Urządzając swoje mieszkanie pierwszy raz lub na nowo, zwracamy uwagę na wiele elementów – od doboru koloru i wzoru płytek w kuchni, przez wybór łóżka do sypialni, aż po skompletowanie dodatków, które nadadzą Twojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jednak jest jeszcze jeden ważny detal, o którym warto pomyśleć podczas etapów projektowania i aranżacji. W tym przypadku chodzi o rodzaj zasłon okiennych, na które się zdecydujesz. Ich wybór jest obecnie całkiem spory i oferuje różne ciekawe możliwości. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Tradycyjne zasłony i firanki

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób wygląda połączenie zasłon z firankami. Do niedawna gościły one niemalże w każdym polskim domu. Delikatne półprzezroczyste firanki pozwalają osłonić dom przed spojrzeniami z zewnątrz i nie blokują dostępu światła dziennego, a zasłonki zaciemniają pokoje w porze snu. Coraz więcej ludzi zaczyna negatywnie oceniać takie rozwiązanie. Zasłonki i firanki bywają postrzegane jako siedlisko kurzu, a także jako element, który zabiera niepotrzebnie przestrzeń. Oczywiście wciąż mają one swoich miłośników, których nie przekona do zmiany ani konieczność częstego ich prania, ani atrakcyjność innych możliwość.

Rolety rzymskie

Drugą propozycją są rolety rzymskie, które cieszą się w ostatnim czasie całkiem sporą popularnością. Chociaż ich nazwa sugeruje coś innego, technicznie mają one więcej wspólnego z zasłonami niż roletami. Mogą być one wykonane z różnego rodzaju tkanin i montowane na dwa sposoby – poprzez zamontowanie rolety do ściany lub zawieszenie jej na karniszu. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia lub ogólnej wizji wystroju, możesz zdecydować się na rolety rzymskie uszyte z delikatnych półprzezroczystych materiałów lub całkowicie zaciemniających tkanin. Pierwsza możliwość zazwyczaj sprawdza się najlepiej w kuchni, pokoju dziennym czy łazience, a druga w sypialniach.

Rolety dzień noc

Kolejnym wariantem są rolety dzień noc. Ten rodzaj zasłony okiennej jest doceniany głównie z powodu wygodnej regulacji stopnia zaciemnienia. Skuteczną regulację umożliwia przemyślana konstrukcja rolet dzień noc, która polega na wykorzystaniu pasów materiału o różnej grubości. Jeżeli chcemy osiągnąć efekt całkowitego oświetlenia wnętrza, wystarczy, że podciągniemy roletę maksymalnie do góry. W przypadku, gdy zależy nam na oświetleniu, ale jednocześnie chcemy odczuć większe poczucie intymności, możemy ustawić zasłoniętą roletę na tryb dzienny. Natomiast w przypadku potrzeby całkowitego zablokowania dostępu światła, trzeba ustawić w odpowiedni sposób grube pasma materiału.