Fot. Rene Asmussen.  Artykuł sponsorowany

Dekorowanie ogrodu ozdobnymi roślinami pozwala upiększyć teren i stworzyć niesamowity klimat. Estetyczne rabaty, pełne różnego rodzaju roślin to nie tylko ozdoba podwórka, ale także miejsce, gdzie można odpocząć i podziwiać naturę. Jednym z ciekawszych pomysłów na zaaranżowanie ogrodu przy wykorzystaniu odpowiednich roślin są trawy ozdobne. Oryginalne barwy listowia i nietuzinkowe kwiatostany to coś, co wyróżnia je spośród innych gatunków roślin.

Dlaczego warto zasadzić w ogrodzie trawy ozdobne?

Rośliny ogrodowe tego rodzaju są jednymi z najbardziej wytrzymałych. Trawy ozdobne charakteryzują się też wysoką odpornością na zmieniające się i niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie straszne są im ani wysokie temperatury, susza, deszcz, ani nawet śnieg i mrozy. Co więcej, nie są wrażliwe na choroby i działanie szkodników. Kolejną zaletą jest szeroka gama gatunków traw ozdobnych. Możemy z powodzeniem urozmaicić aranżację ogrodu, wybierając odpowiedni rodzaj. Różnorodne kolory, przykuwające wzrok kwiatostany i zróżnicowanie pod względem wysokości sprawiają, że trawy sprawdzą się zarówno samodzielnie jako piękna ozdoba ogrodu oraz jako tło dla innych roślin. Oprócz tego efektowne kwiatostany w większości nadają się do suszenia, dzięki czemu możemy korzystać z nich w tworzeniu ciekawych kompozycji kwiatowych.

Jakie są rodzaje traw ozdobnych?

Pokaźne zróżnicowanie traw ozdobnych to duża zaleta tych roślin. Wybierać możemy spośród wielu gatunków, które różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale także kształtem i warunkami, jakie sprzyjają ich wzrostowi. Pierwszym z rodzajów są trawy wodne i wilgociolubne, które sprawdzą się w oczkach wodnych i jako otulina stawów. Wśród nich zajdziemy rośliny takie jak turzyca palmowa i pospolita, trzcina pospolita oraz sit. Kolejnym gatunkiem są trawy ozdobne rozłogowe jak np. turzyca złota, piaskowa i biała. Stanowią one świetne tło dla innych roślin ozdobnych. Kolejny podział uwzględnia wysokość trawy i tutaj możemy spotkać się z trzema rodzajami: niskie (turzyca nowozelandzka, mietlica rozłogowa), średniowysokie (wydmuchrzyca Magellana, trzcinnik ostrokwiatowy) i wysokie (trawa pampasowa, lasecznica trzcinowata). Na uwagę zasługują również miskanty, czyli trawy wieloletnie, które mogą osiągać naprawdę pokaźne rozmiary. Do tego gatunku zaliczymy między innymi miskanta cukrowego oraz chińskiego. Na koniec bambusy, czyli trawy, które z powodzeniem możemy zaaranżować jako żywopłoty i które mogą stanowić wspaniałe ozdoby skalniaków. Przykładem może tu być bambus złotobruzdowy.