Artykuł sponsorowany

Malowanie proszkowe polega na pokryciu metalu farbą o danym kolorze i wykończeniu. To sekwencja następujących po sobie kilku czynności, które spowodują, że pomalowana stal będzie miała zapewnioną ochronę przed korozją, warunkami pogodowymi, ale także będzie spełniać oczekiwania klienta pod względem wyglądu. Dużą zaletą jest to, że malowanie proszkowe jest tanie, ale też przede wszystkim bardzo trwałe. Pozwala zapewnić najwyższą jakość zabezpieczając powierzchnię metalową.

Aby rozpocząć malowanie, należy przeprowadzić szereg działań, aby materiał został dobrze do tego przygotowany. Chodzi tutaj oczywiście o oczyszczenie go z wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz stworzenie odpowiednich zabezpieczeń przed zatłuszczeniem powierzchni. Chcąc, aby farba dobrze się rozprowadziła na materiale, trzeba jej utworzyć do tego stosowne warunki. Wykorzystując do tego specjalne chemikalia w procesie czyszczenia, jesteśmy w stanie zapewnić już połowę sukcesu związaną z dobrym pomalowaniem.

Kiedy to wszystko  już zostało zagwarantowane, można przystąpić do malowania proszkowego. Do pokrycia farbą materiału zazwyczaj używa się pistoletu, którym równomiernie można rozmieścić kolor. Bez rzetelnej wiedzy i kompetencji oraz doświadczenia ciężko jest zrobić to dobrze, dlatego ważne jest to, aby wybierać znającą się na rzeczy, budzącą zaufanie firmę. Pomalowane materiały umiejscawia się w piecu, gdzie dochodzi do zjawiska tak zwanej polimeryzacji. To znaczy, że cząsteczki farby proszkowej łączą się z metalem i zostają utwardzone tak, aby stworzyć z nimi jedność. Malowanie proszkowe to kwestia kilku godzin, aby otrzymać gotowy produkt.

Powłoka, którą uzyskuje się na sam koniec jest odporna na uszkodzenia, trwała, a co najważniejsze, dzięki niej nie dojdzie do żadnej korozji. Co jednak w przypadku, kiedy metal nie zostanie dobrze pokryty lub przygotowany do malowania? Wtedy najczęściej można zauważyć pęknięcia, łuszczenia się farby albo niedociągnięcia spowodowane niedopatrzeniem osoby pracującej na tym stanowisku. I chociaż zdarzają się takie przypadki przy malowaniu proszkowym, to bardziej prawdopodobne są one przy malowaniu tradycyjnym.

Jak przygotować stal do malowania proszkowego?

Jest to bardzo ważna kwestia, aby w dobry sposób przygotować stal do malowania proszkowego. Pierwszym i najbardziej kluczowym procesem jest bardzo dokładne oczyszczenie metalu z różnego rodzaju pyłów oraz olejów. A jeśli mamy do czynienia z elementami przeznaczonymi do ponownego malowania, to staramy się usunąć także stare wierzchnie warstwy lakieru. Używane do tego celu rozpuszczalniki, emulsje oraz preparaty są różne w zależności od tego, z jak bardzo zanieczyszczoną stalą mamy kontakt.

Drugą sprawą jest zadbanie o odpowiednie odtłuszczenie, ponieważ to dzięki temu procesowi zwiększymy przyczepność farby do materiału, ale również zapobiegniemy powstaniu ewentualnym zaciekom i nierównościom. Przez niedokładne dopracowanie tego punktu, niestety może dojść do pojawienia się ich już po pomalowaniu, a na pewno po „wypaleniu” takich elementów w piecu.

Tak przygotowaną stal możemy umieścić w piecu lub suszarce i pozwolić jej na poddanie się ostatecznemu procesowi, do którego została przygotowana. Po wyciągnięciu i odczekaniu stosownego czasu, aby materiał mógł się schłodzić, można ściągnąć wszystkie elementy i przeznaczyć je do złożenia w daną konstrukcję lub przejść do spakowania ich i dostarczenia klientowi.