Artykuł sponsorowany

Jeśli chcemy, by przydomowy trawnik wyglądał soczyście zielono i efektownie, nie wystarczy samo koszenie, podlewanie i używanie uniwersalnych nawozów. Potrzebne są nawozy dobrane do pory roku.

Piękny i gęsty trawnik to marzenie każdej osoby – czy to profesjonalnego ogrodnika, czy amatora z przydomowym ogródkiem. Jednak pielęgnacja trawnika nie należy do najprostszych i potrzebna jest tutaj świadomość, jak odpowiednio do niej podejść. Wiele osób myśli, że utrzymanie trawnika w reprezentatywnym stanie nie jest trudną rzeczą – nic bardziej mylnego! Nie wystarczy tutaj jedynie koszenie, podlewanie i używanie uniwersalnych nawozów. Jeśli chcesz, aby Twój trawnik prezentował się dobrze cały rok, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją nawozy nie tylko całoroczne, ale także – odpowiednio – wiosenne oraz jesienne. Każdy z nich zawiera inne składniki mineralne, które dobierane są przez wzgląd na cykl życia roślin w ciągu roku. Czym te nawozy się różnią i jaki mają wpływ na wygląd naszego trawnika?

Nawóz całoroczny

Nawozy całoroczne, inaczej nazywane ogólnosezonowymi, mają zazwyczaj mocno zrównoważoną ilość podstawowych składników. Stosuje się je przede wszystkim w okresie wzrostu trawy, od marca do września. Jest to nawóz najbardziej uniwersalny – sprawdzi się zarówno do pobudzenia wzrostu trawy po zimie, podczas zakładania trawnika, uchroni nasz zielony dywan podczas letnich upałów, a jesienią go wzmocni. Najbardziej sprawdzi się podczas letnich miesięcy, kiedy trawniki narażone są na wysokie temperatury i przesuszenie gleby. Co więcej, podczas koszenia pozbawiamy trawę wilgoci i wielu składników odżywczych, w efekcie czego mogą pojawić się płaty uschniętej trawy oraz przebarwienia. To właśnie dlatego podczas lata dobrze jest wykorzystać nawóz całoroczny, dostępny w ofercie sklepu Florexpol: https://florexpol.eu/139-nawozy-do-trawnikow. Nawożenie nie tylko pomoże zadbać o piękny wygląd trawnika, ale przeciwdziała rozwojowi chwastów, które nie tylko szpecą estetykę zielonego dywanu, ale hamują jego rozwój.

Nawóz wiosenny

Jak sama nazwa wskazuje, nawozy te stosuje się wiosną, w marcu oraz kwietniu. Nawozy przeznaczone na wczesne wiosenne miesiące zawierają w sobie dużo azotu, potasu i fosforu, które wspomagają rozwój roślin po zimowym wyciszeniu. W przypadku nawozów wiosennych możemy stosować je już do przygotowania podłoża pod trawnik, jeśli dopiero planujemy go założyć. Nawożąc trawę po zimie należy pamiętać o dokładnym jej oczyszczeniu: usunięciu liści i martwych roślin, a także uzupełnić miejsca po obumarłej trawie, najlepiej tą samą mieszanką traw. Dodatkowo, wiosną warto rozsiać nawozy usuwające z naszego trawnika mech.

Nawóz jesienny

Nawozy jesienne zawierają zazwyczaj więcej potasu i fosforu i nie powinny mieć w swoim składzie azotu. Nawozy te nie wspomagają przyrostu i rozwoju roślin, a jedynie je wzmacniają, dzięki czemu trawnik łatwiej przezimuje zimne miesiące. Ten rodzaj nawozu stosujemy od września do października, kiedy nie występują jeszcze przymrozki. Późnojesienne nawożenie trawnika nie tylko go wzmacnia, ale umożliwia także korzystanie roślinom ze składników mineralnych we wczesnej fazie wegetacji na wiosnę.

Chcąc zadbać o idealny wygląd trawnika dobrze jest odpowiednio dobrać nawóz do danej pory roku – pozwoli on zachować rośliny w dobrej kondycji, a nam pozostanie cieszyć się gęstym zielonym dywanem w naszym ogrodzie.