowi producenci wytwarzają je najczęściej ze stali węglowej wysokiej jakości. Stalowa taśma musi być wyprofilowana tak, by w przekroju poprzecznym uzyskiwała kształt łuku. Dzięki takiemu ukształtowaniu taśma staje się bardziej wytrzymała i jeśli zostanie wysunięta z obudowy bez podparcia nie załamuje się od razu, co ułatwia pomiary.

Miary zwijane

Najważniejszym elementem miary, decydującym o jej jakości, jest taśma miernicza. Fot. Stanley

Różne modele miar różnią się między sobą długością, szerokością i dokładnością taśmy mierniczej. Typowe krótkie miary zwijane mają długość od 2 do 5 m. Przy długości 2–3 m taśma ma zwykle szerokość 12–16 mm, taśmy o długości 5 m z reguły są także szersze i mają od 19 do 32 mm. Im szersza jest taśma tym większy jest jej zasięg pomiaru bez podparcia (np. miara Fatmax XL firmy Stanley z taśmą o szerokości 32 mm ma zasięg bez podparcia – tzw. standout – wynoszący ponad 4 m). Im większy jest ten parametrach tym łatwiej jednej osobie poradzić sobie z pomiarem w niemal każdej sytuacji.

Precyzja pomiaru

Każda dobra taśma miernicza musi spełniać normy dotyczące precyzji pomiaru. Miary większości solidnych producentów spełniają warunki norm UE wg II klasy dokładności. Oznacza to, że błąd pomiaru wykonanego przy użyciu danej taśmy nie przekracza 0,7 mm na odcinku 2 m, a 1,3 mm na odcinku 5 m.
Stalowe taśmy miernicze markowych producentów z reguły są pokryte warstwą antykorozyjną i pomalowane na kolor biały lub żółto, dzięki czemu podziałka jest dobrze czytelna. W przypadku miar wysokiej jakości taśmy mają podziałki zabezpieczone folią ochronną (np. Stanley Maylar®, która 10-krotnie zwiększa trwałość podziałki) lub powleczone nylonem, co wyraźnie zwiększa ich wytrzymałość i odporność na ścieranie. Najlepsze miary firmy Stanley mają dodatkowo zabezpieczone pierwsze 15 cm taśmy termoplastyczną powłoką ochronną BladeArmor, która wielokrotnie zmniejsza możliwość jej złamania.

Zaczep mierniczy

Miary zwijane

Ruchomy zaczep mierniczy pozwala na wykonywanie precyzyjnych pomiarów wewnątrz i na zewnątrz mierzonego obiektu. Fot. Stanley

Istotnym elementem miary zwijanej jest także solidny zaczep mierniczy, która pozwala wykonać precyzyjne pomiary zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mierzonego obiektu. Duży wpływ na precyzję pomiaru ma sposób mocowania zaczepu. W miarach zwijanych wysokiej jakości zaczep jest przytwierdzony do taśmy za pomocą dwóch, a nawet trzech nitów i minimalnie się przesuwa. Przy pomiarze wykonywanym na zewnątrz zaczep delikatnie się wysuwa, a przy pomiarze wewnętrznym nieznacznie wsuwa. Dzięki temu dochodzi do zniwelowania różnicy pomiaru, wynikającej z faktu, że w pierwszym przypadku mierzony przedmiot znajduje się po wewnętrznej stronie zaczepu, a w drugim – po zewnętrznej, mielibyśmy zatem błąd równy grubości samego zaczepu. Przydatnym rozwiązaniem może być zaczep wyposażony w magnetyczną końcówkę, ułatwiającą wykonywanie pomiarów między metalowymi elementami.

Solidna obudowa

Miary zwijane

Dobra obudowa miary zwijanej musi być odporna na wstrząsy i uderzenia. Fot. Stanley

Obudowa miary zwijanej powinna być wykonana z solidnego, odpornego na wstrząsy i uderzenia materiału, dzięki czemu będzie mogła wytrzymać bez uszkodzenia upadek na beton z wysokości kilku metrów. Większość producentów wytwarza obudowy z wysokiej jakości, wytrzymałego tworzywa sztucznego lub metalu. Obecnie większość dobrych miar ma obudowę z dodatkowymi okładzinami z gumy, która zapobiegają wyślizgiwaniu się narzędzia z rąk. Warto też zwrócić uwagę na to, czy obudowa jest idealnie szczelna i czy jest ergonomiczna – jeśli miara dobrze leży w dłoni wykonywanie pomiarów jest dużo łatwiejsze. Każda dobra miara zwijana musi być wyposażona w blokadę taśmy oraz funkcję jej automatycznego zwijania. Niektóre modele markowych producentów mają także system tłumienia uderzeń i amortyzacji wstrząsów podczas zwijania taśmy (np. Sola Tri-Matic). Sprawdza się także zaczep, służący do zawieszania miary na pasku.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym irwar.pl

Przegląd rynku:

Krótkie miary zwijane