Fot. Bartosz Nowacki

Kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku – któż nie chciałby spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych pozwoli stworzyć także w miejskim ogrodzie cichy zakątek z atmosferą do złudzenia przypominającą czar i beztroskę wsi.

Fot. Polbruk

Fot. Polbruk

Kto dzieciństwo lub chociaż wakacje spędzał na wsi, ten z sentymentem wraca do tamtych dni. Dziś, gdy gwar i pośpiech towarzyszą nam na każdym kroku, czas wypoczynku coraz częściej kojarzy nam się z ucieczką w sielskie okolice prowincji. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na chwile relaksu na łonie natury, nie wspominając o dłuższym pobycie za miastem. Tęsknimy za rozrastającą się wokół kolorową roślinnością i wijącymi się pośród niej ścieżkami. Sielankowy ogród możemy stworzyć nawet w mieście czy na działce – wystarczy kilka zabiegów.

By ogród miał charakter rustykalny, musi zachwycać bogactwem kolorów i różnych gatunków roślin. Kwiaty powinny przeplatać się w nim z trawą, ziołami oraz liściastymi gatunkami drzew i krzewów. Idealne będą malwy, piwonie, lilie, hortensje i nagietki, a także rozłożyste grusze, jabłonie czy śliwy (jeśli jest w ogrodzie na nie miejsce). Niezwykle ważne jest zachowanie pozoru jak największej naturalności. Grządki i kwiatowe rabaty nie mogą przypominać idealnie przyciętej i rozsadzonej w jednej linii roślinności rodem z francuskich ogrodów. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, w ogrodzie możemy zaplanować także warzywnik.

rustykalny ogród

Fot. Bartosz Nowacki

Kostka brukowa Carmino. Fot. Polbruk

Kostka brukowa Carmino. Fot. Polbruk

Nie zapomnijmy również o odpowiedniej nawierzchni, która obok drzew i kwiatów decyduje o charakterze ogrodu. Doskonale sprawdzą się kostki brukowe kolorystyką i formą przypominające stare cegły (np. Polbruk Napoli). Ich obijane brzegi, powstałe w wyniku specjalnego postarzania, sprawiają, że ścieżki wyglądają, jakby od wielu lat były integralną częścią ogrodu. Z sielankową stylistyką oraz barwną roślinnością doskonale będą współgrać także kostki o ciepłej czerwono-brązowej kolorystyce – np. trapezowe Polbruk Carmino czy geometryczne Polbruk Granito.

Charakterystyczne dla ogrodów rustykalnych są pozorny nieład i przypadkowość, które możemy „uporządkować”, tworząc rabaty za pomocą palisad lub murków. Świetnym uzupełnieniem będą też meble z nieheblowanych desek lub wikliny, drewniana altana, niewielkie płotki czy koszyki. Dodatki powinny być jak najbardziej proste i naturalne, ponieważ styl rustykalny z zasady stroni od nowoczesności.

Do tak przygotowanego ogrodu odpowiednie będą unikalne doniczki ogrodowe z cortenu, które swoim rustykalnym wyglądem podkreślą zieleń ogrodu.

Kostka brukowa Napoli. Fot. Polbruk

Kostka brukowa Napoli. Fot. Polbruk

W ogrodzie rustykalnym nie będziemy mieli zbyt wiele pracy. Poza regularnym odchwaszczaniem i corocznym sadzeniem nowych roślin nie wymaga on przesadnej pielęgnacji – dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na rozkoszowanie się wypoczynkiem w sielskim otoczeniu.

Artykuł przygotowano na podstawie materiałów firmy Polbruk.