Artykuł sponsorowany

Jednym z aspektów zakupu okien dachowych jest decyzja, czy wybieramy okna 2- lub 3- szybowe. Dlaczego ma to takie znaczenie? Jak liczba szyb wpływa na parametry okna dachowego? Które warto wybrać?

Zalety okien 3-szybowych

Decyzję o wyborze okien dachowych podejmujemy na etapie projektowania nowego budynku. Często podstawowym argumentem, który bierzemy pod uwagę, jest cena. Czy słusznie? Naturalnie okna 3-szybowe jednostkowo są droższe, ale ich zalety sprawiają, że inwestycja ta, szczególnie w przypadku poddasza użytkowego, zwraca się dość szybko. Ponadto okna dachowe kupujemy na dekady i nie zakładamy, że np. za 5 lat będziemy je wymieniać na lepszy model.

1. Izolacja termiczna

Zastosowanie 3 szyb oznacza, że zamiast jednej przestrzeni międzyszybowej, mamy dwie, które może wypełniać gaz (argon lub krypton). Oznacza to, że parametry izolacyjne okna będą jeszcze wyższe. Dotyczy to przede wszystkim współczynnika Uw, czyli przenikalności ciepła. Obecność 3 szyb i wypełnienia przestrzeni między nimi kryptonem, tak jak w oknach Ultima Energy od marki Dakea, pozwala zatrzymać ciepło w ogrzewanym pomieszczeniu, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. W takich oknach współczynnik przenikania ciepła wynosi poniżej 1, co ma ogromne znaczenie, gdy budujemy energooszczędny dom. Jednocześnie okno tego typu spełnia wymagania prawne co do energooszczędności na poddaszu użytkowym – również według normy, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku.

2. Izolacja dźwiękowa

Niższe rachunki za ogrzewanie to nie wszystko. Nowoczesna konstrukcja okien 3-szybowych sprawia, że lepiej tłumią one hałas pochodzący z zewnątrz, jak również hałas powodowany przez deszcz. Jeśli myślimy o stworzeniu przytulnej, cichej sypialni na poddaszu, to warto rozważyć okna tego typu. Pomogą zapomnieć o odgłosach miasta, które przeszkadzają w nocy czy w dzień. Co ważne, obecność “dodatkowej” szyby nie sprawia, że widoczność jest gorsza – ten parametr praktycznie nie ulega zmianie. A błoga cisza i spokój są na tyle cenne, że nie warto z nich rezygnować.

3. Bezpieczeństwo

Okna 3-szybowe to także większa ochrona przed intruzami z zewnątrz. W ten sposób możemy łatwo zwiększyć bezpieczeństwo naszego mienia. Sforsowanie 3 szyb nie jest zadaniem prostym (ani tym bardziej cichym), co powinno skutecznie odstraszyć wszelkich ciekawskich. Równocześnie obecność 3 szyb (a także ich grubość) sprawia, że są one wytrzymałe w kontekście wszelkich zjawisk atmosferycznych, np. gradu.

Okna 2-szybowe w pomieszczeniach nieużytkowych

Jeśli planujemy montaż okien dachowych w pomieszczeniach, których nie planujemy ogrzewać, z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest montaż okien dwuszybowych. To rozwiązanie, które zapewni podstawową ochronę przed opadami, nadmiarem ciepła, a także doświetli pomieszczenie. Okna dwuszybowe warto stosować również w miejscach, gdzie ogrzewamy pomieszczenie do maksymalnie 16 stopni. Biorąc pod uwagę, iż okna 2-szybowe są tańsze, to ich zakup ma tu większe uzasadnienie. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach gospodarczych i garażach. Wynika to z faktu, iż tego typu miejsca nie mają prawnie wyznaczonych norm. W związku z tym są to zdecydowanie rzadziej wybierane okna.