Poddasze o charakterze nieużytkowym nie wymaga stałego dostępu. W takiej sytuacji zamiast inwestować w drogie schody stacjonarne, warto pomyśleć o rozkładanej drabinie. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Nieużytkowe poddasze często staje się małym magazynem niepotrzebnych lub rzadko używanych rzeczy. Może być jednak również łatwą drogą na dach, jeśli zamontowaliśmy na nim wyłazy. Bez względu jednak na funkcję, jaką w naszym domu pełni poddasze, trzeba zapewnić do niego dostęp. Składane drabiny strychowe są tutaj idealnym rozwiązaniem. Zanim jednak wybierzemy konkretny model, zwróćmy uwagę nie tylko, jak często będziemy wchodzili na poddasze, ale również, czy zostało one ocieplone.

schody_na-co-zwrocic-uwage

Izolacja termiczna

W ostatnich latach coraz większa wagę przywiązuję się do właściwości termoizolacyjnych domów, by jak najbardziej ograniczyć stratę ciepła, a tym samym zmniejszyć nie tylko koszty związane z ogrzewaniem, ale również ograniczyć zużycie energii potrzebnej do jego wytworzenie. To między innymi dlatego duży nacisk kładzie się na eliminację wszelkich mostków termicznych, czyli obszarów powodujących utratę ciepła.

Jeśli posiadamy nieocieplane poddasze, nie możemy dopuścić, żeby wejście do tej części domu stało się właśnie mostkiem termicznym. By wyeliminować takie sytuacje, drabiny na strych posiadają różne współczynniki przenikania ciepła. Im niższy ten współczynnik, tym lepiej. W przypadku strychu bez dobrej izolacji, przenikanie ciepła powinno być na poziomie od 0,5 do 0,8 W/m2xK, natomiast współczynnik od 0,9 do 1,2 W/m2xK w zupełności wystarczy dla poddasza ocieplonego.

schody_montaz

Jaki rodzaj schodów wybrać?

Warto teraz wrócić do kwestii, jak często będziemy wchodzili na nasze poddasze. Pod tym kątem również należy dobierać drabiny na strych. Jeśli korzystamy z poddasza zaledwie kilka razy w roku, w zupełności wystarczy zamontowanie najprostszej segmentowej drabiny drewnianej. Jeśli jednak będziemy wchodzili na strych bardzo często, najlepiej zdecydować się na drabinę metalową. Jest trwalsza od drewnianej. Może być konstruowana także jako segmentowa, ale wygodniejsza w użytkowaniu będzie harmonijkowa (nożycowa). Można także zdecydować się na bardzo komfortowe elektryczne schody na strych (harmonijkowe), opuszczane za pomocą włącznika lub pilota zdalnego sterowania.

Do składanych schodów warto także zamontować szereg funkcjonalnych dodatków. Przede wszystkim należy pomyśleć o poręczy, która znacznie ułatwi wchodzenie i schodzenie. Warto także założyć na drabinę stopki ochronnych z tworzywa sztucznego, chroniące podłogę przed zarysowaniem i zwiększające stabilność drabiny. Jeśli zależy nam na podniesieniu estetyki wykończenia sufitu przy otworze prowadzącym na strych, powinniśmy zamontować listwy maskujące.

Wybór odpowiedniej drabiny na strych nie może być dziełem przypadku. Należy wziąć pod uwagę aspekty, o których pisaliśmy. Warto też zwrócić uwagę, jak wiele miejsca możemy przeznaczyć na drabinę i pod tym kątem dobierać również schody o odpowiedniej konstrukcji.

schody_czym-sie-kierowac

Więcej na velset.pl