Artykuł sponsorowany

Stoły warsztatowe mają ogromny wpływ na wydajność pracy oraz jej bezpieczeństwo. Przeprowadza się na nich obróbkę mechaniczną, montaż podzespołów czy ich regenerację. Nie bez powodu coraz więcej przedsiębiorców sięga po specjalistyczne meble wysokiej klasy. Z ich wyborem może być jednak problem. Chętnie w tym pomożemy! Poznaj wszystkie stoły warsztatowe i wybierz najlepszy model dla siebie.

Czym są stoły warsztatowe i do czego służą?

Stoły warsztatowe to meble przeznaczone przede wszystkim do montażowni, warsztatów, garaży i prywatnych zastosowań. Stanowią znacznie bardziej profesjonalną alternatywę tradycyjnych stołów lub biurek – są od nich zdecydowanie mocniejsze, sztywniejsze, bardziej wytrzymałe i komfortowe w bieżącej eksploatacji. Mimo nieco wyższej ceny zakupu stanowią obecnie podstawę funkcjonowania niektórych przedsiębiorstw. Nie warto na nich oszczędzać.

Stoły warsztatowe prawidłowo dobrane do konkretnej gałęzi mogą przyspieszyć prace, zwiększyć efektywność pracowników i zarazem także zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów. Wbrew pozorom wyższa cena zakupu może w dłuższym ujęciu czasowym stanowić bardzo opłacalną inwestycję w przyszłość firmy. Przekonują się o tym co roku tysiące przedsiębiorców, którzy inwestując w stół warsztatowy, zauważyli po wynikach swojej firmy znacznie większą wydajność pracy.

Stoły warsztatowe – ogólna charakterystyka

Stoły warsztatowe to meble przeznaczone do intensywnej i ciężkiej pracy w najtrudniejszych warunkach. Z tego względu cała konstrukcja opiera się na zgrzewanych i spawanych kształtownikach, dzięki którym jest sztywna i stabilna, aż do momentu osiągnięcia pełnej maksymalnej wagi. A ta może być różna – od kilkuset kg do nawet 1 tony! Elementy metalowe, w tym blaszane, wykonuje się z kolei ze stali o grubości co najmniej 2 mm. Na całej dobrze wykonanej konstrukcji można polegać.

Różnice wynikają przede wszystkim z ich budowy. Największe dotyczą blatów roboczych, na których przeprowadza się obróbkę elementów mechanicznych czy różnych części. Na rynku znajdziemy blaty wykonane z litego drewna bukowego, gumy olejoodpornej, blachy kwasoodpornej, sklejki lakierowanej, blachy ocynkowanej oraz wykładziny PCV. Każdy z tych blatów ma inne cechy użytkowe. Kluczowy jest wybór odpowiedniego materiału do rodzaju konkretnej pracy.

Stoły warsztatowe – rodzaje i warianty

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów stołów, które różnią się między sobą nie tylko rodzajem blatu, lecz także konstrukcją. Wpływa ona w bardzo dużym stopniu na zastosowanie konkretnego wariantu i jego cechy użytkowe, gdyż każda z nich ma różne zalety, a także wady. Część wpływa tylko na komfort, część na wydajność, a część na bezpieczeństwo w trakcie pracy. Bardzo istotne jest to, aby wyboru dokonać na podstawie przeznaczenia konkretnego wariantu, nie zaś wyłącznie w oparciu o cenę czy dostępność.stół warsztatowy

Standardowe stoły metalowe

To zdecydowanie najpopularniejsze stoły warsztatowe, które mają mnóstwo zwolenników wśród prywatnych majsterkowiczów oraz dużych przedsiębiorców. Mają prostą budowę, na którą składają się nóżki, tylny panel oraz blat. Warto je zakupić w każdym przypadku – również w małych garażach, w których brakuje miejsca na bardziej rozbudowany wariant.

Stół warsztatowy z regulacją wysokościStół warsztatowy z regulacją wysokości

Stół warsztatowy wyposażony w funkcję regulacji wysokości jest bardziej komfortowy w użytkowaniu, szczególnie gdy będą z niego korzystać różni pracownicy. Dzięki opcji zmiany wysokości blatu w bardzo dużym zakresie każdy może uzyskać wygodną pozycję do obróbki czy montażu części i podzespołów. Wysokość stołu można regulować zależnie od pracownika czy rodzaju pracy oraz jej pozycji – siedzącej lub stojącej.

stół warsztatowy z nadbudowąStoły z nadbudową

To bardzo popularny wariant wśród przedsiębiorców, dla których liczy się jak najlepsza organizacja miejsca pracy oraz bezpieczeństwo i wygoda pracownika. Model ten różni się od powyższych zastosowaniem nadstawki – perforowanej blachy, na której można umieścić wiele dodatków akcesoryjnych. Przedsiębiorcy wykorzystują ją do wieszania np. pojemników na wiertła czy uchwytów na młotki. Wiąże się to z możliwością spersonalizowania stołu pod wymogi konkretnej firmy lub nawet jednego pracownika.

Stoły z szafkami i szufladami

stół warsztatowy metalowyPrzechowywanie akcesoriów oraz narzędzi ręcznych czy elektrycznych to spory problem dla większości przedsiębiorców. Na szczęście da się go rozwiązać. Szafki oraz szuflady to dodatki montowane pod lub nad blatem, które znacznie rozszerzają funkcjonalność tego mebla. Można w nich schować w zasadzie wszystko to, co fizycznie się w nich zmieści, z tą jednak uwagą, że nie można przekraczać wagi maksymalnej. A ta należy do bardzo dużych – szafki dobrego producenta wytrzymują obciążenie równe 60 kg, a szuflady z pełnym wysuwem nawet 40 kg.

Stół warsztatowy – wybierz rodzaj dopasowany do Twoich oczekiwań i potrzeb

Stoły warsztatowe to elementy umeblowania, bez których coraz ciężej wyobrazić sobie codzienną pracę w firmie lub we własnym prywatnym warsztacie. Akcesoria te dzięki ogromnej liczbie dostępnych konfiguracji, wysokiej trwałości oraz ergonomicznej konstrukcji sprawdzą się dosłownie wszędzie. Pozytywnie wpływają na pracę, zwiększając jej wydajność i skuteczność, a przy okazji zmniejszają ryzyko zgubienia kosztownego narzędzia czy niewielkiego klucza lub wiertła.

Liczy się jednak ich pochodzenie. Producenci stołów warsztatowych starają się konkurować ze sobą ceną i jakością, nie zawsze jednak koszt jest dobrym doradcą. Niskiej klasy materiały, niezbyt stabilne konstrukcje oraz bardzo delikatne wykończenie zewnętrzne to tylko kilka z wielu parametrów, które mają wpływ na użytkowanie konkretnego mebla. Na rynku znajdują się różne rodzaje stołów warsztatowych – aby wybrać odpowiedni, warto wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety. Dobrze jest także skorzystać z pomocy fachowców, w tym producentów – niektórzy oferują bezpłatną pomoc na każdym etapie składania zamówienia.

Partnerem artykułu jest strona metalfactor.pl.