Fot. patynowy.pl

W palecie wyjątkowych farb dekoracyjnych stworzonych przez Annie Sloan pojawił się nowy, efektowny kolor – Napoleonic Blue.

Farba Napoleonic Blue Annie Sloan

Fot. Annie Sloan

Inspiracją do stworzenia farby w tym kolorze był dla Annie Sloan sam Napoleon i jego czasy, kiedy we wnętrzach zaczęto używać takich pigmentów, jak ultramaryna i kobaltowy błękit. Kolory te pojawiły się na większą skalę właśnie w tamtym okresie dzięki wynalezieniu syntetycznych odpowiedników tych pigmentów. O ile wcześniej kobalt i ultramarynę stosowano bardzo oszczędnie, np. w malarstwie kolory te były zarezerwowane tylko dla najważniejszych postaci na obrazie, o tyle w czasach Napoleona kolory te zaczęły być stosowane także we wnętrzach.

Farba Napoleonic Blue Annie SloanNapoleonic Blue to królewski, ale jednocześnie ciepły i głęboki kolor. Zmieszany z czerwonymi odcieniami farb Annie Sloan, tworzy piękne fiolety. Pomimo swoich historycznych korzeni, kolor ten świetnie sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

 

Napoleonic Blue w gustawiańskim stylu – przykładowa stylizacja

Opowiada o niej właścicielka pracowni PatyNowy w Krakowie, Monika Gawinecka.

Napoleonic Blue - farba Annie Sloan

Fot. patynowy.pl

Głęboki i ciepły odcień Napoleonic Blue to dobry pomysł na odnowienie wnętrz i mebli w uwspółcześnionym stylu gustawiańskim. Ta szwedzka odmiana neoklasycyzmu, w przeciwieństwie do onieśmielającego stylu Ludwika XVI, jest bardziej swojska, nieco rustykalna, z dużą ilością naturalnych materiałów, zachowując przy tym swoje królewskie pochodzenie. Prekursorem tego stylu był król Gustaw III, który po powrocie z Paryża do Sztokholmu zapragnął, aby jego stolica stała się „Paryżem północy”.

W poszukiwaniu mebli i dodatków, które pomogą wytworzyć styl gustawiański, warto przeszukać portale aukcyjne i odwiedzić lokalny pchli targ.

– Znaleziona komódka spełniała wszystkie założenia: smukłe nogi, delikatne żłobienia i typowe gustawiańskie okucia inspirowane starożytnością. Znaleziony mebel miał co prawda piękny kształt, ale dosyć banalny fornir. Ozdobne uchwyty umieszczone były tylko na dwóch dolnych szufladach, co sprawiało, że górna część mebla wyglądała na wybrakowaną. Postanowiłam to skorygować malując mebel na niebanalny kolor i korzystając z techniki złocenia – opisuje proces stylizacji mebla Monika Gawinecka.

Napoleonic Blue - farba Annie Sloan

Fot. patynowy.pl

Proporcje mebla poprawiono, malując go farbą Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan w kolorze Napoleonic Blue, a następnie odwzorowując tylko pewne elementy dekoracyjne z oryginalnego mebla za pomocą płatków miedzi oraz akcentując rzeźbienia w meblu ciemnym woskiem.

– Zaletą farb Annie Sloan jest fakt, że do malowania można przystąpić od razu – bez uprzedniego szlifowania powierzchni. Farba przylega nie tylko do zalakierowanego drewna, ale też m.in. do metalu. Dzięki temu można było pomalować dominujące wizualnie uchwyty tym samym kolorem, co reszta mebla. Następnie zostały one utrwalone bezbarwnym woskiem oraz lekko przetarte papierem ściernym. W efekcie, ich oryginalny złoto-miedziany kolor, zamiast dominować, tylko subtelnie podkreśla rzeźbienia uchwytów – wyjaśnia Monika.

Napoleonic Blue - nowa farba Annie Sloan

 

Stylizacja komody

 

1. Cały mebel został pomalowany farbą Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan w kolorze Napoleonic Blue. Przy zastosowaniu tej farby nie jest konieczne wcześniejsze przeszlifowanie powierzchni.Napoleonic Blue - farba Annie Sloan

 

 

 

 

2. Przy użyciu płatków miedzi zostały odwzorowane elementy dekoracyjne, które były ozdobą komody w pierwotnej wersji.Napoleonic Blue - farba Annie Sloan

 

 

 

 

3. Pomalowane na błękitny kolor ozdobne uchwyty i metalowe zdobienia zostały delikatnie przetarte papierem ściernym, tak by spod farby było widać prześwitujący ich oryginalny złoto-miedziany kolor.Napoleonic Blue - farba Annie Sloan

 

 

 

 

4. Na zakończenie cała powierzchnia mebla została pokryta ciemnym woskiem, który efektownie akcentuje rzeźbienia.

 

 

 

Napoleonic Blue - farba Annie Sloan

Fot. patynowy.pl

 

Użyto produktów:

  • farba Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan w kolorze Napoleonic Blue (cena 1l: 145 zł, 100 ml: 30 zł),
  • wosk bezbarwny i wosk ciemny Annie Sloan Soft Wax (500 ml puszka: 45 zł)
  • klej do płatków metalu Gold Size by Annie Sloan (słoiczek: 47 zł)
  • płatki miedzi do wykonania wzoru na drzwiczkach oraz po bokach szafki (20 arkuszy: 47 zł)

Produkty do wykonania stylizacji dostępne na www.patynowy.pl